tarihinde yayınlandı

Yandex Türkiye’de!

Tamam  “YANDEX”  sende varsın!…

                             ‘Yandex‘ büyüdü kocaman bi arama motoru oldu artık reklamını bile yapıyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarana çok özel geliştirilmiş biçimde, Türkçe karakterlere uygun çalışan arama motoru ve web bilgi portalı.

Peki YANDEX  Nedir? ve Necidir!…  ?

          Yandex Rusya’nın en büyük arama motoru ve Dünya sıralamasında da beşinci. Türkiye’ye Eylül 2011 yılında  İstanbul’da açtığı bir iş yeriyle Türkiye pazarına katılmıştır. Canlı Trafik bilgisi, Video ve Mail gibi özelliklerinin yanında Google Maps‘a benzer bir harita uygulamasıda mevcut bu gavur icadının. Yandex tüm dünyada kullanılmakta toplam kullanıcı sayısı 56 milyonu aşmış. Şimdi de Türkiye’ye has bi içerikle geldi aramıza.

Yandex Harita

          Biliyorsunuz Google maps’ın Panaromik (üç boyutlu) haritası büyük şöhrete sahip lakin gel görki adamlar zahmet edip Türkiye’de hiç mi hiç panaromik harita yapmamışlar. Yani elin adamı ülkesinde sokakları üç boyutlu gezerken biz anca kuş bakışı bakalım ülkemize. İşte bu feryadları duyan Yandex yanlıları bi koşu gelip bizimde üç boyutlu haritamızı yaptılar (Yandex Harita). Şimdilik sadece Ankara  ve İstanbul’u üç boyutlu olarak izleme şansımız var ama ilerde Türkiye’de daha bir çok bölgeyi üç boyutlu haritalandırma işleminden geçireceklerine inanıyorum. Adamlar e-postada da  yeni bir dönem başlatmışlar bi postada 2 GB ıvır zıvır yollayabilme imkanı var (Yandex Mail).

Yandex Mail

         ‘Yandex‘  Adını, bilişim şirketinin yapımcıları İlya Segalovich ve Arkady Volozh koymuştur 1996 yılında. Gavurca’da ‘dizin yapmak’ anlamıyla kullanılan ‘to index’ fiilinden cımbızla çekilmiş ‘yet another indexer’ (bir dizin yapıcı daha) ifadsinin sadeleştirilmiş hali olan ‘Yandex’ konulmştur (kulağına ezan okunmuş olmalı ki adı, kısa sürede böyle yayıldı memleketin dört bir yanına).