tarihinde yayınlandı

Samsung Ativ Smart Pc Pro

Samsung Ativ ailesinin iki yeni üyesi Ativ Smart Pc ve Ativ Smart Pc Pro bu zorunluluğu ortadan kaldırmak için tasarlanmış

samsung ativ

Tabletler, kullanışlı olmaları ve her yere rahatlıkla taşınabilmeleri nedeni ile bir çok kişinin tercihi oldular. Ancak, tüm rahatlıklarının yanında tabletlerin çoğu ofis programlarını desteklemediğinden, eğlence amacı dışında kullanımları mümkün olmuyor. Hal böyle olunca, eğer amacınız sadece eğlence değil ise tabletiniz olsa da elinizin altında notebook da bulundurmak zorunda kalıyorsunuz. Samsung Ativ ailesinin iki yeni üyesi Ativ Smart Pc ve Ativ Smart Pc Pro bu zorunluluğu ortadan kaldırmak için tasarlanmış. Samsung Ativ serisinin bu iki ürününden birini tercih ettiğinizde , hem ofis işlerinizi yapabileceğiniz bir notebooka, hem de her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz kullanışlı bir tablete sahip olabileceksiniz. Windows 8 için özel olarak tasarlanmış olan Samsung Ativ Smart Pc Pro ve Ativ Smart Pc’lerin özelliklerine değinmek gerekirse;

Ativ SMART PC : Samsung Ativ serisindeki Ativ Smart Pc Pro’nun bir alt modeli olan 11.6” ekran boyutlu bu ultrabook Intel Atom Z2760 işlemciye ve 1166 x 768 piksel çözünürlüğe sahip. 2 Gb bellek kapasitesi, çalışmalarınızı ve dosyalarınızı saklamanız için geniş kapasite imkanı sunuyor. Bunun yanında pc de bulunan 2 USB portu sayesinde dilerseniz flash bellek ve bluetooth Mouse özelliğini de bir arada kullanabilirsiniz. Pc’nizi yanınızda taşımak isterseniz 10 saat batarya ömrü 1.45 kg ağırlığı ile gün boyu en yakın arkadaşınız olmaya da aday. 5 parmak çoklu dokunmatik kullanımı, 4.0 bluetooth özelliği, 2 mp ön kamerası ve 8 mp arka kamerası pc tabletin öne çıkan diğer özellikleri arasında bulunuyor. Sadece mistik mavi rengi bulunan bu tablet pc’ye 949$+ KDV ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Samsung Ativ Smart PC Pro : 11.6” olan ekran genişliği, bluetooth desteği smart pc ile ortak noktası bunun dışındaki diğer özellikleri ile Samsung Ativ Smart Pc Pro bir üst model olarak lanse edilebilir. İntel Core İ5 işlemcili ultrabook tablet, klavyesi ile birlikte 1.88 gr ağırlığında olduğundan size yük olmuyor ve 8 saat pil ömrü sizi yarı yolda bırakmıyor. 4 Gb sistem belleği,  2 Usb portu ile desteklenmiş, çift çekirdeği, çift hoparlörü ile yüksek ses kalitesi sağlıyor. Sunduğu 1920 x 1080 çözünürlük ve 400 nit parlaklık gün ortasında bile ekranı rahatca görmenize imkan tanıyor. 2 MP ön ve 5 Mp arka kamerası,  3G özelliği ve 10 parmak çoklu dokunmatik kullanım desteği tercihinizi bu yönde yapmanızı sağlayacak özelliklerin arasında bulunuyor.

Samsung ativ smart pc fiyatıSamsung Ativ serisine ait olan Ativ Smart Pc Pro’lara  Siyah ve beyaz renk seçeneklerinden birini tercih ederek 1399$+ Kdv ödeyerek sahip olabilirsiniz.

Samsung Ativ ailesinin öne çıkan bu iki ultrabook’dan, ofis programlarını kullandığınız sırada klavyesi ile birlikte, e-kitap okumak, film seyretmek, müzik dinlemek gibi aktiviteleriniz sırasında ise klavyesini kolayca çıkararak yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda S-Pen ve S-Note özelliği ile de note alabilirsiniz.

tarihinde yayınlandı

Samsung Galaxy Note 8.0

Samsung başarılı tablet serisi Galaxy Note’lara yeni bir ebat ve boyutta bir model ekleyerek kullanıcılara sunuyor. Note ailesinin İstikrarlı ve başarılı duruşunu devam ettiren Samsung Galaxy Note 8.0, Android’inde tüm nimetlerini kullanıcılara sunuyor.

