tarihinde yayınlandı 3 Yorum

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar ile görüştü.

Pakistan’ın ilk kadın Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Har ilk yurt dışı ziyaretlerinden birini Ankara’ya yaptı, “Türkiye, sadece Müslüman ülkeler için değil, tüm dünya için mükemmel bir örnek” dedi.

Pakistan ve Türkiye arasında, hem halklar hem de hükümetler düzeyinde eşsiz ilişkiler bulunuyor. Amacım, tarihsel bağları yeniden teyit etmek ve güçlü bir temele sahip olan ilişkilerimizi daha da geliştirmek” dedi.

Bakan Har ayrıca, Türkiye’yi Müslüman ülkelerin siyasi ve ekonomik alanda nasıl yükselebileceği konusunda mükemmel bir örnek olarak gördüklerini söyledi.

Konuk Bakan Khar da Ankara’da bulunmanın kendisi için çok memnun edici bir şey olduğunu söyleyerek, bunun ilk yurtdışı ziyareti olduğuna dikkati çekti.

Türkiye ile Pakistan’ın coğrafik olarak çok uzak olsa da birbirinin uzantısı ülkeler olduğunu belirterek, bu yakın ilişkinin çok eskilere dayandığını bildirdi. Khar, ilişkilerin ekonomik olarak daha ileri gitmesi için çalışmaları gerektiğini söyleyerek, ikili ticaret hacmini artırmak istediklerini, bunun için engellerin kaldırılmasına odaklanacaklarını kaydetti.

Konuk Bakan, iki ülke arasındaki her türlü bağlantıyı artırmak istediklerini söyleyerek, yeni uçuşların konulması, banka şubelerinin açılması, eğitim, parlamentolar ve basın alanında karşılıklı ziyaretlerin artırılması gibi yöntemler üzerinde durduklarını aktardı.

Davutoğlu’nun Ortak Asya Stratejisi’nin kendisinin entelektüel vizyonunu gösterdiğini söyleyen Khar, Pakistan olarak bu konuda çok istekli olduklarını ve ilk toplantıya ev sahipliği yapmak istediklerini bildirdi.

Pakistan halkının Türkiye’nin şu andaki iyi konumundan ve gelecekteki muhtemel konumundan çok memnun olduğunu dile getiren Khar, Pakistan’ın bölgesinde her zaman barış ve istikrar kaynağı olmaya çalıştığını, halkların barış içinde yaşamasını istediklerini anlattı.

Khar, Türkiye’nin Afganistan konusunda benzersiz bir rol oynadığını söyleyerek, üçlü zirveyi beklediklerini, bu zirveden büyük beklentileri bulunduğunu, Pakistan‘ın herhangi bir istikrarsızlıktan ilk zarar görecek ülke olacağını bildirdi.

Konuk Bakan Khar, gerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerekse Davutoğlu‘nu Pakistan‘a davet etti.

‘BUTTO’YA BENZEMEK ZOR’

34 yaşında Bakan olan Hina Rabbani Har, Pakistan tarihinin en genç Dışişleri Bakanı olması ve eski Pakistan başbakanlarından Benazir Butto’ya benzetilmesi konusunda da ilginç bir değerlendirme geldi. Har şöyle konuştu:

“Sayın Benazir Butto’yla karşılaştırılıyor olmak çok zor. Bu adil bir karşılaştırma değil. O, özel bir statüye sahipti, çok büyük bir siyasi partinin lideriydi, ben o partinin yalnızca bir üyesiyim. Genç olmamın da bazen gereksiz yere fazla vurgulandığını düşünüyorum. Çünkü yaşınızdan çok, sahip olduğunuz deneyimlerin önemli olduğunu düşünüyorum.”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar ile görüştü.” üzerine 3 yorum

  1. bence herşey çok iyi gidiyor

  2. ahmet davutoğlu çok güzel adımlar atıyor.
    devamını bekliyoruz

  3. bencede. bu adam çok iyi yapıyor işini…

Yorumlar kapalı.