Bebeklerde Ani Çırpınma Tedavisi

May - 23 - 2012
zikoroya

Bebeklerde ÇırpınmaBedenin şiddetli, istemsiz ve düzensiz hareketlerine, “çırpınma” adı verilir. Ortaya çıkması durumunda anne-babaları en çok üzen belirtilerden biridir.

Ani Çırpınmanın Nedeni :

Küçük çocuklarda çırpınmaya yol açan nedenlerin en sık rastlananı, beden ısısının aşırı yükselmesidir. Yüksek ateşe bedenin çırpınmalarla tepki gösterme eğilimi, çoğunlukla, ailenin öbür üyelerinde de bulunan bir eğilimdir. Bununla birlikte, çocuk büyüyünce bu durum düzelir ve beş yaşından sonra, ateşe bağlı çırpınmalara çok ender rastlanır.
Yeni doğmuş bebeklerde çırpınma, beyindeki bir bozundan kaynaklanabilir. Erken doğan (prematüre) bebeklerde de. kan şeker düzeyinin ve kalsiyum düzeyinin düşük olması, çırpınmalara yol açar.
Çocuklarda çırpınma nedenlerinden biri de, sara gibi bir merkez sinir sistemi bozukluğu olabilir. Bazı çocuklarda, aşırı öfkelenme nöbetleri, çırpınmalarla sonuçlanabilir, Bazı çocuklarda da, bazı ilaçlar, özellikle belirtilen doz aşıldığı zaman, çırpınmalara yol açabilir.

Ani Çırpınma Belirtileri :

Yüksek ateş sonucu ortaya çıkan çırpınmalar, çocuğun bilincini yitirerek yere düşmesiyle başlayabilir. Genellikle çocukta, denetimsiz (istemsiz) kas kasılmaları, debelenmeler, titremeler ortaya çıkar. Dişler sımsıkı kenetlenmiş olabilir ve dil, dişlerin kenetlenmesi sırasında ısınılarak çok kötü yaralanabilir. Ayrıca, gözler arkaya kayar: solunum güçleşebilir: bazen de ağızdan köpükler gelebilir. İdrar kesesi ve bağırsaklar da kendiliğinden boşatabilir.

Bebeklerde Ani Çırpınma Tedavisi :

Çocuğunuz çırpınmaya başlarsa, yanından ayrılmayın (böylece bir yere çarpıp yaralanmasını önlersiniz). Yanı başına diz çöküp, kusması durumunda boğulma tehlikesiyle karşılaşmaması için yana çevirin. Olanak varsa dişleri arasına temiz bir pansuman ya da katlanmış bir mendil yerleştirin; Çocuğunuzun dilini ısırmasını önler. Ama dişleri iyice kenetlenmiş durumdaysa, zorlayarak açmaya çalışmayın.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • kolit

   Kolit ve Karın Ağrısı

   Karın Ağrısı ve Nedenleri: Sık görülen bu şikâyetin sebepleri çeşitlidir ve basit bir hazımsızlıktan apandisite kadar değişebilir. Mide ülseri, gastrit, kolit, ...

  • Bağırsak Düğümlenmesi

   Bebeklerde Bağırsak Düğümlenmesi ve Tedavisi

   Bağırsak invajinasyonu ya da ivegen bağırsak invajinasyonu diye adlandırılan bu hastalık, yaygın olmamakla birlikte, özellikle 12 aylıktan küçük bebeklerde görülür. ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.