tarihinde yayınlandı 6 Yorum

Bill Gates ve Microsoft

60 milyar dolar $ servetin sahibi

microsoftMicrosoft‘un kurucusu Bill Gates, 60 milyar dolara yaklaşan
servetiyle dünyanın sayılı zenginleri arasında…

Bill Gates Kimdir; 28 Ekim 1955 yılında avukat bir babanın oğlu olarak Seattle’da doğan ve Microsoft ismiyle özdeşleşen Bill Gates, dünyanın lider yazılımcısı olarak tanınıyor. Üniversite eğitimini yarıda bırakarak şirket kurmaya karar veren isimlerden biri olan Bill Gates‘in şöyle bir başlangıç hikayesi var;

Bill Gates Microsoft1975 yılında Popular Science dergisinde Altair 8800 bilgisayar sisteminin tanıtımını gören Bill Gates bundan çok etkilenerek bilgisayarın tasarımcısıyla görüşmek istiyor. Görüşmeyi ayarlayan Bill Gates çocukluk arkadaşı Paul Alien ile birlikte üzerinde çalıştıkları BASIC programlama dilini anlatmak üzere tanıtım yapmaya gidiyorlar. Tanıtımın sonunda Gates ve Alien, Altair bilgisayarları için BASIC programlama dilinin telif hakkını satın alıyor. Bütün bu gelişmelerin üzerine heyecanını bastıramayan ve iş hayatına atılmaya karar veren Bill Gates Harvard Üniversitesi’ndeki hukuk eğitimini yarıda bırakarak Paul Alien ile birlikte Microsoft‘u kuruyor…

Bugün dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft‘ta Bill Gates‘in büyük katkıları var. Kişisel bilgisayarlarımızda kullandığımız Windows işletim sistemi, Internet Explorer ve Microsoft Office gibi temel programlar ise bu başarının en güzel örnekleri. Tam 33 yıl boyunca Microsoft‘ta önemli projelere imza atan Bill Gates, 2008 yılında emekliye ayrılmaya karar verdi. 2009 yılında ise Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre 60 milyar dolara yaklaşan servetiyle dünyanın en zengin adamı oldu.

Nasıl Bill Gates oldu?
Bill Gates okul arkadaşı Paul Alien ile birlikte 1960’11yıllarda BASIC adındaki programlama dilini öğrendi. Programın en dikkat çekici yanı basit bir dilde olması ve kişisel bilgisayarlarda büyük bir etki yaratması oldu. Bu da ona büyük bir imparatorluğun kapılarını açtı.

E-posta başına 1 cent
Çoğumuzun korkulu rüyası olan spam e-postalara son vermek için çözüm arayışına giden Bill Gates bir öneride bulunarak 2004 yılında, gönderilen her e-posta için 1 cent verilmesini söylemişti.

Kendini hayır işlerine verdi
Kısa bir süre önce emekli olan Bill Gates eşi Melinda ile birlikte Bill&Melinda Gates Foundation adlı bir dernek kurdu. Dernek 2007 de tüm dünyada eğitim ve sağlık konusunda 2 milyar dolardan fazla harcama yaptı.

Böyle reklam görülmedi!
Microsoft, Windows 95‘in tanıtımı için o zamana kadar görülmemiş enteresan bir reklam kampanyası düzenlemişti. Empire States, Microsoft‘un logosunda bulunan kırmızı, sarı ve yeşil renklerle aydınlandı. Taksim Meydanı Ve dünyanın pek çok meydanında da Windows 95‘e özel tanıtımlar yapıldı.

tarihinde yayınlandı

Mobil Uygulamalar

memory fun mobil uygulamalarMEMORY FUN HD FREE
Hafızanızı hep canlı tutmak ve güçlendirmek için onu
sık sık çalıştırmak durumundasınız. Tembelliğe alışan bir
zihin kolayca unutkanlığa meyledebilir. Bunun için de
Android telefonunuzdaki küçük hafıza oyunları işinizi
kolaylaştıracaktır.
İşletim Sistemi: Android
Fiyat: Ücretsiz

