tarihinde yayınlandı

Bebeklerde İshal – Bebeklerde İshalin Tedavisi

Bebeklerde ishalİshal (tıp dilinde diyare) bir enfek­siyonun belirtisidir.Fakat bu durum daha ciddi bir sorunun belirtisi de olabilir. Bebek­lerde ve Küçük çocuklarda, bir iki gün­den uzun süren bir ishal, tehlikeli olabileceğinden, bu durumda hemen dok­tora başvurmak çok önemidir.

İshalin Belirtileri : 

ishal rahatsız edici bir belirtidir ve ka­rın ağrısıyla birlikte olabilir. Dışkı, her zamankinden daha sulu ve daha az biçimlenmiş durumdadır. Aşırı şiddetli ishalde, çok sulu olur ve sık ak çıkabilir. Bazı durumlarda, çocukta kus­ma da görülebilir.

İnatçı ishal, oldukça fazla su ve tuz yitimine yol açtığından, özellikle be­beklerde öldürücü olabilir. Aynı za­manda da kusma varsa, durum daha tehlikelidir; çünkü kusma. İshalle yiti­rilen suyu Karşılamak için ağızdan ve­rilen suyun emil imini çok güçleştirir.

Bebekelerde İshal Tedavisi :

İshal, özellikle dışkı normalin dışında yumuşak ve suluysa, bebekler ve kü­çük çocuklar için çok tehlikeli olabilir: Katı besinler hemen kesilmeli, buna karşılık meme emiyorsa, emzirme sür­dürülmelidir. Ayrıca bebeğe mutlaka fazladan sıvı verilmesi gerekir; en iyisi. 4 tatlı kaşığı şeker ile 1/2 tatlı kaşığı tuzu yarım litre suya karıştırarak ver­mektir. Bebeğinizi, biberonla besliyor­sanız, ona yarım güçte, yani her za­manki hazır mamasının yarısıyla ya da her zamanki süt miktarını iki kat su­landırarak hazırlanmış biberon verin.

İshal dışında, bebek iyi görünüyor ve yeterli sıvı alıyorsa, sonraki 24 saati dikkatle izleyin. Kusma gibi başka be­lirtiler ortaya çıkarsa ya da dışkı kanlı çıkarsa, doktorunu çağırın; Doktorun inceleyebilmesi için, bebeğin dışkılı bez­lerini saklayın.

Doktoru, bütün sütün ya da hazır mamanın kesilmesini ve bebeğinize yalnızca, duru sıvılar vermenizi isteyebilir. İshalle yitirilen tuzları karşılamak ve bağırsaklardan normal su emilimini yeniden oluşturmak için, dengeli bir şeker/tuz karışımı (eczanelerde hazır
paketler halinde satılır) yazabilir. Küçük bebeklerdeki ishal durumlarında, bu ishali durdurmak için ilaç vermesi olanaksızdır. Hafif İshal, çok geçmeden sona erecek, buna karşılık, durum ciddiyse, bebeğin hastanede tedavi edilmesi gerekecektir.