tarihinde yayınlandı

Camiler Artık Günün Yarısı Açık

CamilerDışarıda olduğumuzda vakit namazlarıınızı kılmak için uğradığımız camilerin, ibadet saati dışında kapalı oluşu pek çoğumuzu rahatsız eden bir durumdu.

Bu olumsuz tablo artık değişiyor. Diyanet’in yeni uygulamasıyla birlikte Türkiye’deki tüm camiler, bundan sonra en az 12 saat açık kalacak. Din görevlileri ise namaz vakitlerinin dışındaki belli saatlerde cemaatin sorularını cevaplandırmak üzere camilerde hazır bulunacak.

Yeni uygulamanın sinyallerini Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Cörmez’in, “Ülkemizin, Müslümanlığın, İslam dünyasının içinden geçtiği süreçleri dikkate aldığımızda vazifesine aşık hiçbir mihrap görevlisinin sadece günde beş vakit namaz vaktinde camiyi açıp, namaz bittikten sonra cemaatiyle bir sohbet bile etmeden camiyi terk etmesi en büyük hizmet kusurudur. Bu kabul edilemez. Onun için biz kendimizi böyle bir görev tanımına mahkum edemeyiz.” şeklindeki açıklaması vermişti.

Öte yandan camilerde 15 yılı aşkın bir süredir uygulanan merkezi vaaz sistemi de kaldırılacak. Diyanet mensupları artık kürsüden bizzat vaaz verecek.

e.kaya@zaman.com.tr