Kadınlarda Fizyolojik (Doğal) Akıntılar – Kadınlarda Fizyolojik (Doğal) Akıntının Nedenleri

Kadınlarda Fizyolojik AkıntıKadınların kadın doğum uzmanlarına başvurma sebeplerinden en yaygın olanı vajinal akıntılardır. Evli veya bekar olan kadınlarımızın hiç olmasa yılda bir veya iki kez karşılaştıkları yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen akıntıların sebepleri epeyce fazladır. Özellikle genç kızlarda ergenlik dönemlerinde görülen ve daha çok menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda görülen akıntılar doğal (fizyolojik), iltihapsız akıntı olarak adlandırılır. Herhangi bir sebebe bağlı olan ve enfeksiyon sonucu ortaya çıkan akıntılar fizyolojik olmayan akıntılardır.

 FİZYOLOJİK(DOĞAL) AKINTILAR

Fizyolojik akıntılar, hiçbir nedene bağlı olmadan kendiliğinden meydana gelen doğal akıntılardır. Bu akıntılar genellikle kokusuz ve şeffaftır.Çoğu zaman cinsel ilişki sırasında yanma ve kaşınma ve ağrı gibi sorunlar oluşturmaz. Yalnızca bu akıntıların olumsuz bir yönü diyebileceğimiz devamlılık süresinin 1-2 yıl gibi uzun bir süreyi kapsamasıdır.

Bazı zamanlarda bu akıntıların durumu biraz değişebilir. Özellikle kadınların yumurtlama dönemlerinde biraz daha şiddetli olabilir ve daha da sıvılaşabilir. Hatta çoğu zaman kadınlar iç çamaşırlarının aşırı ıslaklığından endişeli ve şikayetçidir. Kadınların yumurtlama dönemlerinde bu sıvının değişik bir hal alması bu bölgeden spermin rahatlıkla geçip yumurtaya ulaşımını sağlaması içindir.

Adet dönemine giren kadınlarımızın vajinasında koku hissedilebilir ve bugüne kadar gelen akıntının rengi biraz da olsa koyulaşabilir. Bunun nedeni ise; adet görmeye sebep olan hormonların yarattığı etkidir.

Bu tür akıntılarda eğer zaman içerisinde gözle görülür bir artış olursa, yapısında değişiklik meydana gelirse ve enfeksiyondan şüpheleniliyorsa eğer vajinal bir muayene gerekebilir. O zaman hiç beklemeden bir doktora başvurulmalıdır.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • adet duzensizligi

   Adet Düzensizliği ve Netrit Tedavisi

   Günümüzde kadın hastalıkları olarak en sık meydana gelen rahatsızlıklardan biri adet düzensizliğidir. Adet devreleri genellikle 28 günde bir olmakla beraber ...

  • Kadın Hastalıkları

   Kadınlarda Ağrı Daha Şiddetli Oluyor

   Kadınlar bazı ağrıları erkeklerden daha şiddetli hissediyor. Stanford Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, aynı rahatsızlıktan muzdarip olsalar bile, kadınların canının ...

zikoroya
bg
Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.