tarihinde yayınlandı

Sanal Aleme Yön Verenler

SANAL ALEME YÖN VEREN 17 ÇILGIN…

Bob Kahn, Vint CerfVint Cerf ve Bob Kahn: İnternetin babaları sayılır. Bob Kahn, Vint Cerf ile birlikte TCP/IP paketini kurdu. Bilgisayarların birbirleri arasında iletişim sağlayan bir dil olarak kullanılırlar.

 

Tim Berners-LeeTim Berners-Lee: Tim Berners-Lee 1989’da CERN laboratuvarında “html” dilini geliştirdi. Dünya da (WWW) olarak bilinen bilgi paylaşım sistemini kurdu.

 

ray tomlinsonRay Tomlinson: E-Posta’yı icat etti. Programcı Tomlinson, farklı yerdeki bilgisayarlar arasında mesaj alışverişini yaptı. Kullanıcı adı ve adresini birleştirmek için, birçok sembol arasından “@” sembolünü seçti.

 

Gary ThuerkGary Thuerk: İlk E-posta spamı. Günümüzde başımızın belası olan spam mail’leri bu adama borçluyuz.1978 yılında Digital Equipment Corp.’un satış departmanında çalışan Gary Thuerk, ARPANET’e yüzlerce ismin bulunduğu bir liste yollamış ve böylece dünyadaki ilk spam mail’i yollayan insan olmuştur.

 

Jarkko OikarinenJarkko Oikarinen: Metin tabanlı ilk chat programı olan IRC’nin geliştiricisi.

 

Robert Tappan MorrisRobert Tappan Morris: İlk solucan virüsü bu kişi tarafından gönderildi.

 

sabeer bhatiaSabeer Bhatia: Hotmail. .Web tabanlı Hotmail’in kurucularından biri. Daha sonra Hotmail’ı Microsoft satın aldı.

 

Larry Page ve Sergey BrinLarry Page ve Sergey Brin: Google. Bu kişiler bizim internette arama alışkanlığımı değiştirdi. Yani Google’ı kurdular.

 

Bill GatesBill Gates ve Microsoft; Microsoft Şirketini kurdu. Amerikalı girişimci Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir yazılım şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu.

 

Steve JobsSteve Jobs: Apple. Şirketin kurucusu ve ölümünden 5 hafta öncesine kadar da CEO’luğunu yaptı. Vizyonel yenilikçi yaklaşımlarla bilgisayar endüstrisinde çığır açan bir çok yeniliklere imza atmıştır. Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir.

 

David Filo ve Jerry YangDavid Filo ve Jerry Yang: Yahoo. Yahoo’yu ilk olarak arama motoru olarak kurdular. Şimdi e-posta, chat vb hizmetler için kullanılıyor.

 

Jimmy WalesJimmy Wales: Wikipedia. İnsanların bilgi elde ettiği bir platform olan Wikipedi’yi kurdu.

 

Niklas ZennstromNiklas Zennstrom: Skype. Tarihin en hızlı büyüyen iletişim platformlarından biri. Bilgisayar üzerinden üstün kalitede görüşme yapmak için kullanılıyor.

 

Matt MullenwegMatt Mullenweg: WordPress. Dünyanın en büyük internet sitelerinden biri. İfade özgürlüğü anlamında nimet olarak görülüyor.

 

Chad Hurley, Steve Chen, and Jawed KarimChad Hurley, Steve Chen, and Jawed Karim: Youtube. Bu üç kişi bir araya geldiler ve günlük 100 milyondan fazla videonun izlendiği bu siteyi kurdular. Chad Hurley, sitenin logosunu tasarladı. Steve Chen ve Jawed Karim de sitenin teknik işleriyle uğraştılar. Site daha sonra 1.65 milyar dolara Google tarafından satın alındı.

 

Mark ZuckerbergMark Zuckerberg: Facebook. Birbirleriyle iletişim halinde bulunmaları için üniversite öğrencileri için kurduğu site, onu dünyanın en zenginleri arasına soktu.

 

Jack DorseyJack Dorsey: Twitter. Dorsey’in, ‘insanların ne yaptığınızı bilmesi’ düşüncesi, dünyanın en hızlı büyüyen iletişim aracını ortaya çıkarmasına yardımcı oldu.