tarihinde yayınlandı

Overclock Nedir – Overclock Nasıl Yapılır

Overclock Nedir – Overclock Nasıl Yapılır

overclock

Özellikle oyun piyasasının hızlı gelişimi karşısında sistem gereksinimleride günden güne artmaktadır. Bundan 5 – 6 yıl önce güncel bir sistemin demode olması için yıllar geçmesi gerekirdi fakat oyun piyasasının bu hızlı gelişimi sayesinde bu rakam artık aylara düşmüş durumda.

Özellikle son günlerin en fazla ilgi çeken konusu ise overclock’tur yani diğer adıyla hız aşırtma.Hız aşırtma kısaca işlemci, ram, anakart ve ekran kartının fabrika ayarından daha yüksek hıza çıkmasıdır.Bu duruma paralel olarak performans oranının %20- %30 seviyesine kadar artması beklenmektedir.

Overclock‘un en çok tercih edilme sebebi düşük maliyet yüksek performans mantığına dayanmaktadır.Örneğin 600 mhz’lik bir işlemciyle aynı modelin 700 mhz’lik işlemcisini performans açısından kıyaslamak kesinlikle mümkün değildir. Fakat overclock yapılan bir 600 mhz’lik işlemci 700 mhz’lik işlemciden daha iyi performans verebilecek duruma getirilebilir.Bu durum bize maliyetin düşmesini performansın artmasını sağlayacaktır.Yapılan işlem sonucunda kâr yaklaşık 60-80 $ arasında olacaktır.

Overclock’un Yararları :

Overclock’un en büyük getirisi performans olacaktır buna ek olarak düşük maliyetle yüksek performans imkanı sunacaktır.

Overclock’un Zararları : 

Overclock işlemi maalesef ki günümüzde bilinçli bir şekilde yapılmıyor.Bu durum bilgisayar sistemine kalıcı hasar veriyor ve en kötüsüde arızalanan parça garanti kapsamında sayılmıyor. Overclock  bilinçli ve dikkatli bir şekilde yapıldığında sisteme kesinlikle ve kesinlikle bir zarar vermeyecektir.

Overclock Yapımı : 

Öncelikle bilgisayarı yeniden başlatıp del tuşuna basarak bios menüsüne giriyoruz. Default seçeneklerinde değerler otomatik olarak belirlenecektir. İkinci bir işlem olarak İşlemcinizin default VCore ile sınırlarını öğrenmek istiyorsanız HT çarpanını 3x’e RAM Hızını 200 MHz’ye getiriniz. Başlangıç olarak FSB’yi 250’ye çıkarınız ve windows’u açınız. Her değişiklik için SuperPi 1M testini çalıştırınız.Test tamamlama işlemi başarısız oluyorsa sınırı aşmışsınız demektir.Bu durumda Vcore’u ufak ufak arttırınız.Bu işlem bize daha yüksek frekanslara çıkmamıza olanak sağlayacaktır. Vcore ile oynamak işlemciye zarar verebilir bu yüzden konuyla alakalı yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.

FSB Frekansı : 200 MHz
HT Frekansı: 1000 MHz
HT Çarpanı : 5x
CPU Frekansı: 1800 MHz
CPU Çarpanı : 9x

Bu işlemler yapılırken sürekli olarak işlemcinizin sıcaklığını kontrol ediniz (60 derece altı ) ve overclock işlemi tamamlandıktan sonra sisteminiz düzgün bir şekilde açılıyorsa sistem aşırtmayı başarılı bir şekilde yaptığınız anlamına gelmektedir.