Mide Ülseri ve Gastrit

Eyl - 13 - 2012
zikoroya

ulserGastrit ve Gastrit Tedavisi :

Midenin zayıf düşerek iyi sindirim yapamaması,  ağrı, ekşime, yanma, gaz gibi belirtilerin görünmesine gastrit denir. En sık rastlanan gastrit  şekli ruhsal nedenlere bağlıdır. Daha çok sinirlenince, üzülünce  ve  kaygılanınca ortaya çıkar Bundan ötürü gastrit tedavisinde sinir  yatıştırıcı ilaçların yeri vardır. Ayrıca, mideyi yormayan hafif yemekleri (süt, yoğurt, beyaz peynir, tavuk eti v.s.) az az ve sık aralarla yemek faydalıdır. Ağır, yağlı ve kızarmış yemeklerden, baharat ve turşulardan  kaçınmalıdır.

Mide Ülseri ve Tedavisi :

Sebebi tam olarak bilinmeyen bu hastalıkta hem bünyenin hem de ruhsal etkenlerin rolü vardır. Ülser mide cidarında bir yara açılmasıdır. Bazen, midenin daha aşağıda on iki parmak bağırsağında olur. