tarihinde yayınlandı

Bebeklerde Ani Çırpınma Tedavisi

Bebeklerde ÇırpınmaBedenin şiddetli, istemsiz ve düzensiz hareketlerine, “çırpınma” adı verilir. Ortaya çıkması durumunda anne-babaları en çok üzen belirtilerden biridir.

Ani Çırpınmanın Nedeni :

Küçük çocuklarda çırpınmaya yol açan nedenlerin en sık rastlananı, beden ısısının aşırı yükselmesidir. Yüksek ateşe bedenin çırpınmalarla tepki gösterme eğilimi, çoğunlukla, ailenin öbür üyelerinde de bulunan bir eğilimdir. Bununla birlikte, çocuk büyüyünce bu durum düzelir ve beş yaşından sonra, ateşe bağlı çırpınmalara çok ender rastlanır.
Yeni doğmuş bebeklerde çırpınma, beyindeki bir bozundan kaynaklanabilir. Erken doğan (prematüre) bebeklerde de. kan şeker düzeyinin ve kalsiyum düzeyinin düşük olması, çırpınmalara yol açar.
Çocuklarda çırpınma nedenlerinden biri de, sara gibi bir merkez sinir sistemi bozukluğu olabilir. Bazı çocuklarda, aşırı öfkelenme nöbetleri, çırpınmalarla sonuçlanabilir, Bazı çocuklarda da, bazı ilaçlar, özellikle belirtilen doz aşıldığı zaman, çırpınmalara yol açabilir.

Ani Çırpınma Belirtileri :

Yüksek ateş sonucu ortaya çıkan çırpınmalar, çocuğun bilincini yitirerek yere düşmesiyle başlayabilir. Genellikle çocukta, denetimsiz (istemsiz) kas kasılmaları, debelenmeler, titremeler ortaya çıkar. Dişler sımsıkı kenetlenmiş olabilir ve dil, dişlerin kenetlenmesi sırasında ısınılarak çok kötü yaralanabilir. Ayrıca, gözler arkaya kayar: solunum güçleşebilir: bazen de ağızdan köpükler gelebilir. İdrar kesesi ve bağırsaklar da kendiliğinden boşatabilir.

Bebeklerde Ani Çırpınma Tedavisi :

Çocuğunuz çırpınmaya başlarsa, yanından ayrılmayın (böylece bir yere çarpıp yaralanmasını önlersiniz). Yanı başına diz çöküp, kusması durumunda boğulma tehlikesiyle karşılaşmaması için yana çevirin. Olanak varsa dişleri arasına temiz bir pansuman ya da katlanmış bir mendil yerleştirin; Çocuğunuzun dilini ısırmasını önler. Ama dişleri iyice kenetlenmiş durumdaysa, zorlayarak açmaya çalışmayın.