tarihinde yayınlandı

Barajların Önemi

Barajların Önemi

Baraj            Su, dünyanın elektrik gücünün 5te 1ini karşılıyor ve bu şimdiye kadar yapılmış en büyük araçlarla yapılıyor.

Öncelikle şunu düşünelin durmak istemeyen bir nehri nasıl durdurursunuz? Bir sürü betonla…? 1930 yıllarda Amerikada baraj kurmak için 5 milyon çimento gerekirdi ve oluşturmak içim 2 yıl gerekirdi.Engellenmiş nehirden gelen basınç o kadar fazlaki suyu durdurmak için 2 futbol sahası büyüklüğünde duvarlar inşaa edilir. Oluşturulan bu duvar tek bir beton tabakasıda değildir çünkü beton kurudukça ve iyişleştikçe ısı verir.

Tek bir bloğa dökülen çimento o kadar ısı verir ki kuruması 100 yılı bulabilir. Bu yüzden duvar aslında döküldükten sonra kurulması beklenen ve ard arda doldurulmuş bloklardan oluşuyor.

Lego parçaları gibi çentiklerle birleştiriyorlar. Eğik olmasının veya diğer bir tabirle eğimli olmasının sayesinde basınç eşitli bir şekilde dağılıryor. Böylelikle beton duvarların zayıf noktaları bulunmuyor. Suyun durağanlaştırılması farklı sonuçlara da yol açıyor tabiki. Sıkışmış nehir altındaki tortu tabakayı sıkıştırarak toprağa basınç uyguluyor ve depremlere neden olabiliyor.

Baraj toplanan suyu iç kulelere gönderir, makinelerin tribünlerine aktarır. Rezervuar edilmiş suyu yerçekimi kuvveti yardımıyla nehrin 50 kat altındaki tribünlere çekilir. Oluşan basınç ile çok kolay kemik kırabilir, iki adet fili bir ayakkabı kutusuna rahatça sokabilirsiniz.

Metrekareye yüzbin kilogramdan fazla basınç oluşur. 1 saniyede 15 havuzu oluşturacak suyu basınç ile makineye iterek tribünler yardımıyla enerjiye dönüştürülür. Gündelik hayatımızın vazgeçilmezleri arasındaki en önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan elektrik barajlar yardımıyla sağlanır.