tarihinde yayınlandı

Zirvedeki E-Ticaret Siteleri

Zirvedeki E-Ticaret Siteleri

 

Günümüzün en büyük ticaret yollarından birisi kuşkusuz e-Ticaret’tir. İnternet sitesi üzerinden büyük satışların gerçekleştiği, her yaştan insanın satış yapabilmesine olanak sağlayan e-Ticaret siteleri gün geçtikçe sayısını arttırıyor. Peki hangi e-Ticaret siteleri güvenilir? Hangisinde kazıklanma olasılığınız daha az?

Öncelikle günümüzün e-Ticaret sitelerinin liderlerini listeleyelim;

http://www.sahibinden.com/

http://www.gittigidiyor.com/

http://www.hepsiburada.com/

           http://www.hizlial.com/

Günümüzün önde gelen e-Ticaret siteleri bunlardır. Bunların arasında en çok tercih edileni sahibinden.com’dur. Liderliği taşıyor demek, sitenin hataları, kusurları olmadığı anlamına gelmez. İşte liderin avantaj ve dezavantajları.

Sahibinden.com

Avantajları:

– Çok kapsamlı, genel bir site olduğu için kolaylıkla bir ürünü satabilir, aradığınız ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz.

– Ana başlıkları sayesinde son ilanları, fiyatı düşürülmüş olan ilanları görebilme imkanınız bulunmaktadır.

-Kayıt olduğunuz taktirde, kendi e-Marketinizi açma hakkınızı veriyorlar ki bu gayet güzel bir avantaj. Bir ürünün üretimini yapıyorsanız, tercih edin derim.

Dezavantajları:

-Herkesin dediğinin aksine güvenlik açısından pek tekin sayılmaz. Get İlan olarak nitelendirilen, ürünü gör parayı öde, beğenmezsen geri gönder sistemi haricindeki ilanlarda dolandırılma ihtimaliniz biraz yüksek.

-Kayıt esnasında Tc kimlik numaranızı sorması bir şeyi ifade etmiyor, sonuçta 14 yaşındaki bir çocuk bile ebeveyninin Tc kimlik numarasını yazarak sisteme kayıt olabilir. Her kullanıcı bu yüzden reşit, gerçek kimliğini taşıyor anlamına gelmiyor yani.

-Sisteme gönderilen ilanlar süzgeçten geçirilmesine rağmen o kadar iyi kontrol edilmiyor. Satıcı bir ilanın aynısından 100 adet gönderse, 70′ i banko yayına alınıyor. Ve bu sitenin içerik kirliliğine yol açıyor.

Yazar: Raim Özden

tarihinde yayınlandı 11 Yorum

Sitemin banlı olup olmadığını nasıl anlarım

Merhaba arkadaşlar…

Bugün ki makalemde webmasterler için bazen kabusa dönüşen google tarafından adsense konusunda banlanmak. Makaleme başlamadan önce google arama yani organik ban ve google adsense banlarını karıştırmamanız konusunda dikkat etmeniz açısında söylüyorum, ikisi farklı şeyler.

Google arama, yani google organik hit tarafından banlanmak çok zor iş. Bazı sitelerin birebir kopyalarını yayınlamadığınız sürece google arama sonuçlarında içeriğiniz ne olursa olsun görüntülenirsiniz.

Gelelim Adsense tarafından ban olayına. Adsense tarafından banlanmanın bir çok sebebi olabilir.

Bunlardan bazıları:
– Telif hakkı (full program, full film siteleri vb.)
– Kopya içerik
– Yetişkinlere özel içerik yayınlamak
– Sahte tıklama (Eğer Adsense hesabınız sahte tıklama sonucu kapanırsa bir daha açılmaz.)

Yukarıdaki sebeplerden dolayı adsense hesabınız kapanabilir. Eğer sahte tıklama sonucu kapanırsa işiniz zor. Çünkü itiraz formu doldurup gönderseniz bile adsense’den alacağınız cevap şu şekilde olur. “Uzmanlarımız tarafından hazırlanan algoritmalar sitenizin sahte tıklama aldığını tespit etmiştir. Kendi yaptığımız algoritmalara güvenmek zorundayız.” gibi algoritma ne derse o olur şeklinde sizi terslercesine bir cevap alırsınız. Lakin bu durum adsense hesabını daha yeni açmış kişiler için geçerlidir.

