tarihinde yayınlandı

Instagram ile Fotoğraf Paylaşmak

Facebook’un geçen ay satın aldığı popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram ile hayatın anlarını profesyonel kalitede fotoğraflarla paylaşabilirsiniz.

InstagramInstagram aslında çok basit bir uygulama. Beğendiğiniz bir detayın fotoğrafını çekiyorsunuz. Bu bir manzara olabilir, bir insan olabilir, bir araç, bir tabak yemek, bir sandviç, bir hayvan, gökyüzü, deniz, çöp tenekeleri, çamur birikintileri … Aklınıza ne gelirse çekebilirsiniz. Sonra. uygulama ile ücretsiz olarak gelen filtrelerden birini seçiyorsunuz ve fotoğrafınız sanki Photoshop gibi profesyonel bir görüntü işleme yazılımında, profesyonel bir fotoğrafçı tarafından işlemden geçmiş gibi işleniyor. Birkaç saniye süren bu işlemden sonra ise paylaş tuşuna basıyorsunuz ve fotoğrafınız albümünüze ekleniyor. Dilerseniz, aynı anda Facebook sayfanıza da Twitter ve foursquare hesabınıza da yükleniyor. Böylece, iki basit hareketle (fotoğraf çek ve filtre seç) çok etkileyici fotoğraflar çekip arkadaşlarınızia paylaşıyorsunuz.

Bu pratik yazılım o kadar sevildi ki, Facebok geçen ay uygulamayı 1 milyar dolar vererek satın aldı ve daha da geliştirmek üzere hazırlıklara. başladı. Facebook, uygulamaya nasıl özellikler ekleyecek, şimdilik bilinmiyor ancak eski kullanıcılar sistemin çok değiştirilmesini istemiyor ve Facebook da bu isteğe saygı gösterecek gibi görünüyor. Dolayısıyla, eğer henüz kullanmadıysanız, Android ve Apple telefonlarınıza ücretsizce kurabileceğiniz Instagram‘ı mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

DAHA İYİ FOTOĞRAF İÇİN İPUÇLARI
1 Kadrajınızı Ayarlayın
Instagram, kare formunda fotoğraflara izin veriyor. Dolayısıyla, eğer dikdörtgen biçimli çekim yaparsanız, ki akıllı telefonların Instagram-ile-Fotograf-Paylasmakhepsi bu şekilde çekim yapıyor, çektiğiniz enstantanenin bir kısmı sonradan bu kare formlu kadrajın dışında kalacak. O nedenle, çekim yaparken, gözünüzle sanal bir kare çizip, vurgulamak istediğiniz tüm detayları o karenin içinde bulunduracak şekilde kadrajı ayarlayın. Facebookmuhtemelen bu detay üzerinde duracak ve çekim yaparken kadrajı daha iyi görmenizi sağlayacak sanal çizgileri uygulamaya ekleyecek ama o zamana kadar gözünüze güvenmek zorundasınız.

2 Renkler Önemlidir
Fotoğrafınızı çektikten sonra göreceksiniz ki, filtreler aslında fotoğrafın renk ve ışık ayarlarında oynamalar yapıyor. Yani bazı filtrelerde fotoğrafın sönük renklere, bazılarında canlı renklere sahip oldugunu fark edeceksiniz. Fotoğrafınızı daha etkileyici kılmak için, vurgulamak istediğiniz nesnenin renklerini ön plana çıkaran filtreleri seçebilirsiniz. Örneğin. yaz havasında deniz fotoğrafı çektiyseniz, denizi soluk mavi-gri renkli gösteren soğuk bir filtre yerine denizin mavisini parlatan bir filtre seçmeniz, fotoğrafın etkisini arttıracaktır.

3 Belli Konular için Belli Filtreler Uygulayın
Bir standardınız olsun. Bu sayede sizi takip edenler, albümünüzde bir tarz yakalamış olduğunuzu fark edecekler ve daha çok sevileceksiniz. Örneğin, yakın plan çiçek fotoğrafları çekerken, hep aynı filtreyi ve dolayısıyla çerçeveleri kullanmaya çalışın. Yemek tabağı çekimleri yaparken, başka bir filtre kullanın. Doğa, manzara çekimlerinizi yine başka bir. filtre ile standartlaştırmaya çalışın. Elbette, bazı uç örneklerde farklı filtreler seçmek isteyebilirsiniz ama genel olarak bu kuralı uygulamaya çalışın.

4 Mutlaka Paylaşın
Eğer yerinizi bildirmekten çekinmiyorsanız, mutlaka telefonunuzun GPS özelliğini açın ve fotoğrafın çekildiği yerin harita üzerinde görülmesini sağlayın. Uygulamaya mutlaka Facebook, Twitter ve foursquare ya da Tumblr gibi ağlardaki hesaplarınızı da tanıtın. Böylece yüklediğiniz fotoğraflar diğer sosyal ağ hesaplarınızda da anında görünecektir.