tarihinde yayınlandı

Dokunmatik Tuşlar

Dokunmatik Tuşlar

 Dokunmatik Tuşlar          Dokunmatik tuşlar terimi muhtemelen bir çok kişi için hiçbir anlam ifade etmiyordur ama onları kullanıyorsunuzdur veya en azından kullandığına şahit oluyorsunuzdur. Dokunmatik tuşlar çoğu elektrikli ve elektrikli aletlerin üzerinde bulunan ve onu kontrol etmenizi sağlayan yumuşar düğmelerdir. Cihazların kontrol panelinin yüzeyine grafik kaplama denir. Üzerine kontrol düğmelerinin tasarımının basıldığı plastik tabakalardır.

Her düğmenin altında ince zardan anahtarlar bulunur. Grafik kaplamayı yapmak için önce asetat film üzerine tasarım lazer baskı yapılarak hazırlanır. Film polyestyer camın üzerine serilir ve makine kullanılarak  6 dakika boyunca 600 Watt’lık ultraviyole ışığa maruz bırakılır. Cam şablıon kurutulur ve baskı makinesine yerleştirilir. Silicek mürekkebi camın üzerinden geçirerek alttaki deliğe boşalmasını sağlar. Tasarım böylece plastik kaplamanın üzerine basılmış olur. Ultraviyole ampül mürekkebi saniyeler içinde kurutur.

Tasarım üzerindeki her renk ayrı ayrı kullanılır. Diğer bir makinede akım planı şeffaf plastik üzerine yazdırılmaktadır. Mürekkebin içinde elektriği ileten gümüş mevcuttur.Bu akım planı grafik kaplamanın altına yerleştirilecektir ve artık zar yapımına gelmiştir. Her akım yolunun üzerine nikel kaplı paslanmaz çelik küçük kubbeler yerleştirilir. Küçük kubbeleri yerlerine sabitlemek için üzerlerine polyester tabaka yapıştırılır ve üzerlerine yapıştırıcı uygulanır.

Ve zar anahtarlar artık yapılmıştır. Bazı dokunmatik tuşlarda ledler bulunur. Fabrikanın robot kolları ledlerin olacağı akım kollarına 2 damla reçine damlatır. Bu sıvının üzerine elektriği nakledilecek küçük kubbeler konulur. Herşeyin düzgün bir şekilde çalıştığını görmek için robot kol her bir kubbeye ışık tutar. Böylece dokunmatik tuşlarımız hazır olur.