Eğer uzun zamandır bir adsense hesabına sahipseniz ve sitenizde düzgün olarak kullandıysanız herhangi bir sahte tıklama durumunda adsense ekibinden uyarı mail’i alırsınız ve sahte tıklamaların iptali işlemini gerçekleştirerek sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.

Diğer durumlar için (kopya içerik, yetişkinlere özel içerik, telif hakkı vb.) bu durumları ortadan kaldırdıktan sonra başvurunuzu yenilemeniz sonrasında herhangi bir sorun olmazsa adsense hesabınız verilir.

Eğer adsense hesabınız banlanırsa bunu gelen mail ile anlarsınız peki adsense tarafından siteniz banlanmışsa…?

Şimdi sitenizin adsense tarafından banlanıp banlanmadığını kontrol etmeniz için 3 adet sorgulama sitesi linki vereceğim. O sitelerden sitenizin adsense tarafından “ban” sorgusunu yapabilirsiniz.

İşte Adsense ban sorgulama siteleri…

Adsense banAdsense banAdsense ban

tarihinde yayınlandı

Pro Plan Köpek Maması

KÖPEĞİNİZ İÇİN KALİTELİ MAMALAR KULLANMAKTAN VAZGEÇMEYİN

Pet Besinleri
Pet Besinleri – REKLAM

Söz konusu evcil hayvan beslenmesi ve köpek mamaları olduğunda kaliteden ve alışkanlıklardan taviz vermemek önem taşımaktadır. Pro Plan Köpek Maması çeşitleri köpeğinizin ihtiyacı olan tüm besin kaynaklarına sahip olduğu gibi farklı özelliklere sahip olması nedeni ile de en çok tercih edilen mamalar arasında yer almaktadır.

Toplu alımlar yapmak için 14 kg büyüklüğündeki mama paketlerine de sahip olabileceğiniz bu köpek mamaları içinde yavru köpekler için ya da küçük ırk köpekler için uygun olabilecek mamalar da bulunmaktadır. Bilindiği üzere köpeklerin mamalarını seçerken ırkları ve yaşları gibi özelliklerinin belirleyici olması söz konusudur. Sivas kangal ile kanişlerin aynı mamayı kullanması söz konusu değildir. Bu durumda birinin yetersiz ya da fazla beslenmesi söz konusu olacaktır.

Köpeklerin yaşları da ihtiyaç duyduğu mamaların değişiklik göstermesine neden olabildiğinden Pro Plan Köpek Maması çeşitleri farklı özellikler göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Böylelikle köpeğinizin cinsine, yaşına ve büyülüğüne göre uygun özellikteki mamaları alabilmeniz mümkün olacağı gibi köpeğinizin bünyesini güçlü ya da hassas olmasına göre de farklı mamalar bulabilmeniz de mümkündür.

Köpeğiniz için tüm özellikler düşünülerek hazırlanmış olan bu mamalar arasında içeriğinde pirinç, tavuk ya da somon bulunan farklı tatlardaki mamaları da bulabilmeniz mümkündür. Bu mamalar sayesinde köpeğinizin sevdiği tadı daha rahat bir şekilde bulabilmeniz ve daha besleyici mamalar ile beslenmesini sağlayabilmeniz mümkündür.

Kuru mamaların yanı sıra tavuklu ve kuzu etli mamalar gibi çeşitli et türündeki mamaları da bulabileceğiniz Pro Plan Köpek Maması türleri sayesinde hem bütçenize uygun olabilecek farklı ebatlardaki mamaları alabilmeniz hem de köpeğinizin dilediğiniz gibi güçlü bir bünyeye sahip olmasını sağlayabilmeniz mümkündür.

Köpeğinizin daha güçlü olabilmesi ve kendini daha iyi koruyabilmesi için rahatlıkla kullanabileceğiniz bu mamalar sayesinde köpeğinizin yeme alışkanlıklarının da büyük ölçüde düzeldiğini görebilmeniz mümkündür. Köpeğinizin iştahtan kesilmesi gibi bir problemle karşılaştığınızda bu mamalar sizin imdadınıza yetişerek köpeğinizin iştahının açılmasını sağlayacaktır. Bu da köpeğinizin yemek yememesi ile ilgili bir sorun yaşamaktan kurtulabilmenizi ve bunun için ayrıca sıkıntı yaşamamanızı sağlayacaktır.

tarihinde yayınlandı

Instagram ile Fotoğraf Paylaşmak

Facebook’un geçen ay satın aldığı popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram ile hayatın anlarını profesyonel kalitede fotoğraflarla paylaşabilirsiniz.

