tarihinde yayınlandı

Çocuklarda Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Ayak BakımıAyak bakımı vücudumuzun her noktasına yapılan rutin bakımlar gibi sürekli olarak yapılması gereken bir işlemdir.Özellikle ayak bakımına özen göstermeyen kişilerde mantar ve ayak kokusu gibi sorunlar baş gösterebilir.

Ayak Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar ;

  • Bırakın çocuğunuz elden geldiğince yalınayak dolaşsın. Doğal olarak, odanın soğuk olmamasına, çocuğunuzun ayağını yaralayabilecek delici, batıcı şeyler bulunmamasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Çocuğunuzun ayakkabılarının, ayaklarını çok sıkmamasına dikkat edin. Çok küçük bebeklerdeyse, tek parçalı, ayakları da içine alan çocuk tulumları bile, çok sıkı olurlarsa, bebeğin ayaklarını sıkıp, zarar verebilirler.
  • Bir çocuğun ayakkabısını, başka çocuğa giydirmeyin; çünkü ayakkabılar, kısa bir süre sonra giyenin ayağının biçimini alırlar,iki çocuğun ayakları da, birbirinin aynı değildir.
  • Ayak sağlığını korumaya alışmasını sağlamak, böylece ayak enfeksiyonlarını önlemek için. çocuğunuzun ayaklarını günde en az bir kez yıkamaya ve iyice kurulamaya önem gösterin.
  • Çocuğunuza teri, naylon gibi sentetik liflerden çok daha iyi emen pamuklu ya da yünlü çoraplar alın; Terin emilmesine; ayakların enfeksiyondan korunmasına yardımcı olur.
  • Çocuğunuza, elden geldiğince, ayağının havalanabilmesine olanak veren, ayak terine engel olan deri ayakkabılar giydirin.
  • Çocuğunuz büyüdükçe, ayağında biçim bozukluklarına yol açabilecek son moda, ama alışılmamış biçimlerde (çok dar ve sivri uçlu gibi) ayakkabılar giydirme hevesine kapılmayın.

Yukarıda belirttiğimiz noktalara dikkat ettiğiniz takdirde daha sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz.Aksi durumda ayağınızla ilgili sağlık problemi yaşamanız olası bir durum olacaktır.