tarihinde yayınlandı

Beyin Kanaması ve Tedavi Yöntemi

beyin kanamasıBeyin kanaması yazın en çok gerçekleşen rahatsızlıklardan birtanesidir. Kimi zaman darbeye kimi zamansa fiziksel sorunlara bağlı olarak gerçekleşen beyin kanaması genellikle ölümle sonuçlanmaktadır. Bu konumuzda beyin kanamasıyla ilgili ayrıntılı bilgilere yer vereceğiz.

Belki de bir hastanın yakınlarını beyin kanaması kadar üzüntüye iten ve korkutan başka bir hastalık daha yoktur. Buna inme veya ”nüzül“de denir. Beyin kanamasının sebebi beyin damarlarının çatlayarak kanın beyin içine yayılmasıdır. En çok tansiyonu yüksek olanlarda ve damar sertliği denen hastalıkta görülür. İnme anîden gelir. Ancak bazen daha önceden başağrıları, el ve ayaklarda uyuşmalar, dil tutulması gibi haber veren belirtiler olabilir. Hasta genellikle komadadır, bazen uyanıktır. Sorulanları anlar fakat cevap veremez. Vücudun bir yarısı, Örneğin, sağ kol ve sağ bacak hareket edemez. Duyu hissi de kaybolur. Bazen yüz de çarpılır. Hasta konuşamaz. Beyin kanaması her ne kadar tehlikeli bir hastalık ise de büsbütün ümitsizliğe kapılmamak gerekir. Vakalar m oldukça önemli bir kısmı iyileşir.

Beyin kanamasının tedavisi en iyi hastanede yapılır. Ancak evde alınacak bazı tedbirler de vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Hastanın varsa takma dişlerini çıkarın, rahat nefes almasına dikkat edin.
  • Rahat nefes alamıyorsa yarım yan çevirin. Ya da başını iyice arkaya eğin.
  • Felçli organları doğal durumlarda tutun.
  • Yanında daima bîrini bulundurun. Yataktan düşmeme, sine dikkat edin.
  • Vakit geçirmeden bir doktor çağırın.