tarihinde yayınlandı

Pilates Topu Hareketleri

Pilates Topu Hareketleri ile yapılan yuvarlama egzersizlerinin asıl amacı omurganızı rahatlatmak bu sayede rahat hareket edebilmenizi sağlamaktır. Pilates topu ile yapacağımız yuvarlama hareketlerini, isterseniz egzersizin en başında omurgayı ısıtmak için dilerseniz de egzersizlerin bitiminde omurganızı ferahlatmak/gevşetmek için yapabilirsiniz. Lakin egzersizlerin başında ve sonunda yaparsanız daha iyi sonuçlar elde etmeniz açısında önemlidir.

Pilates Topu Hareketleri
Pilates Topu Hareketleri
Pilates Topu Hareketleri
Pilates Topu Hareketleri
Pilates Topu Hareketleri
Pilates Topu Hareketleri
Pilates Topu Hareketleri
Pilates Topu Hareketleri

Pilates Topu Hareketleri ile yapılan egzersizlere ilk önce ayakta durarak başlayacağız. Ayakta dik bir pozisyonda topu elimize alıp, sırtımızı bir duvara yaslı olduğunu düşünerek, Pilates topu elimizdeyken kollarımızı havaya kaldırıp vücudumuzu iyice gerelim.  Havaya kaldırdığımız topu, kollarımızı bükmeden aşağı doğru indirirken kalçalarımızı dışarı çıkarmadan  sırtımızı yuvarlak biçimde geriyoruz. Topu aşağı kadar indirdikten sonra topla beraber topuklarımızı yerden kaldırmadan kendimizi ileri doğru yuvarlıyoruz. Bu işlemi yapabildiğimiz yere kadar yapıp sonra rahat nefes alarak geriye doğru sarıyoruz ve bu işlemi en baştan itibaren 3 kere yapıyoruz.

Pilates Topu Hareketleri içerisinde yer alan pilates topu yuvarlama hareketi sadece vücudumuzu ısıtmakla kalmayıp aynı zamanda bel bölgemizde bulunana çukurları gidermeye yardımcı olan önemli Pilates Topu Hareketleri içerisinde bulunur.

tarihinde yayınlandı

Geçici Dövme Nasıl Yapılır

Geçici Dövme nasıl yapılır?

Dövme Modelleri

Geçici dövme için ilk önce katalogdan dövme seçiyoruz daha sonra Aydınger Kağıdına geçiriyoruz. Bir sonraki işlem dövmenin uygulanacağı yeri belirlemek. Yer belirlerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi ise dövmenin yapılacağı yerin tüysüz olmasıdır.

Dövme Çeşitleri

Deo Stick adı verilen bir krem yardımıyla Aydınger Kağıdına geçirilen Dövme modeli vücudumuzda belirtilen yere uygulanıyor. Bu işlem her kalemle yapılamaz. Bu işlemin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için Aydıger Kağıdı ve özel Geçici Dövme Kalemi kullanılması gerekir.
Vücudumuz da belirlediğimiz yere çıkarttığımız Dövme modelinin üzerinden bir kamış yardımıyla hazırladığımız karışımı resim yapar gibi çiziyoruz.

Geçici Dövme Nasıl Yapılır

Dövmeyi çizmek için yaptığımız karışımın içerisinde bir miktar Hint kınası, bir damla okoloptus yağı, bir damla karanfil yağı, limon suyu bulunmaktadır. Karışım hazırlanırken sıralamaya dikkat edilmeli aksi takdirde kıvamı tutturamazsınız. Bunun dışında eğer dilerseniz şablonu ile beraber Hindistan’dan gelen tüp içerisinde hazır Geçici Dövme malzemesi de temin edebilirsiniz.

Dövme Kataloğu

Model üzerine boyama işlemi bittikten sonra kalıcılığın artırılması için yaklaşık 2 saat bekletiniz. Sonra Geçici Dövme yapılan yeri bol su ile sabun kullanmadan temizleyin.

En az 2 hafta boyunca kalıcılığını koruyacak geçici dövmemiz hazır. Güle Güle kullanın…

Geçici Dövme Nasıl Silinir

Geçici Dövmeleri silmenin çeşitli yöntemleri vardır.

