tarihinde yayınlandı

MHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Kate Upton

İlk turunun 10 ağustos ikinci turunun 24 Ağustosta yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik siyasi partilerin aday arayışları hız kesmeden devam ediyor. En son 12 Temmuzda Cumhurbaşkanlığı adaylarının kesinleşmesi beklenirken, çatı aday arayışında olan MHP’ye dünyaca ünlü manken Kate Upton‘dan destek mesajları geldi.

Kate Upton
MHP Adayı Kate Upton

Düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik sorularını yanıtlamaya çalışan Kate Upton ayrıca çatı aday olarak kendisininde gösterilmesinde bir mahsur bulunmadığını açıklayarak MHP Cumhurbaşkanı adayı olabileceğinin sinyallerini vererek şunları kaydetti; Ben uzun zamandır Devlet’e (Devlet Bahçeli) hayranlık besliyorum. Ben küçükken 2 tane kurt yavrusu besliyordum ama talihsiz bir kaza sonucu öldüler. Devlet’te çok güzel kurt kulağı işareti yapıyor, işte bu yüzden sonuna kadar destekleyeceğim. Gerekirse aradığı çatı ben olurum. şeklinde konuşmasının ilerleyen dakikalarında saçmalamaya başlayan Kate Upton açıklamalarına şöyle devam etti;

Benden iyi çatı mı olur?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine iyice kafayı takan Kate Upton “Eğer biri çatı olacaksa o ben olmalıyım. Benden iyi çatı mı olur? izolasyon desen bende, para desen bende, destek desen bende…” dedi. Son olarak “adanalıyık allahın adamıyık” şeklinde saçmalamanın zirvelerine çıkması ile gazeteciler basın toplantısını terk etti.

Kate Upton mayo çekimleri sırasında MHP’ye desteğini duyurmak ve seçmenlerine “arkanızdayım” mesajını iletmek üzere MHP amblemli kolyesi (boynundaki kolyeye dikkat) ile kameralara poz verdi.

Kate Upton
MHP Adayı Kate Upton

Not: Bu yazı herhangi bir siyasi mesaj içermemekle beraber kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

tarihinde yayınlandı

Geçici Dövme Nasıl Yapılır

Geçici Dövme nasıl yapılır?

Dövme Modelleri

Geçici dövme için ilk önce katalogdan dövme seçiyoruz daha sonra Aydınger Kağıdına geçiriyoruz. Bir sonraki işlem dövmenin uygulanacağı yeri belirlemek. Yer belirlerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi ise dövmenin yapılacağı yerin tüysüz olmasıdır.

Dövme Çeşitleri

Deo Stick adı verilen bir krem yardımıyla Aydınger Kağıdına geçirilen Dövme modeli vücudumuzda belirtilen yere uygulanıyor. Bu işlem her kalemle yapılamaz. Bu işlemin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için Aydıger Kağıdı ve özel Geçici Dövme Kalemi kullanılması gerekir.
Vücudumuz da belirlediğimiz yere çıkarttığımız Dövme modelinin üzerinden bir kamış yardımıyla hazırladığımız karışımı resim yapar gibi çiziyoruz.

Geçici Dövme Nasıl Yapılır

Dövmeyi çizmek için yaptığımız karışımın içerisinde bir miktar Hint kınası, bir damla okoloptus yağı, bir damla karanfil yağı, limon suyu bulunmaktadır. Karışım hazırlanırken sıralamaya dikkat edilmeli aksi takdirde kıvamı tutturamazsınız. Bunun dışında eğer dilerseniz şablonu ile beraber Hindistan’dan gelen tüp içerisinde hazır Geçici Dövme malzemesi de temin edebilirsiniz.

Dövme Kataloğu

Model üzerine boyama işlemi bittikten sonra kalıcılığın artırılması için yaklaşık 2 saat bekletiniz. Sonra Geçici Dövme yapılan yeri bol su ile sabun kullanmadan temizleyin.

En az 2 hafta boyunca kalıcılığını koruyacak geçici dövmemiz hazır. Güle Güle kullanın…

Geçici Dövme Nasıl Silinir

Geçici Dövmeleri silmenin çeşitli yöntemleri vardır.

