tarihinde yayınlandı

Yanıklar ve Tedavi Yöntemleri

yanikYanıklar ya ateş, sıcak su, su buharı, kızgın demir gibi sıcaklığı yüksek cisimlerle olur ya da tuzruhu, kezzap, sudkostik gibi kimyasal mad­delere bağlıdır. Bu sonunculara kim­yasal yanıklar adı verilir.

Yanık olan yere hiçbir şey yap­madan İçendi haline bırakmak en doğrusudur. Ağrı kesici ilâçlar alına, bilir. Merhemler veya zetinyağ v.s. hava île teması keserek ağrıyı azal­tırsa da bir Tabaka teşkil ederek alt­larında mikropların üremesine yol açabileceğini unutmamak gerekir. Ay­rıca geniş Ölçüde deri soyulmuşsa buraya sürülen ilâçlar kolaylıkla ka­na geçer.

Geniş yanıklarda, vücudun üçte birinden fazlası yanmışsa ölüm tehlikesi belirir. Çünkü yanık yüzeyinden bol su kaybı olur, kan koyulaşır ve hasta şoka girebilir. Böyle hastalar hastaneye kaldırılmalıdır. Aynı şekilde göz, boğaz, burun çevresindeki yanıklar da hastanede tedavi edilmelidir.

Bir kimsenin elbiseleri tutuşursa, onu hemen bîr battaniye ya da çarşafa sarın, hiç bir şey yoksa tutuşan kısmın üzerine yatmasını söyleyin. Kimyasal yanıklarda yapılacak şey hemen, hiç zaman kaybetmeden yakıcı maddenin değdiği yeri bol su ile yıkamaktır. Yıkamaya yanık bölgesinde kimyasal maddenin yok olmasına kadar devam edin.