1- Cerrahi yöntemler
2- Kimyasal yöntemler
3- Fiziksel yöntemler

tarihinde yayınlandı

Limonun Faydaları

Limon sayesinde ruhsal ve fiziki bunalımlardan uzaklaşın

Limonun Faydaları

Bu aralar çok fazla moda olan Limon, yapılan araştırmalar sonucu (Bu araştırmaların kimin tarafından ve nerde yapıldığı bilinmemektedir.) Limonun faydaları arasında beyni ve bedeni daha çok his kazanmasına olanak sağlayarak harekete geçirdiği tespit edilmiş.

Limonun faydaları arasında en göze çarpan tarafı ise kokusu ile insanı canlandırması yer alıyor. Lev Glazman (bişeylerin başkanı ama tam olarak bilmiyorum) tüm spa masajlarının ana öğesi limon, cildi tazeleyen ve güzelleştiren faydaları olduğunu açıklamış. Her turunçgiller meyvesi gibi Limon da C vitamini açısında zengin olduğu için cildi sıkıştırıcı özelliği taşımaktadır.

Günlük hayatta karşılaştığımız zorlukların yada olumsuzlukların bizlerin üzerinde bıraktığı sıkıntılardan dolayı ortaya çıkan stres ve kas ağrılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olması Limonun Faydaları arasında yer alıyor.

Limonun Faydaları

Limon insan cildine birebir uygulandığı zaman spor esnasında kasların aşırı zorlanmasını engeller. Söylememize gerek bile olmayan Limonun Faydaları arasında herkes tarafından bilinen bağışıklık sistemini güçlendirdiği gerçeği de yer almaktadır.

Limon Cilt Kanserine Karşı Savaşabilir
Arizona Üniversitesindfe yapılan bir araştırmaya göre limonun kabuğunda d-limonene adında bir kimyasal bulunmaktadır. Bu madde haftada düzenli bir biçimde kullanımı Cilt Kanseri riskini azaltıyor.

Bu faydalı durumdan yararlanmanın en kolay yolu Limonun kabuğunu rendeleyerek herhangi bir öğünde tüketmeniz. Bunu yanı sıra limonu tüm olarak kullanıp kaynatmanız halinde elde edeceğiniz bir içecekte aynı görevi görecektir.

Sağlıklı Günler…

tarihinde yayınlandı

Psikolojik Rahatsızlıklar

psikonevrozPsikolojik rahatsızlıklar diğer hastalıklara oranla tıp dünyasında büyük bir yer tutmaktadır. Özellikle bu yönde araştırma yapan tıp bilimcilerin psikolojik hastalıkların zamanla daha da ilerlediğini hatta yeni tür hastalıklar meydana geldiğini belirtmektedir. Gerek sosyal yaşam gerekse alevi sorunlardan dolayı sıklıkla meydana gelen psikolojik hastalıklar uzman görüşüne başvurulmadan kendi kendiliğine geçecek bir hastalık türü değildir.ze

Fobi tedavi yöntemleri

Kapalı yerler, yüksek yerler, caddeden geçinen kanser, kalabalık, yalnız kalma fobiler. Psikonevroz tedavisi için çeşitli sinir ilâçları muvcuttur. Ayrıca Psikoanaliz denen konuşma tedavisi de tatbik edilir. Bunda şuur altına gizlenmiş hastalık sebeplerinin açığa çıkarılması öngörülür.

Histeri 

Bayılma, görme, İşitme, hareket ya da duyu kaybı gibi rahatsızlıklara yol açan ve aynı zamanda çeşitli hastalıklara evham etme olarak bilinen psikolojik rahatsızlıktır.

Psikonevrozlar rahatsızlığı

Bunlara kısaca nevroz da denir Bu hastalıkların özelliği kişinin akıl, zekâ, yargı, duyu, hafıza gibi düşünme, çalışma ve yaşaması için gerekli yeteneklerine, dokunmadıkları halde o kimsede kuruntu, korku, keder, üzüntü, evham gibi ruhsal şikâyet ve bozukluklara yol açmalarıdır. Çeşitli şekilleri vardır: Anksiyete: Kuruntu, korku, çarpıntı, terleme, baygınlık, evham başlıca belirtileridir.

