tarihinde yayınlandı

Mp3 Çalar Nasıl Yapılır?

Mp3 Çalar

             Mp3 Çalar…Onu saat gibi heryere taşıyoruz ve onu da anlamak için parçalara ayırıp bakmamız gerekir. Müzik cdleriyle dolu mağazaların sunduklarına ileri teknoloji ürünleriyle tek parmakla ulaşmak önceleri imkansızdı.

Peki bu alet nasıl bir çalışma prensibine sahiptir ve nasıl çalışır? Şimdi beraber bu müzik aletini parçalayalım. Baskı devre Mp3 Çaların emir merkezidir. Açma ve kapama emirlerini alır ve şarlı seçimlerinde veriyi işleme alır. Hafıza kartı bilgiyi elektrik olarak depolar. Korunan bilgi etkin hale gelmese bile anapil bittiğinde ve yedek pil devreye girdiğinde müzik güvendedir.

Lcd ekran optik bilimin bir mucizesidir. Ekranın piksel piksel her katmanı hareket halindeki katmanları yeniden canlandırır. Her piksel 3+ pikselden oluşur. Kırmızı, yeşil ve mavi başlıca renkleri diğer herhangi bir rengi oluşturabilir. Her alt pikseli elektrotlar kontrol eder. Elektrotlardaki elektrik akımını kontrol ederek hangi kristalin şeffaf kalacağını kontrol edebiliriz. Kırmızı,mavi ve yeşil pikselleri ekran rengini oluşturur. Her mp3 çalar bir çift kulaklık gerektirir.

Mıknatıs ve geçirgen zara monte edilmiş bakır bobin kullanılarak kulaklığın elektrik sinyallerini ses dalgalarına çevirmesini sağlar. Bütün bu yüksek teknolojik parçalar ayrı bir teknolojik dehalar olsada tek bir bütün halde ayrı bir teknoloji harikası diyebiliriz. Çarkın altında 3 elektrik devresi bulunur. Belli devreler arasında bağlantı sağlamak çarkın görevidir.

Baskı devreden gelen akım çark bağlantılarından geçerek, bağlantı dışındaki 3 elektrik akımından bir tanesine doğru hareket eder. Gelen akım entegre bir devre tarafından çözümlenir. Sistem öyle bir dizayn edilmiştir ki çark dönerken birinci devrede her zaman bir bağlantı vardır. İşte mp3 çaların bilinmeyen yönleri bunlardır. Sizede en güzel şarkıları dinlemek kalır.