tarihinde yayınlandı

Boğaz Hastalıkları

gırtlak kanseriBoğaz ağrısının en sık görülen sebebi bademcik iltihabıdır. Bazen bu m temin şekilde uzayabilir. Bu takdirde yapılan tedavi fayda vermiyorsa bademcikler ameliyatla alınmalıdır. Soğuk algınlıklarında boğaz ağrısı sık olur. Bu kendi kendine geçer. Aspirin ve ağn kesiciler; süt, sahlep gibi sıcak ve yumuşatıcı şeyler faydalıdır. Gargaralar ağzı temiz tutmada yardımcı ise de genellikle boğaza kadar inerek oradaki mikropları etkileyemez.

Boğaza Kılçık Batması :

Kılçığı bol balıkların dikkatsizce yenmesi sonucu olur Özellikle küçük çocuklara balığı iyice ayıklamadan yedirmemelidir. Ağız ya da boğaza kılçık saplanırsa önce ağzı iyice açarak bol ışık altında muayene edin. Kılçık görünüyorsa elinizle, ya da bir cımbızla çekerek çıkarın. Görünmüyorsa bir miktar yumuşak ekmek içi çiğneyin. Her şeye rağmen çıkmayan kılçıklar için hekime başvurun.

Gırtlak Kanseri :

Erken ameliyat olunduğu takdirde %100 iyileşebilen bu hastalıkta ihmalkârlık kötü neticeler verir. Her yaşta, özellikle 40 yaşını geçenlerde ses kısıklığı, ses değişikliği yutkunma zorluğu ve sancısı şüphe ile karşılanmalı ve derhal uzman bir hekime muayene olmalıdır. Gırtlak ameliyatla alındıktan sonra da mideye yutulan havayı titreştirerek ” karından konuşmak ” mümkündür. Ancak bunun için özel eğîtîme gerek vardır.

Ses Kısılması ve Tedavisi :

Sesleri meydana getiren gırtlaktaki ses telleri denen gergin kiriş şeklindeki zarlardır. Bunlar beyindeki konuşma merkezinden çıkan sinirlerin getirdiği emirlere göre şekil alırlar ve havanın çarpmasıyla türeterek ses çıkarırlar. Bazı sinir felçlerinde ses kısıldığı olur, örneğin difteride olduğu gibi. Sürekli ve yüksek sesle konuşma da bu telleri yorarak ses kısıklığı yapar. Öğretmenler, şarkıcılar, konferansçılar ve benzeri de bu çeşit ses kısıklığı olur. Dinlenmekle geçer. Soğuk algınlığından sonra ses kısılırsa bu ses tellerinin iltihabı söz konusudur. Kaynayan bir çaydanlıktan çıkan sıcak su buharı 5-10 dakika teneffüs edilirse iyi sonuç verir. Bunu günde birkaç kere tekrarlamazdır. Kışın boy, nunuzu bir atkı ile sararak soğuk havadan korunun. 40 yaşından sonra sebepsiz olarak ses kısıklığı belirirse derhal bîr uzman hekime boğaz muayenesi yaptırın. Çünkü bîr kanser başlangıcı olabilir.