Psikolojik hastalıklar mutlaka bir psikolog gözetiminde tutulmalıdır. Gerekirse antidepresan tedavisi uygulanmalıdır. Fakat doktor vermeden herhangi bir depresyon ilacı kullanılmamalıdır. Bu tür ilaçların oldukça güçlü yan etkileri bulunmaktadır bu yüzden mutlaka uzman görüşü almalısınız.

tarihinde yayınlandı

Ruh Hastalıkları

ruhİnsan beyninin en önemli özelliklerinden biri basit bir alıcı verici makine şeklinde işlemesi ve alınan izlenimlerin önce bir gölden geçirilip ondan sonra en uygun hareket şekline, karar verme yeteneğine sahip elmasıdır. Buna düşünme, karar verme ya da yargı adını veriyoruz. Düşünme ancak konuşma ve kelimeler sayesinde olur* Bu bakımdan insan diğer varlıklardan ayrılmaktadır- Beş duyu; yani görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma ile gelen izlenimler beyinde toplanır. Bu sayede insan çevresinde olup bitenlerden her an haberdar olur ve hareketlerini ona göre ayarlar. Geçmişte edinilmiş tecrübeler ”hafıza” adı altında beyinde saklanır. Duygular, yani neşe, keder, korku, heyecan vs. düşünme  işlemini geniş ölçüde etkiler. Avusturyalı bilgin Frend’a göre bir kısım hatıralar şuur altındadır ve kişi onları unutmaya çalışır. Bunlar bazı ruh hastalıklarında önem kazanır. İnsan bütün arzu heves ve ihtiraslarını gerçekleştiremez; bu da iç dünyamızda çelişkilere sebep olur. Ruh beden arasında sıkı bir ilgi olmakla beraber, hiçbir bedeni değişme olmaksızın ruhsal şikayetler ve hastalıklar ortaya çıkabilir. Bunda şuur. altında birikmiş eski yaşantılara ait hatıraların çevresel baskıların, aile bağlarının, bedeni ihtiyaçların rolleri vardır.

tarihinde yayınlandı

Mani ve Depresyon (Ruhsal Çöküntü)

depresyonMani

Bu hastalığa tutulanların bütün faaliyetlerinde artma vardır. Hiç durmadan konuşurlar, öyle ki, konuşmak, tan sesleri kısılır. Ancak konuşmaları an anlamsızdır. Bir konudan ötekine atlarlar. Neşeleri artmıştır. Kendilerini dünyanın en mutlu insanı hissederler, Birçoğu kendini büyük bir kişilik olarak görür. Madalyalar, apoletler takar, kılıç kuşantılar. Kadınlar yüzünü gözünü boyar, saçlarına, üstlerine başlarına çeşitli süsler iliştirir. Gece gündüz devamlı hareket halindedir. Güçlerini artmış hissederler. Kendilerini pehlivan, şampiyon, general olarak görürler ve milyonlarca liralık servetlerden ve milyonluk ordulardan dem vururlar. Manik hastalar bazen bu devamlı hareketten bitkin düşer ve zayıflar. Mani tedavisi şizofrenide olduğu gibidir. Elektrik  şok tedavisi çok  etkilidir.

Depresyon (Ruhsal Çöküntü)

Üzücü bir olaydan sonra bir kimsenin İçine kapanması ve kedere boğulmasıdır. Depresyonlu hasta hayattan zevk almaz, canı yemek yemek konuşmak, eğlenmek, istemez. Hayatı anlamsız ve yaşamağa değmez bulur. Birçokları aşırı derecede endi. selidir. Her şeyden kuşkulanırlar. Kendilerinde türlü hastalıklar hayal eder ve hiçbir zaman iyileşemeyeceklerine inanırlar. Bazıları da kendisinin günahkâr olduğu kanısındadır. Çektiği acılara lâyık olduğunu ve bu hastalığın kendisine ceza olarak gönderildiğini söyler. Uyku kaybı sık görülür. Depresyonlarda en büyük tehlike hastanın intihar etmesidir. Her ne kadar intihar etmekten bahseden bir kimsenin bunu yapmayacağı söylenirse de bu yanlıştır. İntihar fikri olan her hasta gece gündüz dikkatle gözlenmeli ve intihar aracı olabilecek şeyler ortadan kaldırılmalıdır. Depresyon tedavisinde elektrik şok tedavisi etkilidir. Ayrıca depresyonu önleyen ilâçlar da mevcuttur.

