kulakKulak, kafatasının alt yanındaki sesi yapan hava titreşimleridir. Burun kemikler içine oyulmuş, işitme ve dengeyi sağlayan bir organdır. Sesi yapan ise hava titreşimleridir. Bunlar kulak kepçesi tarafından toplanarak kulak zarına iletilir. Kulak zarı orta kulağın başlangıcıdır. Orta kulakta sırasıyla çekiç, örs ve özengi kemikleri bulunur. Titreşimler bu kemikler yoluyla iç kulağa iletilir. İç kulakta ayrıca denge hissini doğuran yarım daire kanalları bulunur. Buralarda bulunan sinirler beyindeki işitme ve denge merkezlerini uyarır. İnsan kulağı titreşim sayrsı 40 – 20,000 arasındaki sesleri duyabilir. İşitme yeteneğinin azalmasına ”sağırlık” adı verilir. Ses titreşimlerinin dış kulaktan beyindeki merkezlere kadar olan yolların herhangi bir yerde kesilmesi sağırlığa sebep olabilir.

Dış Kulak İltihaplanması :

Bazı insanların derisi fazla yağlı ve kepeklidir. Bu döküntü ve ifrazat dış kulak yolunda birikerek iltihaba sebep olur. Çok zaman kulak arkasına da yayılır. Kaşıntı, ağrı işitme zorluğu yapar. Tedavisi için doktora başvurun. Kulağa sivri şeyler sokmayın.

Kulak Ağrısı :

Kulak ağrıları basit bir nedenden ileri gelebileceği gibi ciddi bir hastalık belirtisi de olabilir. Her kulak ağrısının sebebi dikkatle araştırmalıdır. En sık görülen bir durum dış kulak yolunun kulak kiri ile tıkanmasıdır. Özellikle kulağa su kaçınca olur. Kulağınızı yıkatın. Kulak ağrısı ateş ve akıntı ile beraberse kulak iltihabı var demektir. (Kulak akıntısı bölümüne bakınız). Bazen kulağın dış kıs-mında bir çıban çıkar ve şiddetli ağrılara sebep olur. O kadar ki, kulağa elle dokunmak bile imkansızlaşır. Doktorunuzun vereceği antibiyotikleri kullanın. Küçük çocuklar kulaklarında ağrıdan şikâyet ediyorlarsa kulağa bir şey kaçmasından şüphelenmelidir.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • kulak

      Kulak Hastalıkları

      Kulak Akıntısı : En çok orta kulak iltihabı sonucudur. Akıntı varsa kulak zarı delinmiş demektir ve o kulak işitme gücünün önemli ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.