memory fun mobil uygulamalar
INTERACTIVE ENGLISH
Temel ingilizce bilgisine sahip olanlar için ingilizcelerini
geliştirmeye yardımcı olacak, günlük hayattaki önemli
diyaloglar ve kullanımlar için örnekler de barındıran önemli
bir kaynak. Hem ingilizcelerini tazelemek isteyen yetişkinler
hem de yeni öğrenen küçükler için ideaL.
İşletim Sistemi: Android
Fiyat: Ücretsiz

geometry formules mobil uygulamalar
GEOMETRY FORMULAS
Sınavlara çalışırken ihtiyacınız olacak tüm geometri
formüllerini bu uygulamada bulabileceksiniz.
Üçgenlerden, çemberlere, farklı geometrik hesaplardan
en basit kurallara kadar, geometri hakkında aklınızda
tutmakta zorlandığınız tüm detayları artık cebiniade
taşıyabiliyorsunuz.
İşletim Sistemi: Android
Fiyat: Ücretsiz

art lite mobil uygulamalar
ART LITE
Sanat tarihi hakkında pratik ve yararlı bilgiler
bulabileceğiniz bir uygulama. Ünlü ressamların,
sanatçıların eserlerini tanıtan, haklarında bilgi
veren bu uygulama. genel kültür seviyesini
yükseltmek isteyenler için ideaL.Yüksek –
çözünürlüklü fotoğraflar sayesinde otobüste,
metroda, boş anlarınızda dünyanın en etkileyici
sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.
İşletim Sistemi: iOS
Fiyat: Ücretsiz

ehliyet mobil uygulamalarEHLİYET
Ehliyet sınavlarına hazırlananlar için gerekli dersleri
gösteren uygulamanın amacı da çalışma ortamını mobil
ortama taşıyıp yazılı sınava heryerde kolayca çalışabilmeyi
sağlamak. Uygulama, direksiyon sınavı için de bazı
tavsiyeler veriyor. Ayrıca Ehliyet uygulamasını kullanmak
için internet bağlantınızın olmasına da gerek yok.
Uygulamayı AppStore dan bir kere indirip kurmanız yeterli.
İşletim Sistemi: iOS
Fiyat: Ücretsiz

Yukarıdaki uygulamalar ve daha bir çok uygulamayı indirip kullanmak için Google Play Mağazasını ziyaret edin…

tarihinde yayınlandı 2 Yorum

ZTE Cool

“ZTE, son derece kullanışlı ve pratik Cool modeliyle
uygun fiyatlı ve performanslı bir çözüm sunuyor”

ZTE CoolDünyanın önemli telekomünikasyon devlerinden ZTE Türkiye pazarına girişini bu şık model ile taçlandırıyor. Android 2.3.5 işletim sistemine sahip Cool, 800 Mhz’lik QuallComm işlemcisi ve 512 MB ‘RAM’iyle de yüksek performans vaat ediyor

3,5 inçlik 800×480 çözünürlüğe sahip yüksek performanslı ekranıyla da internette gezinmek ve oyun oynamak büyük keyif. Android 2.3.5 işletim sistemi üzerindeki internet tarayıcı tam ekran moduna alınabiliyor. Bu sayede internette’ gezinirken daha çok alan görüntülenebiliyor. Ekranın hızlı tepki süresi sayesinde menüler arasındaki geçişler yağ gibi kayıyor.

ZTE Cool tasarım anlamında da oldukça iddialı. ince, ergonomik, şık çizgileri kullanıcılar için cihazın önemli bir diğer artısı 115 x 58,5 x 10,5 mm boyutlarında ve sadece 118 g ağırlığındaki cihaz cepte unutulabilecek kadar hafif. Ayrıca uzun süreli telefon görüşmelerinde yüze rahatsızlık vermiyor.

1200mAh pili normal kullanım’da gün boyu gidiyor. Üstelik ZTE Cool pil ömrünü artırabilmek için donanım hızından feragat etmemiş. 800 MHz’lik hızlı işlemcisi ve 512 MB belleği telefona yüklediğiniz her uygulamayı rahatlıkla çalıştırmanızı sağlıyor.

