tarihinde yayınlandı

Ramazan Yemekleri

Ramazan Yemekleri

Ramazan ayı lezzetli yemeklerle anılır ancak sağlığımızı bozmamak için bilinçli bir şekilde oruç tutmak, iftarı ve sahuru bilinçli bir şekilde yapmak çok önemlidir.

Ramazan ayı, toplumumuzda önemli bir yeri olan, her kesimin birlikte masaya oturduğu, dostluğu ve paylaşmayı yücelten bir dönem olduğu kadar yıl boyunca zor bulduğumuz eşsiz lezzetlerle buluştuğumuz lezzet dolu bir ay olarak da hayatımızda yer alır. Toplumumuz ramazan pideleri, ramazan tatlıları, ramazana özel yemekler gibi pek çok önemli lezzet oluşturmuştur.

Ramazan Yemekleri
Ramazan Yemekleri

Ancak tüm bu lezzetlere kapılıp iftarda midemize bir anda yüklenmek önemli sağlık riskleri oluşturur. Ramazan boyunca özellikle pastırma ve sucuk yenmemeli. Hele sahurda bunlara asla dokunulmamalı. Çünkü bunlar gün boyunca çok susatır. Bununla beraber iftara mutlaka çorbayla başlanmalı, ardından da sebze yemeği yenmelidir. Kalp hastaları haftada bir kereden fazla kırmızı ete dokunmamalı. Et olarak, tavuk, hindi ızgara veya haşlama tercih edilmelidir.

Ramazan Yemekİftardan sonra tatlı da hemen yenmemelidir. Aradan 2 saat geçtikten sonra sütlü tatlı tercih edilmelidir. Ama sütlaç ve güllaç haftada bir kez den fazla yenmemelidir. iftarla sahur arası bol su tüketilmelidir. Çok fazla şekerli besinlere de dikkat edilmelidir. Aşırı şeker kan şekerinin ani düşmesine neden olur. Kalp ve şeker hastalarının uzun sürecek bir oruç süresi yaşayacağı unutulmamalıdır. iftarda hoşaf da susamayı azaltır. Ancak kesinlikle kebaptan uzak durulmalıdır.

İFTAR TAVSİYELERİ

BAŞLANGIÇ
-2 bardak su
-2 zeytin ve 2 hurma
-2 tatlı kaşığı bal
-Avuç ayası kadar pide
-Bir kase çorba (domates, şehriye, mantar, sebze ama yağlı, kremalı ve unlu çorba hariç! Çorbaya 1 tatlı kaşığı sıvı yağı -zeytin yağı, mısırözü veya ayçiçek yağı konulur.) Ayrıca buzdolabında bekletilmiş et veya tavuk suyunun yağlı kısmı alındıktan sonra geriye kalan suyla da et veya tavuk suyu çorbası hazırlanabilir. Başlangıçtan sonra, ana yemeğe geçmeden 5 dakika yemeğe ara verilmelidir.

ANA YEMEK
Başlangıçlara ek olarak aşağıdakilerden sadece bir tanesi olmak şartıyla, dönüşümlü olarak;
1) 100-150 gr. Et, tavuk, balık, biftek, deniz mahsulleri, ekmeksiz hazırlanmış köfte (5-6 adet.) Veya …
2) Bir tabak haşlama veya fırınlanmış veya kendi suyuyla yağsız pişirilmiş sebze, ıspanak, mantar, kabak, yeşil fasulye pazı, enginar, karnabahar v.s.

Veya …
3) Kuru fasulye veya barbunya pilaki veya piyaz (yağsız.) Veya …
4) Makarna veya bulgur pilavı (1 çorba kasesi dolusu) üzerine teflon tavada yapılmış yağsız domates + sarımsak sos sıcak bir şekilde konabilir ancak yanında yoğurt, et, peynir yenmemelidir.

EK OLARAK:
ilk 3 yemeğin yanında da sınırsız salata + yoğurt yenilebilir, ek olarak 1 adet meyve tüketilebilir.

SAHUR TAVSİYELERİ
1) Avuç ayası kadar pide veya 1 dilim esmer ekmek + 1 adet yumurta + 1 meyve + yoğurt + peynir, veya …
2) Haşlanmış veya fırında hazırlanmış 2 adet orta boy patates.
3) iftar ve sahur arasında en az 2 bardak maden suyu (tansiyonu yüksek olanlar veya böbrek taşı düşürenler için yasak) + 10 ila 12 bardak su diğer sıvılar (çay.kahve) alınmalıdır (şekersiz), Haftada 2 kez 2’şer top dondurma tüketilebilir.