InstagramInstagram aslında çok basit bir uygulama. Beğendiğiniz bir detayın fotoğrafını çekiyorsunuz. Bu bir manzara olabilir, bir insan olabilir, bir araç, bir tabak yemek, bir sandviç, bir hayvan, gökyüzü, deniz, çöp tenekeleri, çamur birikintileri … Aklınıza ne gelirse çekebilirsiniz. Sonra. uygulama ile ücretsiz olarak gelen filtrelerden birini seçiyorsunuz ve fotoğrafınız sanki Photoshop gibi profesyonel bir görüntü işleme yazılımında, profesyonel bir fotoğrafçı tarafından işlemden geçmiş gibi işleniyor. Birkaç saniye süren bu işlemden sonra ise paylaş tuşuna basıyorsunuz ve fotoğrafınız albümünüze ekleniyor. Dilerseniz, aynı anda Facebook sayfanıza da Twitter ve foursquare hesabınıza da yükleniyor. Böylece, iki basit hareketle (fotoğraf çek ve filtre seç) çok etkileyici fotoğraflar çekip arkadaşlarınızia paylaşıyorsunuz.

Bu pratik yazılım o kadar sevildi ki, Facebok geçen ay uygulamayı 1 milyar dolar vererek satın aldı ve daha da geliştirmek üzere hazırlıklara. başladı. Facebook, uygulamaya nasıl özellikler ekleyecek, şimdilik bilinmiyor ancak eski kullanıcılar sistemin çok değiştirilmesini istemiyor ve Facebook da bu isteğe saygı gösterecek gibi görünüyor. Dolayısıyla, eğer henüz kullanmadıysanız, Android ve Apple telefonlarınıza ücretsizce kurabileceğiniz Instagram‘ı mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

DAHA İYİ FOTOĞRAF İÇİN İPUÇLARI
1 Kadrajınızı Ayarlayın
Instagram, kare formunda fotoğraflara izin veriyor. Dolayısıyla, eğer dikdörtgen biçimli çekim yaparsanız, ki akıllı telefonların Instagram-ile-Fotograf-Paylasmakhepsi bu şekilde çekim yapıyor, çektiğiniz enstantanenin bir kısmı sonradan bu kare formlu kadrajın dışında kalacak. O nedenle, çekim yaparken, gözünüzle sanal bir kare çizip, vurgulamak istediğiniz tüm detayları o karenin içinde bulunduracak şekilde kadrajı ayarlayın. Facebookmuhtemelen bu detay üzerinde duracak ve çekim yaparken kadrajı daha iyi görmenizi sağlayacak sanal çizgileri uygulamaya ekleyecek ama o zamana kadar gözünüze güvenmek zorundasınız.

2 Renkler Önemlidir
Fotoğrafınızı çektikten sonra göreceksiniz ki, filtreler aslında fotoğrafın renk ve ışık ayarlarında oynamalar yapıyor. Yani bazı filtrelerde fotoğrafın sönük renklere, bazılarında canlı renklere sahip oldugunu fark edeceksiniz. Fotoğrafınızı daha etkileyici kılmak için, vurgulamak istediğiniz nesnenin renklerini ön plana çıkaran filtreleri seçebilirsiniz. Örneğin. yaz havasında deniz fotoğrafı çektiyseniz, denizi soluk mavi-gri renkli gösteren soğuk bir filtre yerine denizin mavisini parlatan bir filtre seçmeniz, fotoğrafın etkisini arttıracaktır.

3 Belli Konular için Belli Filtreler Uygulayın
Bir standardınız olsun. Bu sayede sizi takip edenler, albümünüzde bir tarz yakalamış olduğunuzu fark edecekler ve daha çok sevileceksiniz. Örneğin, yakın plan çiçek fotoğrafları çekerken, hep aynı filtreyi ve dolayısıyla çerçeveleri kullanmaya çalışın. Yemek tabağı çekimleri yaparken, başka bir filtre kullanın. Doğa, manzara çekimlerinizi yine başka bir. filtre ile standartlaştırmaya çalışın. Elbette, bazı uç örneklerde farklı filtreler seçmek isteyebilirsiniz ama genel olarak bu kuralı uygulamaya çalışın.

