tarihinde yayınlandı

Ramazanda Reflüye Dikkat

Hepimizin bilmekte olduğu gibi, Ramazan ayına yaklaşmaktayız. Niyetli olanlar, iftarda veya sahurda ağır yemekler tüketip hemen ardından yatağa girerek sağlığınızı riske atmayın.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Tarçın’ın yaptığı açıklamaya göre:

İftar veya sahur vaktinde ağır yemekler yemek bünyeye aşırı derecede zararlı. İnsanlarımız açlık hislerini bastırmak için çok ve hızlı şekilde yemek yiyorlar. Buda sakıncalı bir hareket. Midemiz enzimleri ile besinleri belirli bir sürede eritip olması gerektiği hale getiriyor. Eğer besinleri hızlı şekilde tüketirsek, mide öz suyu tarafından tam olarak eritilemeyip mide hazmına sebep olabilir.

İftardan Sonra Ağır Spor Reflü Şikayetini Arttırıyor

Mide sorunu yaşayanların özellikle iftardan sonra ağır spor yapılması tavsiye edilmiyor. Bunun sebebi, dolu mide ile yapılan spor; artan karın içi basıncı yüzünden reflü şikayetlerinin artmasına sebep oluyor. Vücuttaki kan yemekten sonra sindirim organlarında toplanacağı yerde sistemik dolaşıma katılacağı için sindirim etkileniyor. Dolaşım sisteminde de yüklenmeler oluyor, bunun sonucunda dolaşım ve sindirim sistemimizde performans azalıyor. Hastaların, iftardan 1 saat sonra sadece yürüyüş yapmaları öngörülüyor. Bunun yanı sıra reflü hastaları iftar sofrasında dar pantolon ile oturmamalı ve sıkı kemer takmamalı. Aksi taktirde reflü şikayetleri artıyor.

 

Ramazanda Nasıl Sağlıklı Beslenilir?
– İftarınızı su veya çorba ile açın. Bunları bitirdikten sonra 15 dakika civarında bekleyin ve daha sonra diğer besinlere geçin.
– Çok miktarda tüketilen yemek reflüyü arttırıyor. Tüketmeniz gereken miktarı öğünlere bölerseniz daha sağlıklı olacaktır.
– Yemek yedikten sonra hemen yatmayın. Reflünüzün şiddetine göre 2 veya 3 saat bekleyin. Aksi taktirde ilaç etki etmez kanama, nefes darlığı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
– Sahurda protein yönüyle zengin olan besinler reflüyü azaltıyor. Yağdan zengin olan besinler ise reflüyü arttırıyor.
– Gazlı içecekler reflüyü arttırdığı için daha çok el yapımı limonata, meyve suları tüketmeniz yararınıza olacaktır.