tarihinde yayınlandı

Sıcak Çarpması – Güneş Çarpmasının Belirtileri Ve Tedavisi

Güneş ÇarpmasıGüneş genellikle yararlıdır fakat aşırı beden çabası harcama ve çok fazla sı­cak (özellikle İkisi bir arada okluğun­da), bedenin doğal süreçlerini kötü etkileyebilir ve bitkinliğe yol açabilir. Bu durum, beden terinin kolayca buharlaşamadığı nemli ortam koşullarında da­ha da kötüleşir. Aşırı durumlarda, bu­nun sonucunda sıcak çarpması (güneş çarpması“da denir) ortaya çıkabilir.

Güneş Çarpmasının Belirtileri : 

Çok fazla sıcakta kaldığı için sıcak çarp­masının hafif biçimi olan sıcak bitkinli­ğine uğramış bir çocuk, halsizlik, bit­kinlik duygusu ve başdönmesi hisse­der. Ayrıca, bu belirtilerin yanı sıra ba­caklarında kramplar oluşabilir; benzi mutlaka soluk olur ve ateşi yükselebilir.

Sıcak çarpmasının daha ciddi biçimin­de, beden ısısı 40 derecenin üstünde olur hatta bayılmalar dahi olabilir.Bununla birlikte tam bir bilinç yitimi durumu, yani koma ortaya çıka­bilir. En önemli belirti, terlemenin bü­tünüyle ortadan kalkmasıdır. Terleme bütünüyle ortadan kalkınca da, nabız çok hızlı ve deri çok kuru olacaktır. Sı­cak çarpması çok ciddi olabilir ve te­davi edilmemesi durumunda komaya, beyin bozunlanna. hatta ölüme yol açabilir.

Güneş Çarpmasının Tedavisi :

Çok önemli olmayan sıcak bitkinliği, evde tedaviye iyi yanıt verir; buna kar­şılık çocuk bilincini yitirmek üzereyse ya da bilincini yitirmişse. beden ısısı 40  dereceye  ya da daha üstüne yükselmişse. hemen ya doktoru tarafından ya da hastanede tıbbi bakım altına alınması gerekir. Bilinç yitimiyle birlikte, solu­num da durmuşsa. yapay solunum uy­gulanmalıdır.

Güneş çarpmasını evde tedavi etmek için; Çocuğunuzu serince bir odaya yatırıp, hava akımı sağlamak için pencereleri ve kapıları açık tutun; üstünü örtmeyin ve üstünde çok az giysi bulunsun. Tuz şeker dengesini yeniden oluşturmak için ona tuz ve yitirdiği sıvıyı karşıla­mak için bol sıvı verin. Bunu yapmanın en iyi yolu. bir tatlı kaşığı tuzu (5 ml) 1 Iitre suya karıştırarak çocuğa yavaş yavaş içirmektir.

Beden ısısını düşürmek için, çocuğun bedenini ılık suya batırılmış süngerle ıslatıp, suyu derisinin üstünde buhar­laşmaya bırakın. Her yarım saatte bir çocuğun ateşini ölçün: Beden ısısı nor­male dönüyorsa, bir yada iki saat içinde her şey düzelecek demektir.