tarihinde yayınlandı 4 Yorum

Harf Devriminin Amacı İsmet İnönü Hatırası

Merhaba değerli okuyucular…

Harf Devriminin Amacı İsmet İnonü Hatırası

“Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını  sağlama değildir. Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı. Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.”

İsmet İnönü, Hatıralar Cilt 2, Sayfa 223, Bilgi YayınEvi 1985

Evet bende gördüğümde gerçekten çok şaşırdım. Sosyal medyada paylaşım rekorları kıran bu Hatıra adı verilen, eğer gerçekse insanlık dışı bir durumu ifade eden İsmet İnönü Hatıraları arasında kayıtlara geçmiş “Harf Devriminin Gerçek Amacı” başlıklı hatıra gerçekten insana “çuşşş” dedirtiyor.

Bakın değerli kardeşlerim; Bir milletin milletler nezdinde değer kazanabilmesi için kendi değerlerine sahip çıkması gerekir. Başka milletlerin gözündeki değeri, ancak kendi değerlerine sahip çıkma  azmiyle doğru orantılıdır. Hiç bir değeri olmayan (değerlerine sahip çıkmayan) bir millet değersizdir ve değersiz bir millete değer verilmez.

Eğer yanlış anlamadıysam ki yanlış anlamak elde değil. “Görünen köy uzakta değildir” meselesiyle yola çıkarsak şu anda gördüklerim gerçek… Bir türlü anlayamadım ve hiç bir zaman bunu yapanların akli dengelerini yeterli bulmadım. Adamlar kalkın Müslüman bir ülkede insanların değerlerini teker teker yerlere serin ve sonrada biz Müslümanız deyin!

Bu insanlar için inanın kelime bulamıyorum. Daha öncede bir video da M.Kemal Atatürk’ün İslam aleminin en büyük değeri olan Kur-an’ı Kerim hakkındakiGökten inildiği sanılan…’ şeklinde başlayan sözlerini Meclis arşivinden yayınlanan bir video ile şahit olmuştum. Aşağıda meclis arşivlerinde bulunan orjinal videoyu izleyebilirsiniz.

Söz sizin benden daha söz çıkmaz.

Harf Devriminin Amacı İsmet İnönü Hatırası” üzerine 4 yorum

 1. Bu nedir arkadaş ya? bizde bunları müslüman sanıyorduk…

 2. Ben varya şimdi daha iyi anlıyorum bu milletin çektiği çileleri

 3. aşagıda alıntısı yapılmış bir siteden de anlaşılacağı üzere yaptığınz tespit yanlıştır ve insanları yanlış yönlendirmektedir lütfen belli ideplojilere destek olma adına Türkiyeye faydası olmuş insanları karalamayınız..

  11 Aralık 2012, 17:31
  iki ciltin birleştirilip tek kitap haline getirilmiş kitabın ilgili sahifelerinin fotoğrafıları bende var, yeni baskı ve yine bilgi yayımevine ait.. fakat yukarıdaki alıntı bu baskıda yer almıyor…
  Bundan iki sonuç çıkar
  1. ya yukarıdaki alıntı bir iftiradan ibaret, İsmet inönü’nün hatıralarında kullanmadığı cümleler.
  2. Ya da kitabın eski basımı olan 2 cilte ayrılmış olan kitabın bazı yerlerini kırpmışlar ve dolayısı ile yukarıdaki alıntı yeni basılmış olan kitapta yer almıyor…
  Bunu anlamak için ciltlere ayrılmış olan kitabın 2. ciltini bir şekilde bulmak lazım. ????
  eğer 1. seçeneke geçerli ise yapılan çok büyük bir ayıptır, iftiradır, telafi edilemez bir günahtır… Yazık…

  13 Aralık 2012, 10:09
  2 ciltlik 19985 basımı olan kitap ta bugün geldi.. elime alır almaz 223. sahifeyi açtım fakat yukarıdaki cümleler kitapta yer almıyor… Yani yukarıdaki alıntı uydurma… genelarsiv.com adminlerinin dikkatine.. Ben de kendi sayfamda paylaşmıştım yukarıdaki bilgiyi, işin aslını görünce özür dileyerek düzeltme yaptım…

 4. Yazının altındaki video yu da dinlesende keşke onun yanlış olduğunu kanıtlasan bana. Bu ülke üzerinden neler oynandı neler. Madem öyle soruyorum sana; Ezan Türkçe’ye çevrilirken Haydi felaha, haydi felaha kelimesi neden tam türkçe yazılmadı. Hem ezan da geçen Tanrı uludur kelimesinin yanlış olduğunu bile bile neden koydular?

Yorumlar kapalı.