Samsung Galaxy Note 8

“Güçlü donanımını ve özel uygulamalarını, S Pen gibi harika bir aksesuar ile süslüyor”

Samsung Galaxy Note 8.0
Samsung Galaxy Note 81-) Samsung akıllı mobil cihazlarında başarılı bir yapı ve tasarım anlayışı oturttu ve bu anlayışı Note 8.0 da devam ettiriyor. ince ve sağlam yapısı ile dikkat çeken yeni Galaxy Note, ergonomik boyutları ve yuvarlatılmış kenarları sayesinde çok rahat bir tek elle kullanım deneyimi sunuyor.

2-) Samsung Galaxy Note 8.0 yüksek kontrast değeri ve ürettiği canlı renkleri ile harika bir 1280×800 ekrana sahip. 16:9’luk görüntü oranı hem filmlerde hem Multi-Window özelliği ile aynı anda yan yana iki uygulama kullanırken harika bir deneyim sunuyor. Galaxy S III ile karşımıza çıkan göz takıp teknolojisi sayesinde ekrana baktığın sürece ekran uyku moduna girmiyor.

Samsung Galaxy Note 8

3-) Note 8.0 seri ve akıcı; ister en ağır grafik yükü getiren oyunları oynarken, ister ekranın yarısında yeni gelen e-postalara bakıp, diğer yarısında HD film izleyin. Sahip olduğu dört çekirdekli 1.6 GHz Exynos işlemcisi ve 2 GB belleği ile bu hiç de şaşılacak bir durum değil.

Tıpkı Note 10.1 de olduğu gibi, S Pen’i eline aldıktan sonra kolay kolay bırakmak istemeyeceksin. Sağ alt köşede ustalıkla gizlenmiş ve ulaşılması çok kolay bir yuvası olan S Pen, ince ve hafifliği ile Sketchbook Mobile ve Photoshop gibi uygulamalarda çok büyük keyif ve rahatlık sağlıyor ve hatta not almayı bile özel bir zevke dönüştürüyor.

Android Jelly Bean 4.1.2 ile gelen cihaza, Samsung geliştirdiği en yeni mobil yazılım çözümlerini başarıyla uygulamış. Hızlı ve kolay bir kullanım sunan klavye, Başarılı ana ekranlar ve ön yüklü uygulamalar ile göz dolduran cihazın Multi-Window özelliği Chrome, Gmail, YouTube ve Maps gibi uygulamaları yan yana ya da alt alta, aynı anda hızlı ve sorunsuz bir şekilde kullanım olanağı veriyor.

Samsung Galaxy Note 8.0 Teknik özellikleri
Samsung Note ÖzellikleriEkran: 8 inç 800 x 1280
işlemci: Dört çekirdekli 1,6GHz Exynos
İşletim sistemi: Android 4.1.2 Jelly Bean
Bellek: 2 GB
Depolama: 16 GB + 64 GB micro SD
Kamera: 5 MP ön kamera
Bağlantı: Wi-Fi, GPS, Bluetooth

tarihinde yayınlandı

Teknolojide İlk Olaylar

Öyle Bir Geçer Zamanki…

Dünyada ve Türkiye’de cep telefonlarının ve mobil teknolojilerin 20 yıllık süreçte geçirdikleri değişimin kilometre taşları…

1991 ilk cep telefonu görüşmesi
ilk ceptelefonu görüşmesiTarihin ilk GSM görüşmesi Finlandiya Başbakanı Harri Holkeri ile Tamepere Belediye Başkanı Kaarina Suonio arasında 1 Temmuz 1991’de gerçekleşti.

1992 ilk SMS
ilk ceptelefonu görüşmesiilk SMS, Neil Papworth tarafından Londra’da 3 Aralık 1992 tarihinde gönderildi. Mesajda “Mutlu Noeller” yazıyordu.

 

 

1996 İlk Akıllı Telefon
ilk akıllı telefonilk Akıllı Telefon intel 386 işlemcili Nokia 9000 Communicator piyasaya sürüldü.

1998 ilk dahili anten
ilk dahili antenilk dahili antene sahip telefon olan 3210 Nokia tarafından piyasaya sürüldü. Büyük bir başarı yakalayan telefondan dünya çapında 160 milyon adet satıldı.