4 Mutlaka Paylaşın
Eğer yerinizi bildirmekten çekinmiyorsanız, mutlaka telefonunuzun GPS özelliğini açın ve fotoğrafın çekildiği yerin harita üzerinde görülmesini sağlayın. Uygulamaya mutlaka Facebook, Twitter ve foursquare ya da Tumblr gibi ağlardaki hesaplarınızı da tanıtın. Böylece yüklediğiniz fotoğraflar diğer sosyal ağ hesaplarınızda da anında görünecektir.

tarihinde yayınlandı

Pinterest ile Fotoğraf Paylaşmak

pinterestİnternette beğendiğiniz bir fotoğraf gördünüz ve onu arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsunuz? Pinterest bunun için var.

Sosyal ağ kavramı, Facebook ve Twitter ile alabildiğince doymuş gibi görünse de, üstelik foursquare ve Instagram gibi mobil uygulamalar da sosyal ağlara ayırabileceğiniz kalan tüm zamanınızı meşgul etse de, hala web’de dolaşırken beğendiğiniz bir fotoğrafı arkadaşlarınıza kolayca göndermek ve sosyal ağlarda paylaşmak istiyorsunuz, biliyoruz. işte bu amaçla ortaya çıkmış Pinterest için tam anlamıyla, “web’deki fotoğrafları paylaşma ağı” diyebiliriz.

Pinterest NASIL İŞLİYOR?
pinterest kullanimiPinterest‘e üye olduğunuzda, tarayıcınızın üstüne yerleştirebileceğiniz bir küçük buton elde ediyorsunuz. Böylece gezindiğiniz web sitelerinde beğendiğiniz bir fotoğraf olduğunda, tarayıcınızdaki “Pin lt” butonuna basarak o web sitesindeki tüm görselleri toplu halde görüyorsunuz. Ardından, beğendiğinizi fotoğrafı seçiyor ve hakkında birkaç kelime kelam da ettikten sonra Pinterest hesabınızın ana sayfasına gönderiyorsunuz.

Gönderdiğiniz fotoğrafları sizi takip eden arkadaşlarınız görebildiği gibi bu fotoğrafları aynı zamanda Facebook ve Twitter üzerinde de paylaşabiliyorsunuz, böylece diğer sosyal ağlardaki arkadaşlarınız da fotoğraflardan haberdar oluyor. Ancak, Pinterest‘in asıl güzel yanı, fotoğrafları kategorilendiriyor olması. Yani, beğendiğiniz Resimleri, belirlemiş olduğunuz belli kategorilere göre sınıflandırmış olmanız lazım.

Örneğin, yemek fotoğrafları, uzay gemisi görselleri, Manzara Resimleri, deniz-kum-güneş resimleri… işin güzel yanı, sizi takip eden arkadaşlarınız bu kategorilerden istediklerine abone oluyor, istemediklerine ise olmuyorlar. Böylece, onların ilgisini çekmeyen resimler paylaştığınızda insanların duvarında spam haberler yaratmamış oluyorsunuz.

PINTEREST KULLANMANIN İPUÇLARI

1 Amacınızı belirleyin
Pinterest Nasil KullanilirPinterest, özel mesajlar yoluyla sohbet edebileceğiniz, Facebook gibi bir sohbet ortamı veya mesajlaşma imkanı sunmuyor. Burada amaç, ilginç görselleri paylaşarak arkadaşlarınıza, keşfedecekleri yeni siteler önermek. Ancak birbirinizin paylaştığı fotoğraflar altında yorum da yazabiliyorsunuz ama bunların resimdeki konunun dışına çıkması çok hoş karşılanmıyor çünkü sizi takip eden kişilerin listesinde sohbetler, uzun bir liste gibi görünüyor ve görüntüyü bozuyor. insanlar sizin, “gereksiz uzun” sohbetlerinizi geçip asıl görsellere ulaşmak için uzun süre sayfaların altına doğru yolculuk etmek zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla, geyik sohbetlerini Facebook’a saklayın, Pinterest‘te sadece fotoğraf paylaşın.

2 Kategorilerinizi doğru seçin
Çok ilgi toplamak istiyorsanız, kategorilerinizi doğru seçmelisiniz. Çevrenizdeki arkadaşların ilgi alanlarına ve elbette sizin de uzmanlığınıza hitap eden kategoriler seçmeniz, kısa sürede pek çok takipçi kazanmanızı sağlayacaktır. Elbette seçtiğiniz kategoriler, sizi takip edecek insanların profilini de belirleyecektir.

