tarihinde yayınlandı

Mark Zuckerberg

Mark ZuckerbergSosyal ağların genç mucidi

Mark Zuckerberg’in eğlence amaçlı kurduğu Facebook
günümüzün en değerli şirketlerinden birisi oldu.
En büyük sosyal ağ Facebook’un 2011 yılındaki
net değeri 96 milyar dolardı.

Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 1984’te New York, ABD ‘de doğdu. Çocukluğundan itibaren bilgisayarlara meraklıydı. 12 yaşında Atari BASIC’i kullanarak ‘Zucknet’ adlı ilk programını yazdı. “Sanatçı arkadaşlarım vardı, bana gelir bir şeyler çizerlerdi, ben de o çizimlerden oyun yapardım” diyor.

Lisede eskrim takımının kaptanıydı. Pandora olarak bilinen müzik platformunun atası olan Synapse adlı bir müzik uygulaması yazdı. Liseden mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesine girdi. Öğrencilerin ders seçimlerine yardımcı olan Course Match adlı bir uygulama yazdı.
Sonra Facemash adlı, yanyana iki adet bayan ya da erkek öğrencinin fotoğraflarının olduğu ve kullanıcıların hangisinin daha çekici olduğunu oylayabildiği bir site yaptı. Bu site kısa zamanda popüler olup hem tüm üniversitenin internetini yavaşlatınca kapatıldı. 2004 yılında ise günümüzdeki en büyük sosyal ağ sitesi olan Facebook‘u kurdu. Site, 2004 sonunda 1 milyon üye barajını aşmıştı.

2005’te Accel Partners şirketinin 12,7milyon dolarlık yatırımı sonrası Zuckerberg, siteyi daha da genişleterek tüm dünyaya açarak 2005 sonuna kadar 5,5 milyon kullanıcıya ulaştı. Yahoo! ve MTV Networks gibi şirketler siteyi almak isteseler de Zuckerberg satmadı. 2010 yılında ise Time dergisi tarafından ‘Yılın Adamı’ seçildi. Kız arkadaşı Priscilla Chan ile 19 Mayıs 2012’de evlendi.

En genç milyarder
Mark Zuckerberg 19,1milyar dolar kişisel servetiyle
Forbes dergisinin 2008’de yaptığı ‘Dünyanın en genç
milyarderleri’ listesinde birinci.

Hayatı film oldu
David Fincher, The Social Network isminde Mark
Zuckerberg’in hayatını anlatan bir film çekti.

Sen de bir parçası olabilirsin
Facebook, 17Mayıs 2012’de halka açıldı. Her bir hisse
senedi 38 dolardan satılmaya başlandı.