1- Cerrahi yöntemler
2- Kimyasal yöntemler
3- Fiziksel yöntemler

tarihinde yayınlandı 1 Yorum

Bunu Yapmayan Türk Var mı?

Arabaya hatalıysam ara yazmak

Türk Olmak arabanın arkasına “Hatalıysam ara” yazıp telefon numaranı yazabilmektir.

Ayran ve Döner ekmeği aynı anda biter

Döner ekmeğini ayran ile beraber aynı anda bitirebilmektir.

Ev telefonunu arayarak evde misin demek

Birinin ev telefonunu arayarak “evde misin” demektir Türk olmak…

Gaz kaçağını kibritle kontrol etmek

Gaz kaçağını çakmak veya kibritle kontrol etmektir bazen Türk olmak.

Google earth tan evini aramak

Google earth ile kendi evini bulmaktır.

Kitabın önsözünü okumamak

Kitapların Önsözünü okumamaktır

Perşembe akşamları kurtlar vadisini izlemek

Perşembe akşamları kurtlar vadisini izlemektir…

bunları okuduktan sonra eet yapıyoruz lan demek

Bütün bunları okuduktan sonra “evet lan… harbiden yapıyorum” demektir.

tarihinde yayınlandı

Atatürk’ü Hiç Böyle Görmediniz

Günlerdir Twitter ve Facebook ta gezen Atatürk ile ilgili bir belgesel. trttürk tarafından yanılmıyorsam 10 Kasım için hazırlanmış bir program. Sosyla Medyada “ses onun değil” şeklinde tartışmalara yol açan bu video sizin için derlendi ve konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyor.

Lütfen konu ile ilgili yorum yapmayı unutmayın…

tarihinde yayınlandı

Google Sürücüsüz Otomobil

Google Sürücüsüz Otomobil

Sürücüsüz Otomobil

Sürücüsüz otomobil yani direksiyonda hiçbir direktör (şöför) bulunmadan hareket etmesi kavramı, NASA tarafından ikibinli (2000) tarihin daha başlangıcında düzenlemiş olduğu CarX yarışması sayesinde epeyce bir duyulmuştu. Düzenlenen CarX yarışmasının ana kuralı, hiçbir sürücü desteği olmadan Sürücüsüz Otomobilin tek başına çöl ortamında belirlenmiş bazı yeleri ziyaret ettikten sonra bitiş çizgisine ulaşması şeklinde konulmuştu. Yapılan bu tarihi yarışmadan sonra kendine ders çıkaran Google, Sürücüsüz Otomobil geliştirme çalışmalarına yoğunluk vermiş ve bu alanda deneyler yapmaya başlamış.

Sürücüsüz Otomobil

İlk defa geçen aylarda (Ağustos 2012) geliştirdiği Sürücüsüz Otomobillerin yaklaşık 500 km’lik yolu kazasız ve hatasız bir şekilde tamamladığını duyurdu. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın da ABD ziyaretleri esnasında test etme fırsatı buldukları Sürücüsüz otomobiller bu sıralar pek dikkatleri üzerlerine çekmeseler de yakın bir zamanda trafikte sıkça karşılaşacağımız bir durum gibi gözüküyor.

Ticari taksiler veya özel araçlarımız bir kullanıcıya gereksinim duymadan trafikte ilerlerken biz arka koltukta paşalar gibi yayılıp günün gazetesini okuyup çayımızı yudumlayacağız.

Ama bu işin düşündüren tarafı eğer kaza yaparsak bu kimin suçu sayılacak. İşte bu noktada zerkaya.com okuyucuları devreye giriyor.

Hadi gelin bunun cevabını beraber bulalım.

-Bence ceza arabayı icat edene kesilir 🙂

tarihinde yayınlandı

Müziğe Hükmet

Müziğe hükmet
Geniş depolama alanları sayesinde sınırsız sayıda şarkıyı cebinizde taşıyabilir, uygulamaların yardımıyla yeni müzikler ve sanatçılar keşfedebilirsin. Ama bu saydıklarımız, akıllı cihazlarda şahit olabileceğin müzik yeteneklerinin sadece  başlangıcı.

Doğru Kulaklığı Seçmelisin
Müziğe HükmetCihazlarla gelen kulaklıklar hem görüşmelerini hem de müzik beklentilerini bir noktaya kadar karşılayabilir. Kulak içi kulaklıklar ses konusunda belirli bir seviyeye kadar yeterlidir ama taşınmaları kolaydır ve kulak üstü kulaklıklara göre daha uygun fiyatlıdırlar.

