tarihinde yayınlandı 6 Yorum

PHP Online Sayaç Kodu

zerkaya.com tarzı PHP Online Sayaç Kodu

Php Sayaç Kodu

•Php ile hazırlanmış web sitenizde kullanabileceğiniz bir sayaç uygulamasıdır.
•Veri tabanı olarak mysql kullanılmaktadır. •Aynı anda online kullanıcı sayısı, toplam kullanıcı sayısı, ziyaretçi ip, dün ve bugüne ait toplam tekil ziyaretçi sayısını gösterir.
•Ayrıca veri tabanına yapılan ziyaretçi kayıtlarını phpmyadmin’e girmeden görmenize olanak tanır.
•Listelediğimiz kayıtların konumunu sorgular.
Nasıl kullanılır ?  
Sayaçımızın çalışması için
-sayac.php ve db_baglan.php’yi ana dizinimize atmalı ve ziyaretçilerinizin sayılmasını istediğiniz sayfalara
<? include(‘sayac.php’);?>
betiğini yazarak çekmelisiniz, şayet alt dizinlerde kullanılacaksa   include(‘./sayac.php’); normal klasör adlarını vererek ana dizinden çekebilirsiniz.
-‘img’ resim klasörünü temanızın klasörüne atın.
-sayac.css deki kodları temanızın css dosyasında en yukarıya kesip yapıştırın.

Mysql
db_baglan.php  deki veri tabanı ayarlarını yapmalı
sayac.sql yi veritabanına yüklemelisiniz

Dikkat!
substr fonksiyonunu kullandığınız farklı bir kod parçası varsa sorun çıkabilir.

Uyarı!
BİR SORUN ÇIKMASI HALİNDE  YORUM OLARAK YAZABİLİRSİNİZ….

——————————————–

tarihinde yayınlandı 9 Yorum

Resimli Rasgele Yazılar Kodu (WordPress 3’ü bir arada)

Merhaba Arkadaşlar…

WORDPRESS 3’Ü BİR ARADA
wordpress resimli benzer yazilar

Bu makalemde sizlere WordPress için çok aranılan bir kod olan Resimli Rasgele Yazılar kodunu anlatacağım. Aslında her gerekli kod için bunun da eklentileri var ama bazı wordpress kullanıcıları eklenti yerine kod kullanmayı tercih ediyor.

Bu kod sayesinde sadece ufak bir bir kod değişikliği ile Resimli Rastgele Yazılar, Resimli Son Yazılar ve herhangi bir kategoriden son yazıları veya rastgele yazıları çekebilirsiniz. İşte çok fonksiyonlu bu kodun adını ben “WordPress 3’ü bir arada” yada in english “wordpress 3 in 1” olarak belirledim.

Şimdi size kodları ve satır satır açıklamalarını yapacam.
[cc lang=”php”]

İlginizi Çekebilir…

[/cc]

  • 3-6 Satırları arasında ki kod sayesinde query ile Rasgele Yazıları çekmek için komut veriyoruz. orderby=rand&showposts=5kodu rasgele olarak 5 yazı çekmemizi sağlıyor. “5” çekilecek yazı sayısını “rand” yazıların rasgele çekilmesini sağlar.
   -Eğer “rand” yerine “comment_count” yazarsak en çok yorum yapılan yazıyı getirir.
   -Eğer “rand” yerine “new” yazarsak en son 5 makaleyi gösterir.
   -Eğer “orderby=rand&showposts=5” koduna birde “cat=10(’10’ kategori ‘id’ numarasını ifade eder.) kodunu eklersek cat=10&orderby=rand&showposts=5” o zaman kategori numarası ’10‘ olan kategorinin 5 tane makalesini rastgele görüntüler. İsterseniz “rand” yerine “new” yazıp bunu son  5 yazı yapabilirsiniz.
  • 7-11 Satırları arasındaki kod sayesinde makalenin resmini çekiyoruz. Resmin classs sınıfının adı “rasgele_image“. style.css dosyası içerisinde bu sınıfa değer vererek şekillendirebilirsiniz. array(50,80) resmin en ve boyunu belirler. Eğer makalenizde öne çıkarılmış resim yoksa, temanızın klasründe bulunan images dosyasından “resimyoksa.png” isimli resmi gösterir.
  • 13. Satırdaki kod sayesinde ‘20‘ karekterlik yazı başlığını çekiyoruz. 20 sayısını değiştirerek başlık uzunluğunda değişiklik yapabilirsiniz.
  • 14. Satırdaki kod yazı içeriğinin özetini göstermektedir. Özetin uzunluğu 10 kelime olarak belirtilmiştir. Değişiklik yapabilirsiniz.

Eğer temanızda jquary desteklenmiyorsa bu script çalışmaz. O zaman alttaki kodu header.php sayfanızın içerisine </head> tagında önce yapıştırın.

[cc lang=”php”]
[/cc]

Karşılaşacağınız sorunları yorum olarak bırakın. Hepsi bu kadar…