tarihinde yayınlandı

Cilt Lekeleri ve Tedavi Yöntemleri

Cilt lekeleri         Cildimizdeki lekelerin en büyük sebebi güneş ışınlarıdır. Bu yüzden güneşin saçtığı UV ışınlarına çok fazla maruz kalmamak gerekir ve günün belirli saatlerinde güneşe çıkılmaması gerekir. Ayrıca buradaki en önemli nokta güneşin yaydığı UV ışınları kendisini sadece yaz mevsiminde göstermemekle birlikte neredeyse dört mevsimde bu ışınların olduğunu lekelerin daha da çok ilerlememesi ve yayılmaması için güneşin olduğu her dönemde iyice korunmak gerekir. Kışın kendisini gösteren güneşten korunmak için 15-20 faktöre kadar olan güneş koruyucu kremlerini, yazın ise; 50 ve daha üzerinde faktörü bulunan güneş kremlerini tercih etmeliyiz. Ayrıca bu koruyucu kremler uzun sürede koruma etkisini yitirebilirler. Bu yüzden 3-4 saatte bir güneş koruyucu kremlerimizi yenilememizde sakınca yoktur. İşte mutsuz olmamıza ufak ta olsa etki eden bu güneş lekelerinin oluşumunu durdurmak için cildimizi güneşin o zararlı ışınlarından her zaman korumalıyız.

Başlıca cilt lekeleri tedavi yöntemleri :

1) Medikal Tedavi
2) Kimyasal peeling
3) Lazer
4) Cryotherapy (Kryoterapi)
5) Fraksiyonel Lazer

1) MEDİKAL TEDAVİ

Lekeli bölgeye bazı ilaçlar sürülerek o bölgenin renginin açılmasını sağlar veya o bölgede soyulma yapabilir. En iyi sonuç veren renk açıcılar kojik, hidrokinon ve son olarak da askorbik isimli asitlerdir. Bu asitler bazı durumlarda tek başlarına bazı durumlarda ise, hepsi birlikte uygulanabilir. Soyma niteliğine sahip açıcılar ise, retinoik ve meyve asitleridir ve daha çok deri altındaki lekeler için uygulanır.

2) KİMYASAL PEELİNG

Bu tarz peelingler 3 çeşittir. Cilt lekelerinin derinliklerine göre, yapılan işlemlerde değişir. Bunlar: yüzeysel, orta ve derin peeliglerdir. Doktorlar tarafından uygulanabilen yüzeysel ve derin düzeydeki peelinglerdir. Yüzeysel ve derin peelingler doktorlar tarafından cildin ve lekelerin özelliklerine bakılarak uygulanır.Cildin rengi,tipi ve ciltteki sorunun derinliğine bakılarak seans sayıları (ortalama 6-10 seans haftada bir olarak) değişiklik gösterebilir.

3) LAZER

Uygulanabilen 2 tane lazer çeşidi mevcuttur. Bunlardan ilki : Erbium Lazer ,ikincisi ise Karbondioksit Lazerdir. Erbium Lazer yönteminde cildin iyileşme süresi kısadır. Karbondioksit Lazerde ise; derin soyulmalar olduğu için iyileşme süresi daha uzundur.

4) CRYOTHERAPY (Kryoterapi)

Cilt lekelerinin dondurulma sistemiyle ile yok edilmesi yöntemidir. Uygulanması açısından gayet pratik ve kolaydır. Bu uygulamada karbondioksit ve sıvı azot kullanılır. Bu yöntem uygulandıktan sonra ciltte su toplaması veya ufak tefek kızarıklıklar görülmektedir.

5) FRAKSİYONEL LAZER

Sorunlu ciltte, ince ince o bölgeleri tarar, yıpranmış olan hücreleri tedavi eder.