tarihinde yayınlandı

Deri Hastalıkları – Deri Yağlanması – Akne Nedir

Akne nedir   Derinin bir çok önemli gö­revleri vardır. Bir kere vücu­da mikronların girmesini önler, sıca­ğa, soğuğa, ışınlara ve çarpmalara karşı diğer organları korur.

 

Deride sonlanan sinir uçları do­kunma, ağrır sıcak, soğuk gibi duy­guları alarak beyne iletir. Deri kan damarlarından zengindir ve vücut ısısını ayarlamakta önemli rol oynar. Ter bezleri sıcakta fazla ter yaparak serinlemeyi sağlar. Yağ bezlerli ise de­rinin kurumasına engel olur. Deri ge­nellikle yumuşaktır ve kolayca kıvrılır. Gençlerde daha elastiktir. En kalın deri avuç içlerinde ve taban­larda bulunur. El içlerindeki parmak izleri her insanda farklıdır ve bu ki-silerin tanınmasında kullanılır. İki insanın aynı parmak izine sahip olma şansı 24 milyarda 1’dir. Derinin en dış tabakası cansız hücrelerle kap­lıdır. Bunlara kepek denir. Alttan üreyen hücreler durmadan ölen hücre­lerin yerini alır.

 

Akne ( Ergenlik Sivilcesi )

Yüzde, boyunda ve gövdede yağ bezlerinin tıkanarak, iltihaplanması sonucu beliren sivilcelere akne denir. Bulûğ çağlarında görülür, iltihap iler­leyip derine işlerse iz bırakabilir. Ak­ne tedavisi için perhiz, kükürtlü losyonlar ve sabunlar. İltihap varsa an­tibiyotikler kullanılır. Tedavide sa­bırlı olmak gerekir. Bazen hormon tedavisi ya da A vitamini fayda gösterir.

 

Deride Yağlanma

Bazı kimselerde yağ bezleri fazla faaliyet gösterir ve deri devamlı olarak yağlı kalır. Özellikle sıcak ha­valar ve ruhi baskılar yağ ifrazını artırır. Bunun tedavisi için en iyi yöntem sık sık yumuşak bir tuva­let sabunuyla yıkanmaktır. Yağ İf­razını azaltacak ya da önleyecek bir ilâç mevcut değildir.