Ön kamerası ile Play Store‘dan indirebileceğiniz üçüncü parti uygulamalarla 3G üzerinden görüntülü görüşmelere imkan tanıyor. 32 GB’da kadar microSD desteği sayesinde de medya dosyalarınızı depolayıp, yolculuklarınızı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

ZTE Cool gayet kaliteli bir ses veriyor. Ayrıca çeşitli ses efektlerine sahip müzik çalar uygulamalarını Play Store’dan indirebiliyorsunuz. Bluetooth teknolojisine de sahip cihaz, destekleyen ses sistemlerine kablosuz biçimde yüksek kalitede müzik gönderebiliyor.

ZTE Cool, 5 MP flaşlı kamerası sayesinde enfes kareler çekmenize olanak tanıyor. Fotoğraf çekmeyi sevenlerin korkulu rüyası düşük ışıkta da iyi bir performans sunuyor. Ayrıca Play Store’dan yüklenebilecek çeşitli fotoğraf efektleri sunan uygulamalarla fotoğraflarınızı daha kaliteli hale getirebiliyorsunuz.

ZTE CoolZTE CoolZTE Cool

tarihinde yayınlandı

Nokia Asha 302

Nokia Asha 302
Nokia Asha 302
Son derece basit kullanımlı QWERTY klavyesi, kolay mesajlaşma özellikleriyle
birleştiğinde, sizi arkadaşlarınız ve çevrimiçi topluluklarınıza daha fazla yakınlaştıracak.

Voice clarity adlı konuşma anındaki ses kalitesini artıran teknolojiye sahip Nokia Asha 302 ile en gürültülü mekanlarda bile konuştuklarınızın ne dediğini rahatça anlayabileceksiniz. Kişiselleştirilebilen başlangıç sayfası ile sahip olduğunuz tüm içeriği parmak uçlarınıza getiriyor.

internette gezip, Facebook ve WhatsApp‘ta arkadaşlarınızla mesajlaşmak, iyi kontrast seviyesi ve görüntüleme açıları sunan 2,4 inç büyüklüğündeki ekranında tam bir zevk, 1GHz hızındaki işlemcisi ise tüm bu işlemleri hiçbir yavaşlama olmadan gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Nokia Asha 302‘nin kampanya kapsamındaki 12 ay boyunca ayda 250 MB internet ve sınırsız Facebook hediyesini QWERTV klavyesiyle konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Tuşlar yazım yanlışlarını azaltmak için özel tasarlanmış, ince işçilik ve tasarımla birleştirilmiş paslanmaz çelik zarafetiyle, Nokia Asha 302 çok şık ve alımlı görünüyor.

Sosyal ağlar entegrasyonu sağlayan özel uygulaması ile Facebook, Twitter ve Flickr hesaplarınıza bir noktadan hızlıca erişebilir, arkadaş çevrenizde ne olup bitiyor kontrol edebilirsiniz. Kısa yollar çubuğuna ise radyo, müzik ve video uygulamalarının yanında WhatsApp ve diğer sohbet programlarını da ekleyebilirsiniz.

“Nokia Asha 302 sosyal ağlarla entegrasyonu sayesinde sevdiklerinizi daha da yakınlaştırıyor”

Teknik Özellikleri:

Nokia Asha 302

3,15 megapiksel kamerası kaliteli fotoğraflar ve VGA videolar çekebiliyor, 1 GHz hızındaki işlemcisi ise hızlı biçimde zum yapabilmesini sağlıyor. Ayrıca fotoğraflarınıza, metin ve diğer efektleri ekleyebileceğiniz bir fotoğraf düzenleme uygulamasına da sahip.

Push e-posta adındaki, e-postalarınızı telefon talep ettiğinde değil yollandığı an alan teknoloji sayesinde acil bir işiniz olduğunda zaman yitirmeyeceksiniz. 9 saate kadar konuşma, 830 saate kadar bekleme sunan pili ise 50 saate kadar kesintisiz müzik çalma performansı sunuyor.

Nokia Asha 302Nokia Asha 302Nokia Asha 302

tarihinde yayınlandı

Bu Değerler Ne Anlama Geliyor

Bu değerler ne anlama geliyor?
Hayatı okurken karşılaşabileceğiniz
terimlerin açıklamalarını burada bulabilirsiniz …

Akıllı telefonlar günden güne gelişip masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarımızla performans anlamında yarışır hale geldi. Artık telefon almadan önce birçok teknik özellik arasından seçim yapmak gerekiyor. Peki bu kritik değerler ne arılama geliyor biliyor musunuz?