tarihinde yayınlandı

Zeka Geriliği (Oligofreni)

oligofreniZekâ beynin bütününe ait bir yetenektir. Olayları hemen kavramak belleğinde tutabilmek, olaylar arasında ilişki kurmak, doğru yargı ve kararlara varabilmek zekâye özgü özellikler olarak kabul edilir. Bunların büyük bir kısmı ancak eğitimle kazanılabilir ya da geliştirilebilir. Onun için eğitim görmemiş kimseler zekâca geri olmamakla beraber zekâca gelişmemiş olarak kabul edilir. Zekanın ölçülmesi için bazı testler kullanılır. Bu testlerde kişinin genel bilgi ve hafızasını ortaya koyacak sorular bulunur. Ayrıca bazı matematik işlemleri, parçalara ayrılmış resimleri tamamlamak gibi bazı temrin, fer de vardır. Sonuçlar IQ denen sayılarla açıklanır Bu alınan puanların toplamıdır Örneğin normal zekâlı bir kimsenin IQ’ su ortalama 100’dür. İQ’70’in altında ise zeka geriliği vardır. IQ’sü 120’nin üstünde olanlar yüksek zekâlı, 140’ın üzerin, de olanlar ise «dahî»dır. Hafif derecedeki zeka geriliğinin tanınması zordur. Bu çocuklar bütün gayretlerine rağmen derslerine ayak uyduramaz. Bunlar için özel sınıflar açılmalı ve özel eğitime tabi tutulmalıdırlar. Birçokları bir sanat öğrenebilir ve basit işlerle hayatlarını kazanabilir. İleri derecede zekâ geriliği devamlı bakıma ihtiyaç gösterir. Bu çocuklar yaptıklarını bilemez ve kendilerini tehlikelerden koruyamaz.

Zekâ geriliğinin sebepleri çeşitlidir. Bazıları doğuştandır. Bazen de doğuştan sonra geçirilen menenjit, ansefal it, kızamık gibi hastalıklar sonucu olur. Zor doğumlar sırasında beyin kansız kalabilir ve zedelenir. Bazı irsi hastalıklarda beyin hücrelerinin işlemesi bozulur ve içlerine yağ, şeker gibi maddeler birikir. Mongolizm denen hastalık irsidir ve 40 yaşından sonra doğum yapan annelerin çocuklarında görülür.

tarihinde yayınlandı

Nevraljiler ve Siyatik Hastalığı

siyatikNevralji sinir ağrısı demektir. Sinir kökleri üzerine herhangi bir tazyik veya iltihap nevraljiye sebep olur. Omurganın romatizmasında (Spondiloz) boyun, sırt, veya belde nevraljiler olur. Bunun sebebi kireçleşen mafsalların sinirleri sıkıştırmasıdır. Tedavisi için ağrı kesici ilâçlar, romatizma ilâçları, fîzik tedavi (sıcak tatbiki) kullanılır. Zona denen hastalıkta sinirler boyunca kırmızı lekeler, sonra da içi su dolu kesecikler belirir. Bunlar kaşıntı ve ağrılıdır. Zona sinirlerin bir virüsle iltihaplanmasıdır. Birkaç ay sürdükten sonra geçer. Deriye talk pudrası serpilir ve ağrı kesici ilâçlar kullanılır. Gözde olursa göz hekimine gitmelidir.

Siyatik Hastalığı

Bacakların arka yüzü boyunca inen ağrılara siyatik denir. Her ne kadar ağrı bacaklar boyunca hissedilirse de esas hastalık beldedir. Çoğunluk iki omurga kemiği arasındaki kıkırdaktan yapılı levha kayar ve sinirlere baskı yapar. Bu da ağrıya sebep olur. Bacak sinirleri belden çıktığı için ağrı bacağa vurur. Ayrıca belde de ağrı olur. Ağır yük kaldırmak, öne doğru fazla eğilmek, aşırı şişmanlık siyatiğe sebep olan ya da ağırlaştıran sebeplerdir. Tedavisi için fırsat buldukça sert ve düz bir yerde sırt üstü yatmalıdır. Bele sıcak tatbiki fayda verir. Ayrıca hekimin vereceği ağrı kesici ve kasları gevşeten ilâçlar kullanılır. Ağır yük taşımaktan ve fazla ayakta durmaktan kaçınmalıdır. Ağır siyatik vakalarında bacak kasları kuvvetini kaybeder ve erimeye başlar. O zaman ameliyat gerekebilir.

