tarihinde yayınlandı 1 Yorum

Bir ülke tanıyalım ‘Somali’

…..Somali (Somalice:Jumhuurriyadda Dimoqraadiga Soomaaliya; Arapça: الصومال), resmi olarak Somali Cumhuriyeti ve kominist yönetimde önceki bilinen adıyla Somali Demokratik Cumhuriyeti olarak anılan, Doğu Afrika’da Afrika Boynuzu denilen coğrafi bölgede bulunan bir ülkedir.

somali
somali

….1991’de Somali İç Savaşı’nın başlamasından beri devletin çoğu bölgesinde merkezi bir hükümet kontrolü yoktur. Uluslararası olarak tanınmış Federal Geçiş Hükümeti, ülkenin sadece küçük bir parçasını yönetmektedir. Somali aciz bir devlet konumunda olup, dünyadaki en fakir ve güvenlikten yoksun ülkelerden biridir.
Somali Afrika’nın en doğu ucunda yer alıp, Kuzeybatıda Cibuti, güneybatıda Kenya, kuzeyde Aden Körfezi ve Yemen, doğuda Hint Okyanusu, batıda Etiyopya ile çevrilidir. Kıtadaki en uzun sahil şeridine sahiptir  ve arazisi temel olarak platolar, düzlükler ve yaylalardan oluşur.  Periyodik muson rüzgarları ve düzensiz yağışla yıl boyu kurak iklime sahiptir.

somali bayrak

Antik Çağ’da, Somali önemli bir ticaret bölgesiydi  ve bir çok bilgine göre efsanevi antik Punt ülkesinin en muhtemel yerleşkeleri arasındadır.  Orta Çağ boyunca, pek çok güçlü Somali imparatorlukları bölgesel ticareti hakimiyeti altına almıştır bunlardan bazıları; Ajura İmparatorluğu, Adal Sultanlığı, Warsangali Sultanlığı ve Gobroon Hanedanı. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında İngilizler ve İtalyanlar sahil bölgelerinde kontrolü kazandı ve Britanya Somalisi ve İtalyan Somalisi kuruldu.  Muhammed Abdullah Hassan tarafından kurulan Derviş Devleti Britanya İmparatorluğu’nu sahil kesimlerine kadar dört kez püskürtmüşsede  1920 yılında Britanya hava gücüne yenilmişlerdir.  İtalya 1927 yılında kendisine bağlı olan tüm bölgeler üzerinde tam bir hakimiyet sağladı. İtalya’nın bu işgali 1941 yılında bölgenin İngiliz askeri yönetimi altına girmesine kadar sürdü. 1960 yılında kuzey ve güneyi kapsayan bağımsız Somali Cumhuriyeti kuruldu.  Mohamed Siad Barre 1969 yılında iktidarı ele geçirdi ve Somali Demokratik Cumhuriyeti’ni kurdu. 1991 yılında Somali İç Savaşı patlak verdi ve Barre hükümeti düştü.

somali simge

1991 yılından bu yana çeşitli girişimlerine rağmen ülkenin tamamını kontrol eden merkezi bir hükümet kurulamamıştır.  Ülkenin kuzeybatısında de facto şekliyle varlığını sürdüren, bağımsızlığını ilan etmiş Somaliland nispeten daha istikrarlı olmuştur. Puntland ülkenin kuzeydoğusunda yer alan özerk bir bölgedir ve Somali’den bağımsızlığını ilan etmemiştir.        El Şebap ülkenin güneyinde etkin olmak üzere ülkenin %85’ini kontrol etmektedir. Yirmi yıl boyunca savaş ve hükümet olmaması Somali’de ağırlıklı olarak hayvancılık, havale / para transfer şirketleri, ve telekomünikasyon dayalı bir kayıt dışı ekonomi olmasına sebep olmuştur. [stextbox id=”info”]ingiliz köpekleri sömürdükleri bütün ülkelerden çıkmadan önce o ülkelerde refah ortamının bir daha   sağlanamaması için ülke içinde kabile çatışmaları meydana getirip kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları kazanılmasını sağlamışlar!…[/stextbox]

RESİMLER

somali
somali
somali
somali
SOMALİ HARİTASI
SOMALİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 —————————————————————-

Bir ülke tanıyalım ‘Somali’” üzerine 1 yorum

  1. Başınız sağolsun,yeri mekanı cennet olsun.Allahtan ramhet, geride kalanlara Rabbim sabır ihsan eylesin. Babalar günü kutlu olsun.Sevgiler 🙂

Yorumlar kapalı.