Kan Uyuşmazlığı

Tıptaki adı “Rhesus hastalığı” olan kan uyuşmazlığı, önleyici tekniklerin geliş­tirilmesi sayesinde, günümüzde büyük ölçüde azalmıştır. Kan grupları Rh-(Rhesus negatif) olan annelerin ikinci ve daha sonraki bebekleri, babalarının Rh+ (Rhesus pozitif) olması durumun­da kan uyuşmazlığı tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

Kan Uyuşmazlığının Belirtileri :

Kan uyuşmazlığında, bebeğin kan gru­bu babasınınki gibi Rh+ ise, kan grubu Rh- olan annesinin, etenden geçen an­tikorlarının etkisi altında kalır. Ciddi biçimlerinde, dölüt, dölyatağı içinde kansızlık ve kalp yetmezliği nedeniyle ölür; doğması durumunda da, kalbi za­yıf olur ve aşırı sarılık bulunur.

Kan Uyuşmazlığı Nedenleri :

Kan uyuşmazlığının nedeni, anne ile çocuğun kan gruplarının birbirinden farklı olmasıdır. Bu durum, dölütün kan dolaşımındaki alyuvarların yıkılma­sına yol açar.

İnsanların % 85’inin kanında, “D et­meni” (D faktörü) adı verilen bir kan etmeni vardır ve bu kimselerin kan grubu “Rh+” (Rhesus pozitif) diye ad­landırılır. Geri kalan % 15’te, D etme­ni eksiktir ve kan grupları “Rh-” (Rhe­sus negatif) diye adlandırılır.

Rh- olanlardan çok daha fazla sa­yıda Rh+ insan bulunduğu için, Rh-kan grubundan bir kadının, Rh+ kan grubundan bir erkekle evlenmesi olası­lığı yüksektir. Bu evlilik sırasında ha­mile kaldığında, eşinin Rh+ kan gru­bunun, kalıtım yoluyla çocuklarına ak­tarılması olasılığı vardır.

Bu durumda, yani Rh- bir anne, kar­nında Rh+ bir bebek (dölüt) taşıdığı zaman, bazı durumlarda bebeğin kan hücreleri, dölüt dolaşımından annenin kan dolaşımına geçme olanağı bulur­lar. Bu geçiş, özellikle düşük tehdidi ya da tam düşük durumlarında gerçek­leşir. Ayrıca, doğum sırasında gerçek­leşebilir.

Annenin bedeni bu geçişe, yabancı bir madde girmiş gibi tepki gösterir ve dölütten gelen alyuvarlarla savaşmak için, antikor üretmeye başlar. Bunun, doğan bebek üstünde hiçbir etkisi yok­tur. Ama sonraki hamileliklerde, anne­nin kanı etenden dölüte geçince, anti­korlar etkisini göstermeye koyulur ve yeni bebeğin hücreleri yıkılmaya baş­lar.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi : 

Doğan bebekte kan uyuşmazlığından kaynaklanan sarılık varsa, genellikle kan aktarımı yapılarak, bebeğin kanı değiştirilir.Bu aktarımda, bebeğe, ken­di kanının yerine, aşamalı bir biçimde zararlı antikorlar içermeyen kan veri­lir. Bunun sonucunda, annenin anti­korları artık bebeğe zarar vermez.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.