tarihinde yayınlandı

Gazete’nin Tarihi

Gazetenin TarihiYazılı materyal olarak yüzyıllardır bize haber taşıyan gazeteler artık eskisi gibi dört gözle beklenen bir haber kaynağı olarak görülmüyor.

Geçmişe doğru yapılan araştırmalarda insanlık tarihinde ilk gazete niteliği taşıyan faaliyetlerin Mezopotamya’da M.Ö. 4000’li yıllara dayandığı bilinmektedir. Babionya kabilesinin yaşadığı bu dönemde toplumda öne çıkan meseleler (evlilik, ölüm, savaş vb.) zamanın tarihçileri tarafından toplanarak pişirilmiş kil plakalar üzerine kazılıp şehrin belirli yerlerine asılırmış o dönemdeki insanlar birçok haberi buralardan alıyorlarmış.

Firavun’u kimse değil “Gazete Haberleri” kahrından öldürmüş
Tarihçiler tarafından anlatıldığına göre Firavun Amarsis o dönemde ki gazetelerin hakkındaki eleştirilerine fazla dayanamayıp kahrından ölüp gider. Daha sonra gelen Firavunlardan 3. Ramses yine aynı şekilde gazetelerin eleştirilerine hedef olur. Tarihçiler tarafından günyüzüne çıkarılan ve tarihin ilk bilinen tarihçisi ünvanını taşıyan Herodot ‘firavunları eleştiren mizah gazetelerinin olduğunu aktarır’.

Dünya’da En uzun yayın hayatına sahip gazete “King Pao”
Ortaçağ döneminde kendini haberciliğe adayarak düzenli bir şekilde yayın olanağına sahip ilk Gazete King Pao 900’lü yıllarda Pekin’de yayına başlar ve bu zamana dek sürer.
İlk yıllarda el ile yazılan ve ancak 1000 adet kadar çıkartıla bilen King Pao gazetesi içerik bakımından genel olarak saray haberlerini içerir.
Johann Gutenberg tarafından matbaanın bulunması ile beraber bu gazetenin tiraj olarak önemli ölçüde arttırılır.
Günümüzde gazeteler dijital medya tarafından tehdit ediliyor. Gün geçtikçe gelişmekte olan teknoloji ile beraber gazeteler ya tamamen kalkacak yada tablet bilgisayarlar şeklinde cebimize girecek.

Lakin alışa geldiğimiz gerektiğinde sofra, gerektiğinde sinek kırbacı olarak bize kendini hissettiren gazetelerden vazgeçmemiz pek mümkün görünmüyor….