tarihinde yayınlandı

Akciğer Kanseri ve Tedavisi

akcigerİnsan vücudunda iki çeşit ciğer bulunmaktadır. Bunlardan birincisi karaciğer diğeri ise bugün inceleyecek olduğumuz akciğerdir. Akciğerler vücudumuzda tek parça halinde değildir. Göğüsümüzün bir sağ ve bir sol kısmı olmak üzere iki farklı noktasında yer almaktadır. Akciğerin üzerini ise akciğer zarı (plevra) denen tabaka örtmektedir.  Plevra süngersi, esnek ve kabaca koni biçimindedir.

Akciğerler göğüs boşluğunun iki yanında bulunursa sünger gibi daralıp genişleyen elastik bir dokudan yapılıdır. Kirli kanın temiz kana çevrilmesi akciğerde olur. Alınan havadaki oksijen kana geçer, kanda biriken karbondioksit gazı da verilen solukla dışarı atılır. Nefes alma sırasında göğüs kafesi genişler ve hava içeri emilir, nefes verme sırasında göğüs daralır ve hava dışarı verilir. Akciğerleri karından diyafram denen kastan yapılmış bet online casinos kalır. Ağız ve burun yoluyla alınan hava akciğerlere kadar hava borusu ile iletilir. Hava borusu akciğere ağaç dalı gibi dallara ayrılır ve akciğerin her tarafına dağılır. Bu ince hava borularına bronş adı verilir. Akciğer hastalıklarının başlıca belirtileri: Ateş, öksürük, balgam ve göğüs ağrılarıdır.

Erkeklerde mide kanserinden sonra en sık görülen kanser şeklidir. Akciğer kanseri son derece tehlikeli bir hastalıktır. Genellikle 1-2yıl içinde ölümle sonlanır. Korunmak için kirli havadan kaçınmak ve sigara içmemek gerekir. Ayrıca sık sık göğüs filmi aldırmalıdır. Başlangıç halinde iken yakalanırsa tedavisi ya da hiç olmazsa hayatın uzatılması mümkün olur.