Kadın HastalıklarıKadınlar bazı ağrıları erkeklerden daha şiddetli hissediyor. Stanford Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, aynı rahatsızlıktan muzdarip olsalar bile, kadınların canının erkeklerden daha fazla yandığını ortaya koyuyor.

11bin hastanın ağrı seviyelerinin ölçüldüğü araştırmada, kadınların bildirdikleri ağrı, erkeklere kıyasla daha şiddetli çıktı.

Kadınlar sırt ağrısı için 6,3, erkekler 5,3 puan verirken eklem ya da romatizma ağrılarında kadınlar 6,00, erkekler 4,93 puan verdi.

Genel olarak kadınlar basınç ya da elektrik uyanlarından daha fazla etkileniyor. Isı kaynaklı ağrılara karşı ise daha dayanıklılar.

Bu farkın nedenine dair hiçbir ipucu bulunmasa da erkeklerin daha ‘sabırlı’ olmaya teşvik edilmesi gerektiği belirtiliyor. Araştırmaya göre yeni tıbbi çalışmaların, kadınların erkeklerden daha fazla kronik ağrı çekip çekmediğini göz önüne alarak cinsiyet ayrımı yapması gerekiyor.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

2 Yorum

  1. gökhan okan dedi ki:

    Bana mantıklı gelmedi cunku kadınlar herseyı abartırlar …. :)))

  2. zerkaya dedi ki:

    Gökhan: Araştırma Yapılmış ama 🙂

zikoroya
bg
Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.