2000 ilk kameralı telefon
Sharp Communications ve J-phone 2000 yılında Sharp J-SH04 adlı ilk kameralı telefonu tüketici pazarına sundu. Telefon 0,11 megapiksel çözünürlükteki CMOS algılayıcıya sahipti.

2003 Tüm zamanların en çok satan telefonu
2003’te Nokia, 1100 modelini piyasaya sürdü. Nokia 1100, 250 milyondan fazla satarak tüm zamanların en çok satan telefonu oldu. Hatta 1100, belli bir süre için en çok satan elektronik cihaz olarak kaldı.

2007 Mobil imza
Elektronik ortamlarda da kimliğinizi ıslak imzaya eşdeğer bir şekilde kolayca saptamanızı sağlayan mobil imza, artık e-bankacılık ve e-devlet işlemlerinde de kullanılabiliyor.

2007 ilk iPhone
Steve Jobs, 2007 yılın da tonla uygulamaya ve dokunmatik ekrana sahip iPhone’u tanıttı. Bu iPhone, 2 MP fotoğraflar çekebilirken video çekemiyordu.

2008 ilk Android telefon
HTC 2008 yılında ilk Android telefon HTC Dream’i piyasaya sürdü. Bu telefon hem dokunmatik ekrana hem de klavyeye sahipti. Cihaz 2009 yılına kadar 1 milyondan fazla sattı.

2009 Türkiye’deki iIk 3G
Türkiye’de 3G ilk kez 30 Temmuz 2009’da Turkcell tarafından başlatıldı.
3G,bır önceki nesile göre çok daha hızlı internet ve multimedya özellikleri sunuyor. Hatta Turkcell, standart 7,2 Mbps hızı Dual Carrier (Çift Taşıyıcı) teknolojisiyle 43,2 Mbps’e kadar yükseltti.

tarihinde yayınlandı

Google Sürücüsüz Otomobil

Google Sürücüsüz Otomobil

Sürücüsüz Otomobil

Sürücüsüz otomobil yani direksiyonda hiçbir direktör (şöför) bulunmadan hareket etmesi kavramı, NASA tarafından ikibinli (2000) tarihin daha başlangıcında düzenlemiş olduğu CarX yarışması sayesinde epeyce bir duyulmuştu. Düzenlenen CarX yarışmasının ana kuralı, hiçbir sürücü desteği olmadan Sürücüsüz Otomobilin tek başına çöl ortamında belirlenmiş bazı yeleri ziyaret ettikten sonra bitiş çizgisine ulaşması şeklinde konulmuştu. Yapılan bu tarihi yarışmadan sonra kendine ders çıkaran Google, Sürücüsüz Otomobil geliştirme çalışmalarına yoğunluk vermiş ve bu alanda deneyler yapmaya başlamış.

Sürücüsüz Otomobil

İlk defa geçen aylarda (Ağustos 2012) geliştirdiği Sürücüsüz Otomobillerin yaklaşık 500 km’lik yolu kazasız ve hatasız bir şekilde tamamladığını duyurdu. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın da ABD ziyaretleri esnasında test etme fırsatı buldukları Sürücüsüz otomobiller bu sıralar pek dikkatleri üzerlerine çekmeseler de yakın bir zamanda trafikte sıkça karşılaşacağımız bir durum gibi gözüküyor.

Ticari taksiler veya özel araçlarımız bir kullanıcıya gereksinim duymadan trafikte ilerlerken biz arka koltukta paşalar gibi yayılıp günün gazetesini okuyup çayımızı yudumlayacağız.

Ama bu işin düşündüren tarafı eğer kaza yaparsak bu kimin suçu sayılacak. İşte bu noktada zerkaya.com okuyucuları devreye giriyor.

Hadi gelin bunun cevabını beraber bulalım.

-Bence ceza arabayı icat edene kesilir 🙂

tarihinde yayınlandı

Merak edilen teknolojik terimler

Akıllı telefonlar günden güne gelişip masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarımıza performans anlamında yarışır hale geldiler. Artık bir akıllı telefon almadan önce kafa karıştıran birçok teknik özellik arasından seçim yapmak gerekiyor. En güçlü özellikler, her zaman en iyisi demek değil. Peki sürekli karşılaştığınız bu teknik terimler ne anlama geliyor?

