tarihinde yayınlandı 1 Yorum

Blog Nedir – WordPress Blog

Blog Nedir?

blog nedir        Blog yani insanların kendi istekleri doğrultusunda, arzu ettikleri herhangi bir konu ile ilgili gündem oluşturması ve bu konular üzerinden fikir paylaşımı yaptığı, çoğu kişinin günlük hayatta yaptığı halk dilinde “Günlük” adı verilen çalışmalara benzer web siteleridir. İngilizce “web” üzerinden “blog“laşma yani webblog kelimesinden esinlenerek “Blog” ismi verilmiştir. Türkçe dili daha Blog kelimesine karşılık bulamamış, her nekadar birçok isim önerisi çeşitli yerlerden gelsede bu isimler “Blog” ismini tam olarak karşılayamamıştır.

TDK (Türk Dil Kurumu) da bu konuda hala somut bir adım atmış değil. Blog, genelde en son yazılan makalelerin ön planda olduğu, geçmişe dayalı sıralanmış makale ve bu makalelere yapılmış yorumlar bütünlülüğü şeklinde algılanmaktadır. Bloğu “Blog” yapan özellikler arasında en belirgin ve ayırt ediciler olarak, yazı sonlarında yada öncesinde, ‘yazının kime ait olduğu’, ‘ne zaman yazıldığı’ ve ‘yazılan makalenin yorumlara açık olması’ gibi özelliklerdir.

Bu şekilde paylaşılan makaleler okuyucuların yorumlarıyla bütünleşip “blog” oluştururlar. Bloglar belirli bir konuya ya da bütün olaylara odaklanabilir. Birçok blog belirli konu başlığı üzerinde yazılarını yayınlamaktadır. Bazıları ise kişisel günlükler olmakla birlikte, yazarın günlük hayatından derleme ve güncel bir konu üzerinde durulan bloglardır.

Günümüzden geriye doğru gittiğimizde ve blog tarihine baktığımızda, önceden bloglar elle yazılıp güncellenirken, günümüzde ise blog tutmak için özel yazılmış sistemler kullanılmaktadır. Bu yazılımları bazen bir blog sağlayıcının sitesinde görebilirken, bazen de kullanıcıların kendi sunucusuna kurup çalıştırdıklarını görürüz. Blogların içerikleri normal web sitelerinin içeriklerinden farklılık gösterdiği için, bloglar için kurulmuş özel arama motorları bulunmaktadır. Bu arama motorlarına örnek verecek olursak Google Blog Search bunlardan birisidir.

Türkiyede bilinen en popüler blog şunlardır:

www.zerkaya.com | wordpress.com  | Blogsome.com | Blogger.com | Blogspot.com

 

Blog Nedir – WordPress Blog” üzerine 1 yorum

  1. Thanks for spending time on the computer (wgiitnr) so others don’t have to.

Yorumlar kapalı.