Kulak üstü kulaklıklar daha derin ve detaylı ses üretirler. Dış ortam ile daha az ses alışverişinde bulunurlar. Bluetooth kulaklıkların iyi ses performansı sunan modelleri, aynı seviyedeki kulaklıklardan pahalıdır, ama kablosuz bir mobil müzik deneyimi tercih edenler için göze alınabilecek bir bedel olduğunu da belirtelim.

 

Amfi ve Ekolayzır Uygulamaları
Bazı telefonlar benzer uygulamaları ve ayarları içinde barındırsa da, her platformun uygulama mağazasındaki ekolayzır ve sanal amfi uygulamaları çok daha geniş bir alanda ayar yapma ve tam anlamıyla kişiselleştirilmiş bir müzik deneyimi yaşama şansı sunar. Belirli müzik tarzları için hazırlanmış özel ayarları kullanabilir ya da kendi kulaklarınıza özel olarak frekanslar ile oynayarak şahsi ayarlarını bulabilirsin.

Müzik Servisleri
Akıllı telefonları taşınabilir müzik çalarların önüne geçiren en önemli özellik; çevrimiçi müzik uygulamaları sayesinde telefonunun hafızasını Müzik arşivinle doldurmak ya da bu arşivi güncelleme zorunluğu ortadan kalkıyor. Bu tip hizmetler, müzik zevkine göre öneriler getirirken, arkadaşlarının neler dinlediğini de görmene imkan verebiliyor.

Dijital radyo uygulamaları ile tüm dünya üzerinde yayın yapan binlerce radyo kanalına ulaşman da mümkün. iyi bir kulaklık ve ekolayzır ayarıyla defalarca dinlediğin şarkılarda kaybolmuş ya da dikkatini çekmeyen o kadar ayrıntı ve detayla karşılaştığında ise biraz hayıflanabilirsin.

tarihinde yayınlandı

1 Nisan Şaka Değil Kralın Kararı

1Nisan’da neden şaka yapıyoruz?
Belki de üzerinde hiç düşünmediğimiz bu sorunun cevabı:

1 nisan sakasi1564’te Fransa Kralı IX. Charles, takvim başlangıcını 1 Nisan yerine 1 Ocak yapma kararı alır. Bu değişiklikten haberdar olmayanlara ‘nisan balığı’ yakıştırması yapılır ve onlarla alay etmek amacıyla yapılan sakalar zamanla gelenek halini alır. O günden sonra sembolü ‘nisan balığı’ olan ‘1 Nisan’, şaka günü olarak anılmaya, farklı kültürlerde farklı isimler hatta bayramlar adı altında kutlanmaya başlanır.

ÜLKEMİZDEN 1 NİSAN ŞAKALARI
TBMM Başkanlığı döneminde Bülent Arınç, Milli Egemenlik Yılı dolayısıyla balonla Ankara gezintisi yapacağını söyledi. Ardından haber için bekleyen gazetecilere balonla gezmek yerine Meclis çatısına balon bağlattığını bildirdi.

Rize’nin yerel gazetesi Zümrüt Rize, Gürcistan-Türkiye milli maçını izlemek için Gürcistan’a giden Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve bazı Rizeli taraftarların Gürcü makamlarca tutuklandığını duyurdu. Denizli’nin Acıpayam ilçesi’nin tanıtımını yapan bir internet sitesi, hemşehrilerine ilçede 28 ton altın bulunduğunu ve bu altının tüm ilçe halkına dağıtılacağını duyurdu.

1 nisan sakasiDÜNYADAN 1 NİSAN ŞAKALARI
1985’te Amerikan Sports ilIustrated Dergisi, beyzbol topuna saatte 270 km hızla vuran Sidd Finch adlı hayali oyuncunun haberini yazdı. 1976’da ingiliz gökbilimci Patrick Moore, 1 Nisan 09.47’de Pluton’un Jüpiter’in arkasından geçeceğini ve bu durumun Dünya’nın çekim gücünü azaltacağını söyledi. Tam bu anda sıçrayanların havada uçma hissi yasayabileceğini de belirten Moore’un bu açıklaması binlerce kişi tarafından uygulandı.

