tarihinde yayınlandı

Sosyal Medya Terimleri

Merak edilen Sosyal Medya Terimleri

Hayatı okurken karşılaşabileceğin terimlerin açıklamalarını burada bulabilirsin..

Sosyal ağlar artık hayatın değişmez bir parçası, bu sayfalarda da sıklıkla kendilerine yer buluyorlar. Bu mecraların kendilerine has bir dilleri ve özel terimleri de oluştu. Sosyal medyaya hakim olman ve bu dile yabancı kalmaman için en can alıcı terimleri derledik..

Sosyal Medya da Video ve Önemi

Hashtag
İstediğin kelimenin başına # (Windows ve Mac’te ALT+3 tuşları) yazarak onu tıklanabilen bir bağlantıya çevirebilir ve hashtag teknolojisine sahip sosyal paylaşım sitelerinde arama yapabilir, bu konuda kim ne söylüyor görebilirsin.

internet meme / Furya
Video, metin ve fotoğraf halinde yaygın olarak internet alt kültüründe kullanılırlar. Türkçe ‘miğm’ şeklinde okunan bu kavrama günümüzde en büyük örnek olarak ‘Harlem Shake’ videosu gösterilebilir. Yazılı olan örneklerinde ise gerçekçi durmayan bir yazıya ‘napak inanak mı kanka?‘ cevabı ve YouTube’deki  ‘Arif’in Manchester’a attığı golü arıyordum, bu videoya nasıl geldim?‘ yorumları gösterilebilir. Buna ek olarak Image Macro denilen başka bir mefhum vardır. Fotoğraflar üzerine yazı yazılarak, güldürme amacıyla yapılırlar.

+1
Mevzubahis yoruma katıldığını, yorumu yapan kişiyle mutabık olduğunu belirtir. ‘@’ işareti sonrası kişinin ismini yazmanız, sadece ona yazdığınızı belirtir. Mesela ‘@Hüseyin +1’ yazman onunla hemfikir olduğunu gösterir.

Troll
ilk kez 1990’Iarın başında BBS isimli forum türlerinde terim olarak kullanılmıştır. Kökeni troll ile balık avlamaya dayanır. Troll‘ler saçma sapan yorumlarıyla sizden olumsuz bir tepki beklerler. Örneğin bir topluluk Michael Jackson’ın ne kadar iyi bir sanatçı olduğunu konuşurken ‘deri rengini açtırıp, aslını inkar etti, onu dinleyenler de onun gibidir’ diyen kişi bir troll‘dür.

RT / Retweet
Twitter’da beğendiğin bir tweet’i takipçilerinin görmesini istiyorsan, profilinde paylaşmana yarar. Örneğin kan aranıyor duyurularını bu şekilde ‘kopyalaman’ daha çok kişiye ulaşmalarını sağlar.

Kısaltmalar
LOL, Loud out laughing, yani sesli gülmek manasına gelir. Slm ise ‘selam’ kelimesinden sessiz harflerin atılmasıyla oluşmuştur. ‘Kib’ ise kendine iyi bak’ın kısa halidir. Bu şekilde konuşanlara genelde hoş gözle bakılmaz.