Artırılmış gerçeklik
artırılmış gerçekçilikGörüş alanındaki nesnelere bilgisayar desteğiyle metinler, ekstra görseller ve 30 yapılar eklenmesidir. Örneğin askeri alanda, zifiri karanlık olan bir bölgedeki mayınlar, internetten alınan bilgilerle X şeklinde işaretlenebilir. 2013 sonunda çıkması beklenen Google Glass isimli gözlük, bu deneyimi, günlük hayata ekleyecek.

interaktif / Etkileşimli
Sistem ve kullanıcının birbirileriyle iletişim kurmasıdır. Örneğin bir sinema salonunda, ana karakter telefon açar, bilet almadan önce telefonunu veren bir seyirci aranır. Oyuncuyla önden belirlenmiş şeyleri konuşur. Bu etkileşimli ve katılımlı bir sinema deneyimidir. Bu etkileşimi tablet, akıllı telefon ve bilgisayarlarımızda, sosyal ağlarda rutin olarak yaşayabiliyoruz.

Bit değeri
Veri aktarımının saniyedeki değerini belirtir. Örneğin dinlediğiniz bir MP3 dosyasında 128 kbtt/s, 128 kbps gibi terimler görebilirsiniz. Kbps’nin açılımı saniyedeki kilobit sayısıdır. 8 bit, 1byte’a eşittir. Yani dinlediğiniz MP3’ün bir saniyesi, sürücünüzde 16 Kilobyte yer kaplar. Bu değer HD videolarda saniyede 128 Megabyte, yani ortalama 20 adet MP3 kadar büyük olabilir.

HTTP 404
404Bir sunucu üzerindeki, istenen sayfa bulunmuyorsa görüntülenen hatadır. Tüm HTTP hata kodları, 1990 yılında dünyanın ilk web sitesini yapan Tim Berneks Lee tarafından tanımlanmıştır. Bir sayfaya erişemiyorsanız http://archive.org sitesini kullanın.

 

 

Çoklu görevler
Önde bir uygulama açık ve arka plana atılan görevler hala çalışabiliyorlarsa, cihaz çoklu görevlere destek veriyor demektir. Müzik dinlerken web sayfalarını gezebilmek ve oyun oynayabilmek önemlidir, çoğu telefon günümüzde bu teknolojiye sahiptir.

tarihinde yayınlandı

Akıllı Saat

Teknoloji Akıllı Saat

Aslında şimdiden birçok akıllı saat internet üzerinden satın alınabiliyor.

Sadece bu yıl dünyada 1,3 milyon adet satılması beklenen akıllı saatler üzerinde çalışmaya başlayan firmaların başında iWatch ile Apple geliyor. Apple’ın açıklamasından sonra Google ve Microsoft da akıllı saat üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Bu saatler arasında Pebble ise ilginç hikayesiyle dikkat çekiyor. Kickstarter adlı kitle fonlama sitesinden tanıtılan proje için 100 bin dolar toplama hedefi bulunan saat, 10 milyon dolar toplayarak üretime başladı. ler, Bluetooth gibi kablosuz bağlantılarla akıllı telefona bağlanarak internete girebiliyorlar.

Telefona gelen SMS, sosyal ağ mesajları ya da e-postaları görebilmek, randevuları takip etmek, alarm kurmak ve müzik dinlemek mümkün oluyor. Az sayıdaki model ise telefon görüşmeleri için kullanılabilirken, GPS ile haritaları da görüntüleyebiliyorlar.

tarihinde yayınlandı

Akıllı Başlik

Akıllı Teknolojik BaşlıkSony‘nin PlayStation için geliştirdiği HMZ- T2 adlı sanal gerçeklik başlığı, dev bir ekranda oyun oynuyormuş hissi yarattığı gibi üç boyutlu görüntülerle de destekleniyor.

Üç boyutlu oyunlar için Oculus Rift de bir başka kitle fonlama projesi ürünü olarak internette sıkı takipçiler edinmiş durumda, 250 bin dolarlık hedefi aşarak 2,5 milyon dolar toplayan projenin ürünü, bilgisayar kadar mobil cihazlara da bağlanarak uyumlu oyunlarla kullanılabiliyor.

tarihinde yayınlandı 6 Yorum

Akıllı Bileklik

Akıllı Teknoloji BileklikSağlık ve spor amacıyla kullanılan bilekliklerin örneklerine piyasada rastlamak mümkün, IMS Research‘e göre bu yıl giyilebilir cihazların yüzde 60’ını bu tip ürünler oluşturacak. İlerleyen yıllarda ise bu yüzdenin artması bekleniyor.