1977’de ingiliz The Guardian Gazetesi, Hint Okyanusu’ndaki hayali San Seriffe ada cumhuriyetinin 10. kuruluş yıldönümünü kutlamak için 7 sayfalık ek çıkardı. Ekte cumhuriyeti oluşturan ‘Yukarı Kasa’ ve ‘Aşağı Kasa’ adalarının kültür ve Coğrafyası ayrıntılarıyla anlatıldı. 2000 yılında Google, artık düşünce okuyarak arama yapabileceğini duyurdu. ‘Sayfada çıkan döner cisme konsantre olduktan sonra kafanızı kıpırdatmadan tıklamanız yeterli fakat şapka ve gözlüğünüz varsa çıkarmanız gerekiyor’ diyerek …

ŞAKALARDA ABARTILAR
23 yasındaki seyyar satıcı ve müzisyen Murat Alas, Kadıköy- Beşiktaş seferini yapan vapurdayken, “Üzerimde bomba var, pimi çeker patlatırım” diyerek yolculara 1 Nisan şakası yapmak istedi. Yaptığı şakanın bedeli 1 yıl 8 ay hapis cezası oldu .

tarihinde yayınlandı

Sıcaklarda Serinlemenin Yolları

Birçoğumuz bu sıcaklardan bunalıp, kendini gölgelik alanlara, denizlere ve soğuk suya teslim etmek istiyor.

Peki bu yaz günlerinin getirmiş olduğu kavurucu sıcaklarda birazcıkta olsa serinlemek için neler yapabilirsiniz biliyor musunuz?

Bol Su Tüketin

Gün içerisinde yoğun sıcaklardan dolayı çok fazla miktarda su kaybediyoruz. Kaybedilen su miktarını geri kazanmamız gerekiyor. İnsan vücudunun diri kalabilmesi, hücrelerin beslenebilmesi için bol su tüketimi şart. Uzmanlar sağlıklı bir insanın günde 2,5 litre su içmesi gerektiğini söylüyor. Fakat bu oran kavurucu sıcaklarda 4 ila 4,5 litreye kadar çıkabiliyor.

Soğuk Değil, Ilık Su İçin

                Midenin ısısı 38 derecedir. Sıcaklarda içilen buzlu suyu ısıtabilmek için midenin ısısı yükselir ve bu bir süre sonra sizin terlemelerinizin artmasına sebep olur. En ideali ılık su tüketmektir. Ilık su ile serinleyemem diyenler, suyun sıcaklığını 14 derecede sabit bırakabilirler. Ama önerilen sıcaklık 24 ila 28 derecedir. Sıcak bölgede yaşayan insanlar bu ritme alışmıştır ve soğuk su tüketiminde kaçınırlar.

Ilık Su İle Duş Alın

                Kavurucu sıcaklardan bir hayli bunalınca kendinizi soğuk suya teslim etmeyin. Vücut ısısı soğuk suyu daha ideal dereceye getirebilmek için artacak, ve gereksiz enerji tüketimine, terlemelerinizin artmasına sebep olacaktır. Mümkün olduğunca ılık su ile duş almaya çalışın. Bu sayede bünyeniz suyun ideal seviyesine alışacak ve terlemeleriniz azalacaktır.

Üç Renk Meyve Yiyin

Sıcaklarda vücudunuzun kaybettiği su miktarını, meyve tüketerek dengeleyebilirsiniz. Ama meyvelerdeki şeker miktarına dikkat etmek gerekiyor. Sıcaklarda gereksiz şeker tüketimi bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. O yüzden üç farklı renk meyve ile beslenin. Karpuz ve kavun öncelikli tavsiyelerimizdir.

