tarihinde yayınlandı

Çocuklarda Baş Dönmesi – Baş Dönmesinin Tedavisi

Baş DönmesiBaşdönmesine, çocuklarda oldukça ender rastlanır ve ortaya çıkması durumunda, nedeni büyük bir olasılıkla açıkça anlaşılır. Çocuğunuzda açıklanamayan uzun ya da sık sık yinelenen başdönmesi nöbetleri ortaya çıkıyorsa, mutlaka doktora götürmeniz gerekir.

Baş Dönmesinin Nedenleri :

Çocuklarda geçici başdönmesi yalnızca çok koşuşturduktan sonra soluk soluğa kalmalarından, oldukları yerde ya da çevrede fırıl fırıl dönmelerinden kaynaklanabilir; hattâ çocuklar bunu bazen, başdönmesi hissetmek için oyun olsun diye yaparlar. Takla atmak, ayakları duvara dayayarak eller üstünde durmak da, kısa süreli başdönmelerinin, bütünüyle doğal nedenleridir.

Daha uzun süreli başdönmesi, güneş çarpmasına bağlı olabilir. Başdönmesinin sık rastlanan nedenlerinden biri de grip gibi bir virüs enfeksiyonudur. Bu tür enfeksiyonlar, yataktan apansızın doğrularak oturur ya da ayağa kalkarlarsa, yetişkinlerde de çocuklarda da başdönmesine neden olur.

Sara nöbetleri geçiren çocuklar, asıl nöbetin başlangıcında çoğunlukla bir başdönmesi nöbeti geçirirler. Bu çocuklar ve aileleri, başdönmesi nöbetini, sara nöbetinin başlamak üzere olduğunu bildiren yararlı bir uyarı olarak tanımayı öğrenirler.

Baş Dönmesinin Belirtileri :

Daha önce başdönmesi geç irmem iş çocuk, bunu nasıl tanımlayabileceğini bilemeyebilir. Suyun üstünde yüzmek ya da fırıl fırıl dönmek duygusu biçiminde tanımlayabilir ya da iyi göremediğinden yakınabilir. Ayrıca, çocuğun düzgün yürüyemediğini de farkedebilirsiniz.

Baş Dönmesinin Tedavisi :

Başdönmesi bir hastalığın ya da tıbbi bir durumun sonucuysa tedavisi, nedenine ve doktorun önerisine bağlı olacaktır.Çocuğunuz apansız bir başdönmesi nöbetine uğrarsa, onu, beynine giden kanın artması için. başı dizlerinin arasında olacak biçimde oturtun. Yavaş, derin soluklar almasını söyleyin ve başdönmesi geçinceye kadar, hareket etmesine izin vermeyip, dinlendirin.