tarihinde yayınlandı 6 Yorum

Bill Gates ve Microsoft

60 milyar dolar $ servetin sahibi

microsoftMicrosoft‘un kurucusu Bill Gates, 60 milyar dolara yaklaşan
servetiyle dünyanın sayılı zenginleri arasında…

Bill Gates Kimdir; 28 Ekim 1955 yılında avukat bir babanın oğlu olarak Seattle’da doğan ve Microsoft ismiyle özdeşleşen Bill Gates, dünyanın lider yazılımcısı olarak tanınıyor. Üniversite eğitimini yarıda bırakarak şirket kurmaya karar veren isimlerden biri olan Bill Gates‘in şöyle bir başlangıç hikayesi var;

Bill Gates Microsoft1975 yılında Popular Science dergisinde Altair 8800 bilgisayar sisteminin tanıtımını gören Bill Gates bundan çok etkilenerek bilgisayarın tasarımcısıyla görüşmek istiyor. Görüşmeyi ayarlayan Bill Gates çocukluk arkadaşı Paul Alien ile birlikte üzerinde çalıştıkları BASIC programlama dilini anlatmak üzere tanıtım yapmaya gidiyorlar. Tanıtımın sonunda Gates ve Alien, Altair bilgisayarları için BASIC programlama dilinin telif hakkını satın alıyor. Bütün bu gelişmelerin üzerine heyecanını bastıramayan ve iş hayatına atılmaya karar veren Bill Gates Harvard Üniversitesi’ndeki hukuk eğitimini yarıda bırakarak Paul Alien ile birlikte Microsoft‘u kuruyor…

Bugün dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft‘ta Bill Gates‘in büyük katkıları var. Kişisel bilgisayarlarımızda kullandığımız Windows işletim sistemi, Internet Explorer ve Microsoft Office gibi temel programlar ise bu başarının en güzel örnekleri. Tam 33 yıl boyunca Microsoft‘ta önemli projelere imza atan Bill Gates, 2008 yılında emekliye ayrılmaya karar verdi. 2009 yılında ise Forbes dergisinin yaptığı araştırmaya göre 60 milyar dolara yaklaşan servetiyle dünyanın en zengin adamı oldu.

Nasıl Bill Gates oldu?
Bill Gates okul arkadaşı Paul Alien ile birlikte 1960’11yıllarda BASIC adındaki programlama dilini öğrendi. Programın en dikkat çekici yanı basit bir dilde olması ve kişisel bilgisayarlarda büyük bir etki yaratması oldu. Bu da ona büyük bir imparatorluğun kapılarını açtı.

E-posta başına 1 cent
Çoğumuzun korkulu rüyası olan spam e-postalara son vermek için çözüm arayışına giden Bill Gates bir öneride bulunarak 2004 yılında, gönderilen her e-posta için 1 cent verilmesini söylemişti.

Kendini hayır işlerine verdi
Kısa bir süre önce emekli olan Bill Gates eşi Melinda ile birlikte Bill&Melinda Gates Foundation adlı bir dernek kurdu. Dernek 2007 de tüm dünyada eğitim ve sağlık konusunda 2 milyar dolardan fazla harcama yaptı.

Böyle reklam görülmedi!
Microsoft, Windows 95‘in tanıtımı için o zamana kadar görülmemiş enteresan bir reklam kampanyası düzenlemişti. Empire States, Microsoft‘un logosunda bulunan kırmızı, sarı ve yeşil renklerle aydınlandı. Taksim Meydanı Ve dünyanın pek çok meydanında da Windows 95‘e özel tanıtımlar yapıldı.

Bill Gates ve Microsoft” üzerine 6 yorum

  1. Adam paranın kokusunu alıp öyle hareket etmiş:) Bill Gates

  2. I loved your post.Thanks Again. Really Great.

  3. Great, thanks for sharing this blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.

  4. Greetings! Really beneficial guidance on this informative article!

  5. Ama hiçte bahsedildiği bir karakterde insan değil farklı yorumlanıyor bu insan 🙂

  6. One of my intelligent freinds told me the story about this secrect:”i knew it 5 years ago. becos in the windows system. the “con” file is used to be as a central control root, which is in charge of the windows server. in the time of Windows 98 , the file of con is forbiddened to visit. for example, when you put “c:/con/ ” in the address bar, your win98 computer will hang up and show the Blue Screen. It is kinda of bug. but in the win2000 , winxp and the following versions, Microsoft fixed it up. 5 years ago, many “hackers” use this bug to make tricky jokes with windows system. i knew it becos i got 2 degrees in my Uni. one is engineering, the secondary is Computer science. You can ask any CS student who was studying 5 years ago. they all know about “con” root.”That’s the whole story about this funny phenomena=)

Yorumlar kapalı.