Manzara Resimleri paylaştığınız bir kategorinizi kızlar çok takip etmezken, ruj, oje, makyaj malzemeleri gibi nesnelerin görsellerini paylaştığınız kategorilere de erkekler rağbet etmeyecektir. Ya da, Doğa Manzara Resimleri paylaştığını bir kategoride, Türk pop müziği seven arkadaşlarınızı göremeyebilirsiniz. Arkadaşlarınızı, “kategorilerimi takip edin” diye mesajlarla taciz etmek yerine, onların ilgisini çekecek kategoriler oluşturmaya çalışmak daha doğru olacaktır.

3 Etkileyici görseller arayın
Kategorilerinize çok takipçi çekmek için, o kategorinin zengin içeriğe ve etkileyici görsellere sahip olması gerek. Dolayısıyla, her gördüğünüz fotoğrafı paylaşmak yerine, çarpıcı renkleri olan, profesyonelce  hazırlanmış, kolay bulunmayan görselleri paylaşmanız takipçi sayınızın hızla artmasına neden olacaktır. Bu Manzara Resimlerini beğenen arkadaşlarınızın, onları kendi takipçilerine de göstermek için yeniden paylaşacağını unutmayın.

tarihinde yayınlandı

Yandex Türkiye’de!

Tamam  “YANDEX”  sende varsın!…

                             ‘Yandex‘ büyüdü kocaman bi arama motoru oldu artık reklamını bile yapıyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarana çok özel geliştirilmiş biçimde, Türkçe karakterlere uygun çalışan arama motoru ve web bilgi portalı.

Peki YANDEX  Nedir? ve Necidir!…  ?

          Yandex Rusya’nın en büyük arama motoru ve Dünya sıralamasında da beşinci. Türkiye’ye Eylül 2011 yılında  İstanbul’da açtığı bir iş yeriyle Türkiye pazarına katılmıştır. Canlı Trafik bilgisi, Video ve Mail gibi özelliklerinin yanında Google Maps‘a benzer bir harita uygulamasıda mevcut bu gavur icadının. Yandex tüm dünyada kullanılmakta toplam kullanıcı sayısı 56 milyonu aşmış. Şimdi de Türkiye’ye has bi içerikle geldi aramıza.

Yandex Harita

          Biliyorsunuz Google maps’ın Panaromik (üç boyutlu) haritası büyük şöhrete sahip lakin gel görki adamlar zahmet edip Türkiye’de hiç mi hiç panaromik harita yapmamışlar. Yani elin adamı ülkesinde sokakları üç boyutlu gezerken biz anca kuş bakışı bakalım ülkemize. İşte bu feryadları duyan Yandex yanlıları bi koşu gelip bizimde üç boyutlu haritamızı yaptılar (Yandex Harita). Şimdilik sadece Ankara  ve İstanbul’u üç boyutlu olarak izleme şansımız var ama ilerde Türkiye’de daha bir çok bölgeyi üç boyutlu haritalandırma işleminden geçireceklerine inanıyorum. Adamlar e-postada da  yeni bir dönem başlatmışlar bi postada 2 GB ıvır zıvır yollayabilme imkanı var (Yandex Mail).

Yandex Mail

         ‘Yandex‘  Adını, bilişim şirketinin yapımcıları İlya Segalovich ve Arkady Volozh koymuştur 1996 yılında. Gavurca’da ‘dizin yapmak’ anlamıyla kullanılan ‘to index’ fiilinden cımbızla çekilmiş ‘yet another indexer’ (bir dizin yapıcı daha) ifadsinin sadeleştirilmiş hali olan ‘Yandex’ konulmştur (kulağına ezan okunmuş olmalı ki adı, kısa sürede böyle yayıldı memleketin dört bir yanına).

tarihinde yayınlandı

Sosyal Ağlarda İsminizin Alınıp Alınmadığını Kontrol Edin

….Facebook, Twitter derken sayısı her geçen gün artan ve bir çoğunun hangi amaçla kullanıldığı bile anlaşılamamış olan sosyal ağlara fütursuzca abone olmadan önce, kullanıcı adınızın hangi sistemlerde uygun olduğunu tek bir tıklamayla öğrenebilir, bu sayede her Okumaya devam et Sosyal Ağlarda İsminizin Alınıp Alınmadığını Kontrol Edin