 

tarihinde yayınlandı

Beyin Urları ve Felç

felcBeyin Uru ve Tedavi Yöntemleri

Bir çok kişi beyninde ur bulunmasına rağmen herhangi bir hekime başvurmaz. Çünkü belirtilerini o kişiye önemsiz gelir.  Halbuki erken tanınabildiği takdirde birçok beyin urunun ameliyatla tedavisi mümkündür. Başağrıları, görme bozuklukları, çift görme, yarım görme, işitme azalması, kulak çınlaması, bulantı, kusma, denge kaybı, felçler ve havaleler (çırpınma) beyin uru şüphesi uyandırma!» ve derhal doktora muayene olmalıdır.

Felç Geçirme (İnme)

Vücudun herhangi bir bölümünün sinir bağlantısının kesilerek duyu ya da hareket hassasının kaybolmasına felç denir. Örneğin, kola giden sinir kesilirse kol hareket ettirilemez ve batırılan iğneleri duymaz. Beynin bir Kısmının tahrip olması da felce sebep olur. Bu felç, vücudun bütün yarımını kapsar. Bazen de bir tek organı ilgilendirir. Felcin sebepleri arasında sinir iltihapları (potinevrit), alkolizm, çocuk felci B vitamini eksikliği, zehirlenmeler (kurşun zehirlenmesi), beyin urları, yaralanmalar beyin kanaması sayılabilir. Felcin tedavisinde sebebe karşı tedbir alınır, ve hareket edemiyen uzuv masaj ve elektrik tedavisi ile hareketli tutulmaya çalışılır. Aksi halde mafsallar sertleşir ve kaslar kuvvetini kaybederek erir. Felç genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fakat bu demek olmuyor ki genç yaşta felç hastalığı meydana gelmez. Özellikle beslenme ve sosyal yaşamına özen göstermek felç konusunda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Eğer ki felci işaret eden herhangi bir semptoma rastladıysanız mutlaka bir uzman görüşü almalısınız.

tarihinde yayınlandı

Epilepsi (Sara Hastalığı)

sara hastaligiEpilepsi (Sara)

Epilepsi bundan bir kaç yıl öncesine kadar nöbetli hastalıklar içerisinde en sık rastlanılanıydı. Fakat tıp biliminin gelişmesi ve insanların bu hastalığa karşı daha fazla bilinçlenmesi bir nebze olsun epilepsi rahatsızlığının önüne geçti.

Epilepsi çeşitli şekillerde kendini gösteren bir hastalıktır. En sık görüleni GRAND HAL denilen şekildir. Bu hastalıkta şuur kaybı, bayılmalar ve çırpınmalar görülür. Hastanın ağzından köpükler gelir, İdrarını ya da abdestini kaçırabilir. Bazen yere düşerken birlerini çarparak yaralanabilir veya dilini ısırır. Nöbet birkaç dakika sürdükten sonra hasta uykuya dalar ve sonunda uyanır. Sara nöbetleri günde birkaç kere gelebildiği gibi bazen de senede bir ya gelir ya gelmez. Epilepsinin sebebi beyin dokusu içindeki bir noktada bozukluktur. Nöbet buradan bütün beyine yayılır. Çoğunluk uzun süren zor ve güç doğumlar böyle bozukluklara yol açar. Her sara hastalığı irsi değildir. Ancak irsi olan sara çeşitleri de vardır. Epilepsinin diğer şekillerin de hasta anormal tat ve kokular duyabilir, farkında olmadan gereksiz hareketler yapar ve geçici olarak uykuya dalar. Bazen kim olduğunu unutarak bir şehirden diğerine gidenler de görülmüştür. Epilepsinin tanınması için beynin elektrik dalgaları kaydedilir. Buna kısaca EEG denir. Saralı hastalar genellikle hayat boyunca ilâç almak zorundadırlar. İlacın birden kesilmesi çok tehlikelidir. Çünkü nöbetler ağırlaşabilir. İlâç miktarını uygun şekilde ayarlamakta hasta hayatını nöbetsiz veya pek az nöbetle geçirebilir.