tarihinde yayınlandı

Çocuklarda Kansızlık – Kansızlığın Belirtileri- Kansızlığın Tedavi Yöntemleri

KansızlıkKansızlık (tıp dilinde anemi) oksjenli akciğerlerden, bedenin enerji gereksin­mesi duyan başka bölümlerine taşıyan alyuvarları etkileyen bir bozukluktur. Kan hücrelerindeki ‘ Hemoglobin ‘ adı verilen kırmızı boyar maddenin düzeyi düştüğü zaman ortaya çıkar.

Kansızlığın Nedenleri :

Kan yitimi ya da kemik iliğini etkileyen bazı ender hastalıklar kansızlığa yol açabilirlersede , kansızlığın en yaygın ne­deni, beslenme rejiminde demirin eksik olmasıdır.Beslenme konusunda çok nazlı olan. birçok yiyeceği sevmeyen çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar , kansızlığa çok yatkındır.

Kansızlığın Belirtileri :

Klasik kansızlık belirtileri, enerji yok­sunluğu, bayılma nöbetleri ve ten ren­ginin soluk olmasıdır. Kansız çocukta aynı zamanda çabuk öfkelenme, çaba gerektiren herhangi bir hareketten sonra soluk soluğa kalma ve çok çabuk yorulma görülebilir. Ciddi durumlarda sarılık gelişebilir; çocuğun büyümesi du­raklayabilir ya da eklemlerinde dönem dönem gelen ağrılar olabilir.

Kansızlığın Tedavi Yöntemleri :

Basit demir eksikliği kökenli kansızlık bir kan incelemesiyle anlaşılarak, demir içeren haplarla ya da iğnelerle , tedavi edilir .

Kansızlıktan Korunma Yolları : 

Hemoglobinin üretilmesi için demir ge­rekir; dolayısıyla beslenme rejimi, et ve sakatat (özellikle karaciğer ve böb­rek), yağlı balık, yumurta, vb. demir bakımından zengin besinler içermeli­dir.

Çocuğunuz yemek seçiyorsa ve ye­mek saatleri aranızda gerçek bir sava­şa dönüşüyorsa, doktoruyla konuşun. Çocuğunuzun beslenme rejimini ta­mamlamak için tadı güzel ve güvenilir bir kuvvet şurubu (tonik) verebilir.