Bluetooth ile telefona bağlanarak SMS ve diğer mesajları görüntüleyen bileklikler kadar, GPS ve çeşitli algılayıcılar kullanarak hareketlerinizi takip eden, böylece spor yapanlar için mesafe, hız, yükseklik gibi bilgileri kaydeden bileklikler de mevcut.

Sağlık amacıyla kullanılan örnekleri ise nabzınızı tutabildiği gibi, uyku periyotlarınızı takip edip uykunuzun ne kadar sağlıklı olduğunu gösterebilen modellere de rastlayabilirsiniz.

tarihinde yayınlandı

Akıllı Gözlük

 

Akıllı Teknolojik Gözlük

Şimdilik sadece Google‘ın üreteceğinj açıkladığı gözlük, minik bir projeksiyon aletiyle görüntüyü göz üzerine yansıtıyor. Fotoğraf çekip, video kaydedebilen Google Glass, bunları internette paylaşabilmenizi sağlıyor. GPS özelliğibulunan cihazla haritalar da göze yansıtılabiliyor ve konuşarak mesaj atılabiliyor.

Henüz Türkçe için böyle bir özellik olmasa da, İngilizce soracağınız soruların yanıtlarını Google’da arayabilmesi ve söylediklerinizi başka bir dile çevirip seslendirebilmesi de gezginlerin işine yarayacağa benziyor.

tarihinde yayınlandı 1 Yorum

Tutmayan Teknoloji Kehanetleri

Teknoloji Kehanetleri

 

DÜNYA ÇAPINDA ANCAK 5 BİLGİSAYARLIK BİR PAZAR PAYI VAR!

Bu sözleri 1943 söyleyen, TIME’ın kapağına geçecek kadar önemli biri olan IBM başkanı Thomas J Watson. Henüz bilgisayar üretimine başlamamış olan IBM bu konuda pazar araştırması yapıyordu ve o dönemde IBM‘in başkanı olan Thomas J. Watson, bilgisayarların gelecek vaat eden bir iş alanı olmadığını düşündüğünü bu şekilde dile getirmişti.

IBM başkanı aslında haklı sayılırdı çünkü o dönemde oda büyüklüğündeki bilgisayarları sadece ABD ordusu gibi dev kurumlar kullanıyordu ve zaten 2. Dünya Savaşı içinde olan dünyada bu bilgisayarları satabilecekleri en fazla dört beş müşteri çıkacaktı. IBM, bu sözlerden on yıl sonra ilk. bilgisayarını üretti. .

LİMİTLERE ULAŞTIK!
“Öyle görünüyor ki bilgisayar teknolojisiyle mümkün olanın limitlerine ulaştık.” Bu sözleri 1949 yılında sarf eden ve alanında ki en önemli matematik ve  fizikçilerden birisi olan John von Neumann‘ın onuruna pul bile basılmıştı.

Dünyayı ve geleceği şekillendiren en önemli insanlardan biri gibi görünüyordu ve onu tanımlamak için ı940’ların Steve Jobs‘u tanımlamasını yapmak da yanlış olmayacaktır. Ancak Neumann, hatasında ısrarcı olmadı ve gelişen bilgisayar teknolojisi için çalışmaya devam etti. Bu sözleri söyledikten birkaç yıl sonra labirentte yolunu bulabilen elektromekanik bir fare yaparak yapay zekanın temellerini attı.

640 KB HERKESE YETER!
Microsoft’un kurucusu Bill Gates‘in bu ünlü sözü, sonradan çok tepki topladı. Bill Gates, DOS işletim sistemini yapılandırırken, dünyadaki en gelişmiş kişisel bilgisayarın en fazla 640 KB(1 MB bile değil) belleğe sahip olacağını ve çok uzun yıllar boyunca bunun değişmeyeceğini düşünüyordu. Fakat, birkaç yıl içinde bilgisayarlar çok gelişti ancak DOS işletim sistemi (Windows’un atası) bilgisayarlardaki mega byte’larca belleği yok sayarak belleklerin sadece 640 KB’1ile çalışır halde kaldı.

Bu durum pek çok uygulamanın sorun yaşamasına neden olduğu için teknoloji dünyası 640 KB’ın üzerindeki bellek boyutu için “Yüksek Bellek” isimli bir uygulama icat etmek zorunda kaldı ve bilgisayarlar ancak bu şekilde daha gelişmiş uygulamaları çalıştırmaya başladılar.