 

                Klimalara Dikkat Edin

Serinleme konusunda akla gelen ilk serinletici muhtemel klimadır. Ama çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle bu sıcaklarda çok iyi geliyor diye karşısında sızıp kalmayın. Bildiğiniz gibi, fazlası zarar. Boyun tutulmalarına, üşütmelere sebep olabilir. Dikkatli olun.

tarihinde yayınlandı

Antepfıstığı ve Yararları

(Click here for English…)

Sağlığın ve Damağın vazgeçlimez lezzeti: Antepfıstığı

Gaziantep’te yerin altındda değil de üstünde çıkan yeşil altının tadına hepimiz bakmışızdır. Binlerce yıldır Gaziantep topraklarında yetişen antepfıstığının eşsiz tadı, bugün Dünya’nın birçok yerinde aranır hale geldi…

Dünyanın değişik ülkelerinde birtakım farklı fıstıklar tadılsa da bir kez Antepfıstığını ağzına atan bir daha diğer fıstıkları kolay kolay beğenmiyor. Antepfıstığı ilaçlama ve hormon gibi değişik müdahalelere uğramadığı için yüzde yüz organik kalmayı başarması lezzetini korumasına yardımcı oluyor. Antepfıstığı Şanlıurfa, Adıyaman ve Siirt’te de yetişiyor. Ancak Gaziantep’te işleniyor ve buradan pazarlandığı için şanını Antep’te devam ettiriyor.

Antep FıstığıAntepfıstığının yetiştiği ağaca da biraz değinelim. Fıstık ağacı uzun ömrü boyunca bakım ve budama ile görkemli iri bir ağaca dönüşür. Zamanla dışa açılarak gelişen dalları, gri renkli yaprakları ve fıstığın aldığı renkle güzel bir görünüme kavuşur. Meyvelerini salkımlar şeklinde, pembe renkleriyle sergileyen fıstık ağacının olgunlaşmış fıstıkları çok lezzetli ve besleyicidir. Keskin soğuklara dayanan fıstık ağacı 50 yıla kadar toprağın bağrında hayat bulur.

Gaziantep Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı tarafından gerçekleştirilen ve konuyla ilgili ilk defa insanlar üzerinde kontrollü olarak yapılan araştırma özelliğini taşıyan bir çalışmada, bir ay boyunca Akdeniz diyeti uygulanan 32 erkeğe daha sonra aynı diyetle birlikte bir ay boyunca da 100 gram Antepfıstığı verilerek kan örnekleri alınır.

Kan örnekleri üzerinde yapılan incelemede, Antep fıstığının kolesterol düşürücü etkisinin yanı sıra damar tıkanıklığı ile antioksidan etkisi incelenir. Araştırma bulgularına göre, Antepfıstığının damar tıkanıklığını önleyici etkisi olduğu belirlenirken, bu etkinin cevizden daha fazla olduğu da ortaya çıkar.

Antep fıstığının kötü kolesterol olarak isimlendirilen LDL’yi düşürdüğü ayrıca insan vücuduna zararlı toksinleri engelleyen antioksidan miktarını artırdığı da gözler önüne serilir. E vitamini yönünden ceviz ve pikan fındığından zengin olan antepfıstığı ayrıca A ve B1 vitaminIeri içeriyor.

Kronik kalp rahatsızlıkları ve kanser riskini azaltan resveratrol maddesinin antepfıstığında da bulunduğunu Celal Bayar Üniversitesi’nin yaptığı araştırma ortaya çıkarmıştı. Antepfıstığı, içerdiği birçok yararlı madde sayesinde kalp rahatsızlıkları ve kanserin yanı sıra hücre tahribatını önlemesi, kolesterolü azaltması gibi çok sayıda rahatsızlığa iyi geliyor.

AntepfıstığıAntepfıstığıAntepfıstığı

tarihinde yayınlandı

Burcu Çetinkaya (Ralli Kadın Pilot)

Türkiye’de Ralli denildiğinde herkesin ilk aklına gelen
kadın pilot kuşkusuz ki Burcu Çetinkaya … (Değişik Roportaj Metinlerinden Alıntılar)

Burcu Çetinkaya Ralli Pilotu
Bu kadar erkeğin egemen olduğu bir spora nasıl başladın?
Babam bir çok farklı oto markasının yöneticiliğini yaptı, onun yanında otomobillerle çok iç içe bir çocukluk geçirdim. 12 yaşımdayken bir yarış izlemeye götürmüştü, o dönem çok ciddi bir rekabet ve ciddi de bir seyirci vardı, orada hayal etmeye başladım. 24 yaşımda arabamı satıp bir yarış arabası aldım. Sonra Volkan Işık’tan eğitim aldım ve beraber gece gündüz çalıştık, ona çok büyük bir vefa borcum var. Polo Ladies Cup da benim için çok büyük bir şanstı çünkü pilotların para vermeden yarıştığı organizasyonlar Türkiye’de çok az yapılıyor ne yazık ki.