İŞLETM SİSTEMİ
Android işletim SistemiCihazın ana yazılımıdır. Açık ve kapalı sürümleri vardır. Apple ürünlerinde kullanılan iOS kapalıdır ve kullanıcı ya da geliştiricilerin müdahalesine izin vermez. Android ise açık bir işletim sistemidir ve geliştiriciler ana sistem üzerinde oynamalar yaparak cihaza ya da kullanıcıya özel değişiklik yapabilir.

İŞLEMCi
İşlemciVerileri işleyen bu birim, insan için kalp neyse cihaz için de aynı anlama geliyor. Eğer işlemci birden fazla çekirdeğe sahipse aynı anda birçok görevi çekirdeklerin arasında paylaştırarak daha yüksek performansla çalıştırabilir. MHz ve GHz gibi değerlerle ölçülen işlemcilerde 1000 MHz 1GHz’e eşittir.

 

MEGAPİKSEL
MegapikselTelefon kameraları da aynı fotoğraf makineleri gibi çalışır. Mercek gelen görüntüyü sensöre yansıtır. Sensör de üzerindeki algılayıcılarla görüntüyü dijital veri haline çevirir. Sensör ne kadar büyükse görüntü de o kadar detaylı, keskin ve kaliteli olur. Megapiksel bu sensörün kapasitesidir ve değeri yükseldikçe çekilen fotoğrafların kalitesi de yükselir.

 

RAMBELLEK
Ram Bellekinsan için beyin neyse cihaz için de RAM benzerdir. Açtığınız her uygulama belli bir RAM kullanır. Eğer çok fazla uygulama açarsanız RAM bellek kapasiteniz dolar ve telefonun performansı düşer. Bu nedenle yüksek RAM değerine sahip cihazları tercih etmek gerekir.

tarihinde yayınlandı

Android İşletim Sistemi

İşletim Sistemi
Yenilenen Android işletim sistemi
ile telefon ve tabletler daha akıllı

Android işletim SistemiKısa bir süre önce piyasaya çıkan Ice Cream Sandwich adlı dördüncü
Android sürümü ile mobil cihazınız çok daha yetenekli olurken, kullanması
da kolay ve keyifli hale geliyor

Google‘ın gelecekte akıllı yardımcılar olmasını umduğumuz robotlara gönderme yaparak ‘Android’ adını verdiği mobil işletim sistemi, ilk çıktığı andan buyana konuşuluyor. İnternet bağlantısını temel alan sistemin çekirdeğindeki uygulamalarla web sayfalarını bir bilgisayardakine yakın kalitede görüntüleyebiliyor , e-posta alıp gönderebiliyor, ofis dosyalarını çalıştırıp düzenleyebiliyor, sosyal ağlara girip, fotoğraf, video ve aklınıza gelen her şeyi bu ağlarda paylaşmanızı sağlıyor.

Android işletim SistemiAncak, akıllı telefonlar için hazırlanan işletim sistemlerinin tümünde olduğu gibi, Android’in de bir uygulama mağazası ve farklı kategorilerde birçok iş yapabilen binlerce uygulama mevcut. Android’in açık kaynaklı yapısı uygulama geliştiricileri de kucaklıyor. Dolayısıyla kısa bir sürede Google Play adlı uygulama mağazasında yüzbinlerce uygulamaya ulaşan sistem, Türkçe ve dokunmatik ekran desteği sayesinde en uygun fiyatlı telefondan, son model, havalı telefonlara kadar her cihazda kullanımımıza sunulabiliyor. Sistemi kullanmaya başlamak için birkaç basit adımı izlemek yeterli.

