tarihinde yayınlandı

Zatürre Nedir – Zatürre Tedavisi – Zatürrenin Belirtileri

ZatürreZatürre, bir çeşit akciğer iltihaplanmasıdır.Tıp dilinde zatürrenin diğer adı pnömonidir.Her yaştaki çocuk zatürreeye tutulabilirse de, has­talık en çok 1 yaşma kadar bebeklerde görülür. Hastalığın 3 çeşidi vardır; Lop­çuk zatürreesi ya da bronkopnömoni: yatmaya bağlı zatürree ya da hipostatik pnömoni (sürekli arkaüstü yatmak zorunda olan çok hasta ve yaşlı kim­selerde görülür); lop zatürreesi (bütün bir akciğer lobunun iltihaplanması). Lop­çuk zatürreesi bazen kızamığın iltihabı olarak ortaya çıkar (çocuğunuz kıza­mık geçiriyorsa, döküntülerin gelişme­sinden bir iki gün sonra iyileşmiyorsa ya da aşırı soluk darlığı çekiyorsa ve inatçı bir öksürüğü varsa, doktoruyla konuşun); aynı biçimde ender olarak, bir grip, boğmaca, kuşpalazı, bronşit­ten sonra, hatta çocuğun direncinin zayıfladığı şiddetli bir soğuk algın­lığından sonra ortaya çıkabilir. Çocuk önemli bir boğulma tehlikesi geçirdiği ve pis ya da bulaşık su yuttuğu zaman da oluşabilir.Zatürreenin öbür iki biçimi, bazen kusmaların ve çırpınmaların ardından, apansızın başlar.

Zatürrenin Tedavisi :

Çocuğunuzda zatürreeden kuşkulandı­ğınızda doktorunu çağırmanız gerekir.Zatürree eskiden, sık sık ölümle so­nuçlanan bir hastalıkken, günümüzde antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebil­mektedir. Doktoru beklerken, çocuğu­nuzun soluk almasına yardımcı olmak için sırtını yastıklarla yükseltin: kayna­yan bir çaydanlıkla odanın havasını nemli tutun kaynayan bir çaydanlığın bulunduğu bir odada çocuğunuzu sa­kın yalnız başına bırakmayın.

Zatürreenin hafif biçimleri, evde ağızdan verilen antibiyotiklerle tedavi edilebilir; ama ciddi biçimlerinde çocu­ğun hastaneye yabrıiması gerekir.Yutabileğinden daha çok miktarda an­tibiyotik alması gerekecek, bunlar ya damardan ya da kalçadan yapılan iğne­lerle verilecektir.kas İçine yapılan İğ­nelerin yeri uzun süre ağrıdığı İçin. doktorlar damar yoluyla İlaç vermeyi tercih etmektedirler.

Çocuğunuza ayrıca, akciğerinin en­feksiyona uğramış yanının temizlen­mesi için fizik tedavi de uygulanacak­tır. Zatürre olan çocuk genellikle iki üç gün içinde iyileşir ve hastalık yinelemez.