Şu anda kendini ne noktada hissediyorsun? Bayan erkek farkı dereceye yansıyor mu?
Yansıyor, özellikle arabanın gücü artmaya başladıkça fiziki güç ve kondisyonun etkisi de artıyor. Ben neredeyim noktasına bakacak olursak 2010 yılında IRC’ye katıldık. Türkiye’de bir kadın takımının burada olması çok önemli ve zor bir olaydı. Bugün Türkiye’de Yağız Avcı, Volkan Işık, Serkan Yazıcı ve Murat Bostancı gibi üst seviye pilotlar var. Bu isimleri şu an eşit şartlarda yarıştığımızda geçebilecek seviyede değilim ama çok uzak da değilim.

Özellikle sosyal medya çoğaldıktan sonra sana ulaşmaya çalışanlar oluyor mu?
Takdir eden de oluyor eleştirenler de oluyor. Herkesin takdir etmesi mümkün değil ama genelde çok yol göstermemi isteyenler oluyor.

Kaç yaşına kadar ralli koltuğunda olacağımı düşünüyorsun?
Ben 40 – 4S’e kadar bunu yapabileceğimi düşünüyorum. Bunu o yaşa kadar yapmak için gerçekten zinde kalmak gerek.

En büyük hedefin ne?
Türkiye şampiyonu olmak. Doğru ekiple, doğru antrenman programıyla ve doğru otomobille bu işe girişirsek bir ya da iki yıl hedef koyarsak başarabileceğime inanıyorum. İkinci hedefim ise uluslararası şampiyonalardan birinde podyuma çıkmak.

Teknolojiye ne kadar bağlısın?
Özellikle Mac’ime çok bağlı bir insanım çünkü bir çok şeyimi kendim yapmak zorunda kalıyorum, Mac’im ile iPhone üzerinden internete bağlanıp dünyanın en alakasız yerinden bile basın bültenleri yazıp, mail atıp bir çok farklı işle meşgul olmak zorunda kalıyorum.

Sosyal medyayı çok kullanıyor musun?
Özellikle Facebook olmak üzere evet, kullanıyorum. 39.000 kişiye ulaştığım bir hayran sayfam var, aktif ve sürekli yazıyorum. Twitter’ım da 9600 takipçiyi geçti.

Video ve fotoğraf çekmek ile aran nasıl?
İşim için GoPro’yu çok kullanıyoruz. Hem antrenmanlarda hem de yarışlarda kullandığımız . bir marka, Gerçekten yarış kaydetmek anlamında en iyi çözüm o bizim için.

Yaptığın diğer işler arasında ralli dışında tam senlik olanı hangisiydi?
Otomobil programını geziyle çok birleştirdik. Özellikle Pakistan’da yaptığımız kamyon kullanma çekimleri, Van’da, Gaziantep’te yaptığımız çekimler benim için çok keyifliydi.

Seni en çok zorlayan yarış?
Belçika’nın Ypres yarışı. Yollar çok dar, sürekli kavşaklar var ve yol notu yazması çok zor bir yer. Hep de trafiğe açık. Dört yılda üç defa katıldım o yarışa ve o dört sene içinde katıldığım 7O’in üzerinde yarışta başka bir parkurda kaza yapmadım.

Burcu Çetinkaya Ralli Pilotu

Teknolojik olarak elinde bir şeyler olsaydı, o kazalar olmayabilir diyebileceğin bir şey var mı?
Otomobil ön planda ama artık belli sınıflar var. Yani şimdi Super 2000 sınıfında birçok üreticinin gayet iyi modelleri var, bunları karşılaştırdığımızda ise çok büyük farklar yok. Uluslararası otomobil federasyonu, sınıfları otomobiller bir birine denk olabilsin diye oluşturuyor. Dolayısıyla burada pilotaj ön plana çıkıyor.

Şehir içinde otomobil kullanmak ve rallide kullanmak arasındaki fark nedir?
Şehir içinde son derece sakin kullanıyorum. Yarış otomobilinde olacak kazalardan korkmuyorum çünkü kendimi çok güvende hissediyorum ama trafikte çok korkuyorum.