Ekrandaki yönergelerle adımları, kolayca tamamlayabilir, kurulum tamamlandıktan sonra da ana ekranlara uygulamalarınızı yerleştirerek akıllı telefonunuzun hayatınızı ne kadar kolaylaştırabileceğine şahit olabilirsiniz. Android’in bir güzel yanı da, Turkcell’in sizin için sunduğu birçok uygulama ve hizmeti bir araya getirdiği özel bir uygulama mağazası bulunması: T-Market adını taşıyan uygulama mağazasını Android telefonunuza kurarak avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Android işletim SistemiYeni sürümün getirdiği ek özellikler…
Sahibini Yüzünden Tanıyor: Android Ace Cream Sandwich‘in en etkileyici özelliklerinden birisi Face Unlock adını taşıyor. Bu özellik telefonun kilidini sadece sizin açabilmeniz için tasarlanmış. Telefonun ön yüzündeki kamera sayesinde siz olduğunuzu tanıyarak kilidi açan Face Unlock, birkaç saniye içinde devreye giriyor. Böylece her seferde PIN kodu girmekle uğraşmıyorsunuz…

tarihinde yayınlandı

HTC One X ve Özellikleri

“Hız, şıklık ve aklınıza gelen her türlü
yetenek bu telefonda bir araya geliyor”

HTC One XSüper hızlı, süper şık ve süper yetenekli… Bir telefondan daha ne beklenebilir ki? HTC, bu yeni akıllı telefonuyla teknolojiye ve teknolojik cihazlara olan bakış açınızı sonsuza dek değiştirmek için yola çıktı …

Teknik özellikleri:

One X‘in akıllı telefon dünyasının krallarından olduğu söylenebilir. 1,5 GHz hızındaki Tegra 3 işlemcisi sayesinde HD videolar, 3D oyunlar ve uygulamalar sanki masaüstü bilgisayarınızdaymışçasına akıcı ve hızlı.

4,7 inçlik 1280 x 720 çözünürlüklü Super LCD ekran epey büyük olsa da ele avuca iyi oturuyor ve mükemmel bir kullanım deneyimi sunuyor. Ayrıca bu göz alıcı ekran, cihazın son derece zarif kıvrımlara sahip 8,9 mm inceliğindeki polikarbonat kasası ile birleştiğinde ortaya mükemmel bir görsellik çıkıyor.

Android 4.0 işletim sistemine sahip One X, HTC’nin Sense arayüzünü kullanıyor. Android’e entegre bir şekilde tasarlanan bu arayüz tam anlamıyla büyüleyici. Elinize bir kez aldığınızda menüler arasında gezinmekten dahi büyük keyif alacaksınız.

HTC kullandığı özel bir resim çipi sayesinde tüm akıllı telefonlar içinde en iyi görüntülerden birini sunuyor. Ayrıca telefondan resim çekenlerin en büyük kabusu düşük ışıktaki çekimlerde de oldukça başarılı bir performansa sahip. One X ile sevdiklerinizin en özel anlarını 1080p ‘Full HD’ video formatında kaydetmeniz de mümkün.

HTC One X Teknik Özellikler

HTC One ile yakından takip edilen ve çok yakın bir gelecekte kredi kartı ve cüzdan taşıma faslını tarihe gömecek olan temassız para ödeme sistemi NFC (Yakın saha iletişimi) hayatımızda’ büyük bir yer işgal edecek. One X de bu önemli özelliğe sahip bir cihaz olarak ön plana çıkıyor.

HTC One XHTC One XHTC One X

 

tarihinde yayınlandı

Ekranlar yakında klavyeye dönüşecek!

Boston’lu bir firmanın tanıttığı dokunmatik ekran,
deformasyona uğrayan özel katmanı ile mobil cihazlarda
devrim yaratabilir…

Dokunmatik KlavyeBoston’da düzenlenen SID DisplayWeek Fuarı’nda tanıtılan bir teknoloji, akıllı cihazların geleceğinde söz sahibi olabilir. Tactus Technology’nin geliştirdiği Dokunmatik Ekran, Tactile Layer adını taşıyan bir bileşen ile ekranı bir klavyeye dönüştürebiliyor.

Mikro akışkan teknolojisi ile ekrandan kabararak kullanıcıya dokunma hissi yaşatan bu dokunmatik ekran, gerçek bir klavye kullanmaktan farksız bir deneyim ortaya çıkartıyor. Klavyeyi kapattığınızda ise kabartılarak oluşan yüzeyler dokunmatik ekrana doğru geri çekiliyorlar ve hiçbir iz bırakmadan kayboluyorlar.

