tarihinde yayınlandı

Trafik Kazaları ve Yapılacak İlk Yardım Tekniği

trafik kazasıBugünkü toplum koşullarında bir kimsenin başına gelmesi en olağan kaza nedir diye sorulsa bunun cevabı hiç şüphesiz ”trafik kazası” olacaktır. Sadece Türkiye’de değil dünyanın hemen hemen her ülkesinde ölümlerin bir çoğu trafik kazalarından dolayı meydana gelmektedir. Bu yazmızda sizlere trafik kazasına maruz kalmamanız için ve trafik kazasında ne yapmanız gerektiğiyle ilgili bilgi vereceğiz.

Trafik Kazasına Uğramamak İçin Neler Yapılmalı?

  • Arabanızın frenlerini, direksiyonunu, tekerleklerini ve sinyal ışıklarını devamlı kontrol ettirin.Arabanızın camlarını temiz tutun, dikiz aynalarının ve sileceklerin iyi çalışmasına dikkat edin.
  • Alkollü içki içtikten  sonra araba kullanmayın.
  • Aşırı sürat yapmaktan mutlaka kaçınınız.
  • Trafik kazaları ağırlıklı olarak dikkat bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden aracı kullanırken telefonla konuşmaktan, araçtakilerle konuşmaktan ya da aracın içerisindeki herhangi birşeyle ilgilenmekten kaçının.
  • Sağlığınızla ilgili bir sıkıntı yaşıyorsanız trafiğe çıkmadan önce gerekli önlemleri alınız.
  • Emniyet kemeri takmadan yolculuk yapmayın.
  • İster yaya olun, ister otomobil kullanın, trafik kurallarına muhakkak uyun.

Trafik Kazası Olduğunda Ne Yapılmalı?

Önce yol kenarına işaretler koyarak kazaya uğrayanların ikinci bir defa ezilmelerini Önleyin. Gece ise arabanızın farlarını yakarak kaza yerine çevirin, Sonra tehlikeli durumda olanları (sıkışmış, ezilmiş, ateş içinde) güvenli bir yere taşıyın. Kanaması olan varsa, üzerine basarak kanamayı durdurun. Gerekirse suni teneffüs yapın. Kırık ve çıkığı olanlarda kırıkları tespit edin. Özellikle göğüs yaraları temiz bir bezle derhal kapatılmalıdır. Yoksa dışardan gkter hava ciğeri tazyik ederek sıkıştırır. Kaza saatini tacfeit edin ve ilgili makamlara (polise, cankurtarana gerekirse itfaiyeye) haber verin.