tarihinde yayınlandı

Bayılma Nedenleri – Bayılma Tedavisi

bayilmaTıp dilinde “senkop” ismi verilen bayılma, bilincin birden bire kaybolması durumudur. Bayılma sırasında genelde bir halsizlik ve başdönmesini bazen ise mide bulanmasını semptomları birbirini izler. Her yaştan insanda bayılma nöbeti görülebilirse de görülmesi, ergenlik dönemi dışında bütünüyle olağandışı bir durumdur.

Bayılma Belirtileri :

Bayılmak üzere olan bir çocuk ani bir şekilde ve başdönmesi hisseder. Rengi solgunlaşır, cildi soğumaya başlar, soluk alıp vermesi hızlanır ve yüzeyselleşir. Bayıldığı zaman yere düşer ve genellikle bir kaç saniye içinde kendine gelir. Uzanmış durumdayken bayılma olmaz; yalnızca oturur durumda ya da ayakta dururken olur.

Bayılma Nedenleri :

Bayılmaya,beyne giden kan miktarındaki azalmanın, vagus sinirinde kalp atışını yavaşlatan bir refleksi başlatması yol açar. Bunun yanı sıra tansiyon düşmesi ya da kan şeker düzeyi düşmesi de bayılmaya neden olur. Bazı çocuklar ve yetişkinler, vagus sinirindeki refleks çok çabuk harekete geçebildiğinden başkalarına oranla daha çabuk bayılırlar.

Bayılma, uzun süre ayakta beklemek sonucunda da gerçekleşebilmektedir. Uzun süre ayakta durmak, kanın bedende dolaşım durumunda olmaktan çok, bacaklarda birikmesine yol açar. Kan damarlarının bedenin değişen konumuna yeteri kadar hızlı uyum yapamamaları durumunda da, apansızın ayağa kalkmak bayılmaya yol açabilir.

Bayılma Tedavisi :

Birçok durumda bayılma, kendi kendini tedavi eder. Beden düşme sonucu yere uzanınca, kan beyne ulaşır ve bayılanın kendine gelmesi, oldukça hızlı olur. Çocuğunuz bayılırsa, kendine gelinceye kadar yatar durumda tutun. Ayrıca, ikinci bir bayılmayı önlemek için, kendine gelince apansızın yerden kalkmamasına dikkat edin.

Çocuğun bayılmak üzere olduğunu farkederseniz. başı dizlerinin arasında oturtun ya da en az beş dakika bir yere uzanmış durumda tutun.