tarihinde yayınlandı

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

D VitaminiGenç-yaşpek çoğumuz, yorgunluk, stres, kas ve kemik ağrılarından şikayetçiyiz. Aslında tüm bu sağlık sorunlarının basit bir çözümü var: Yoğun iş mesaisine yarım saat güneş molası vermek.

Yetişkinlerde: Kemik ve kas ağrıları, nefes alırken göğüs kafesinde ağrı, sık sık grip olma, çabuk yorulma, saçlarda dökülme ve beyazlama. kolay kilo alma, kilo verememe, kan şekerinde yükselme, doymama hissi, depresyon hali, doğumdan sonra eski sağlığına kavuşamama, kaburga, omurganın alt kısım, leğen kemiği ve bacaklarda ağrı, kas zayıflığı ve kramp, kemiklerin kolay kırılması.

Çocuklarda: çarpık bacaklar, kemik veya eklem yerlerinde şekil bozuklukları, diş gelişiminde gerilik, kaslarda zayıflık,halsizlik, yorgunluk.

D Vitamini Eksikliği kendisini kemiklerdeki gelişim bozukluğu, kaslarda zayıflık, halsizlik ve yorgunluk şeklinde gösteriyor. İzmir Şifa Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Saklamaz,’ın verdiği bilgiye göre D Vitamini Eksikliği osteoporozdan raşitizme, osteomalaziden kansere, kemik ve diş gelişimi bozukluklarından MS gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına kadar birçok Sağlık sorununa yol açıyor.

Bunları engellemek için özellikle 20’li yaşlara kadar çocukların dengeli beslenmesi, güneşten yararlanması, spor yapmaları için ailelerin imkanlarını zorlaması gerekiyor. Zaman zaman D Vitamini ile kalsiyumun testi yaptırılarak kontrol edilmesi, eksikse besin veya tıbbi yöntemlerle desteklenmesi şart.

Yeterli D Vitamini alım miktarı yetişkinler için günlük 400 ünite iken 70 yaş üzeri için bu miktar 800 üniteyle birlikte bin 200 miligram kalsiyumdan oluşuyor. Sağlıklı bir ömür için güneşe her gün 15 dakika vakit ayırmak, gençliğimizde vücudumuza kuvvet, yaşlılığımızda dizimize derman olabilir. Zira zinde bir vücut için D Vitamini olmazsa olmazlardan.