Tactile Layer katmanı ekranın üstüne yerleştirilerek hazırlanıyor. Tamamen düz, saydam ve dinamik bir yüzey olması sebebiyle standart bir dokunmatik ekranda bir kalınlığa sebep olmuyor. Yetkililer,var olan bir başka katmanın yerini alan Tact ile Layer’ın şu an kullandığımız tüm telefon ve tabletlerde var olmasının mümkün olduğunu söylüyorlar.

Çalıştırıldığında,bu ince katman yazılımla belirtilen yükseklik ve boyutta oluşturulurken, hassasiyetleri de ayarlanabiliyor, Kullanıcılar tuşları hissedip, bastırabiliyor ve klavyeden farksız kullanabiliyorlar.Bu gelişme, teknolojinin sadece klavye değil, mobil cihazlarda oyun oynamak için de çeşitli şekillerde kullanılabilmesinin önünü açıyor.

Dokunmatik KlavyeDokunmatik KlavyeDokunmatik Klavye

tarihinde yayınlandı 2 Yorum

Android Ice Cream Sandwich

Android Ice Cream
Sandwich neden çok iyi?

Android Ice Cream Sandwich

Google’ın mobil platformunda adeta yeni bir çağ başlıyor, Yeni işletim
sisteminde 2010’dan bu yana gerçekleşen en köklü değişiklikleri
aşağıda görebilirsiniz.

 

Kullanıcı arayüzü

Yeni arayüz bir dergiyi andırıyor. Sayfaları çevirir gibi ekranlar arasında geçebilir, sanal düğmelere basarak telefonunuzu ya da tabletinizi kontrol edebilirsiniz, Ayrıca üst ve alttaki sistem çubukları sayesinde birçok işleve kolayca ulaşabilirsiniz, Telefonlar için 480 x 800 piksellik çözünürlük de 720 x 1280’e çıkarak HD kalitesini sisteme taşıyor.

Mesajlaşma

Ice Cream Sandwich sürümü için yeni bir sanal klavye hazırlayan Google, daha büyük tuşlarla yazı yazmayı kolaylaştırıyor. Sesi metne dökme özelliği zaten önceki sürümlerde de bulunuyordu, ancak artık çok daha iyi durumda. Çok hızlı konuşmadığınız ve iyi bir diksiyon tutturduğunuz sürece, Türkçe mesajlarınızın en azından büyük bölümünü yazmakta yardımcı olabilir.

Ana uygulamalar

Adres listesindeki köklü değişim gözümüze ilk çarpan değişiklik oldu. Artık daha büyük profil resmi ve daha fazla kişisel detay ekleyebilirsiniz. Ayrıca listenizdeki kişileri sosyal ağ hesaplarına bağlamak da daha kolay. Web tarayıcı, bilgisayarında Google Chrome kullananların sık kullanılanlarını eşleyerek ve 16 sekme açabilerek tam bir canavara dönüşmüş.

internet

3G bağlantınızın kotasını hızla aşmak istemiyorsanız, belirli zaman aralığında ne kadar veri kullandığınızı gösterebilen ve istediğiniz uygulamanın internet bağlantısını kapatabilmenizi sağlayan Data Storage Monitor adlı özel uygulamayı kullanabilirsiniz. Web sayfalarının daha hızlı ekrana gelmesi ve her sekmeye ayrı ayar yapılabilmesi de son derece şık olmuş.

Kamera

Bugüne kadar gördüğümüz en başarılı kamera arayüzlerinden birisi artık Android’de; deklanşöre bastığınızda gerçekleşen gecikmeden eser yok, çekimler arasındaki bekleme süresi de azalmış, Dahili fotoğraf düzenleyicisi ile çektiklerinizi düzenleyebilir, manzaraları panoramaya dönüştürebilir ve videolarda odak ayarını kolayca yapabilirsiniz.

Çoklu işlem desteği

Android’in önceki sürümlerinde ana ekran tuşuna basılı tutarak uygulamalar arasında geçiş yapmak vakit kaybettiriyordu. Artık tek bir tuşa basarak, tüm aktif  Uygulamaların küçük resimlerini görebiliyor, geçebileceğiniz uygulamayı seçebiliyorsunuz. Açmadan uygulamayı kapatmak için bir uygulamayı tutup ekran dışına sürüklemek yeterli.

Android Ice Cream SandwichAndroid Ice Cream SandwichAndroid Ice Cream Sandwich