tarihinde yayınlandı 2 Yorum

Neden Hapşırırız – Hapşırma Nedenleri ve Tedavisi

HapşırmaHapşırma (ya da aksırma), çok ender olarak kaygı duyulacak bir şeydir. Solunum yoluyla alınan tahriş edici maddelere bir tepki gösterme ya da enfeksiyon sonucu oluşmuş bulunan bir atığın uzaklaştırılması yoludur. Bununla birlikte, bir yaşından küçük çocuklarda, bütün belirtilerin dikkatle izlenmesi gerekir.

Hapşırma Belirtileri : 

Hapşırma, herkesin bildiği başlı başına bir belirtidir. Genellikle süregelen ve sık sık oluşan her türlü hapşırmaya, burun akıntısı ve çoğunlukla başka belirtiler de eşlik eder.

Hapşırma Nedenleri :

Hapşırmanın en sık rastlanan nedenleri grip, nezle, saman nezlesi ya da buruna yabancı cisim kaçmasıdır. Nedenin grip olması durumunda, çocukta hafif yüksek ateş de görülür. Burundan gelen akıntı ince başlar; ama genellikle, çok geçmeden kıvamı koyulaşır. Grip nedeniyle çocuk, burnunun içindeki damarların genişlemesi sonucu oluşan tıkanma nedeniyle, doğru dürüst soluk alıp veremeyecek duruma gelir. Nezle de, genellikle koyu kıvamda bir sümüğün oluşmasına yol açar; ama çocuğun ateşinin yükselmesi olasılığı çok daha azalır. Her iki durumda da hapşırma ve burun akıntısı, beş-on gün sürebilir.

Hapşırmayla birlikte burundan ince kıvamda akıntı gelmesi, kızamık başlangıcı da olabilir. Burun akıntısı ya da burunda tıkanıklık duygusu ve hapşırma on günden çok sürerse, bunun dışında çocuk, kendini iyi hissetmiyorsa ya da sık sık hapşırma nöbetleri geçirmesine karşılık ateşi normalse, hapşırmaların nedeni saman nezlesi (alerjik) de olabilir.

Hapşırma Tedavisi :

Zaman zaman gelen hapşırma nöbetleri bir sorun yaratmaz ve tedavi gerektirmez: buna karşılık, çocuğunuz saman nezlesine özgü bütün belirtileri göstersin göstermesin, sürekli hapşırıyorsa tahrişe neden olan maddeyi belirleyebilir ve çocuğunuzu ondan uzak tutabilirsiniz.Çocuğunuzun burun deliklerinde yabancı bir cisim varsa, onu doktor çıkaracak ya da çıkarılması için hastaneye götürmenizi söyleyecektir.

Neden Hapşırırız – Hapşırma Nedenleri ve Tedavisi” üzerine 2 yorum

  1. Çok yararlı bir konu olmuş hep merak etmiştim neden hapşırdığımızı.Başarılarınızın devamını dilerim.

  2. halil hapşumu yaaaa

Yorumlar kapalı.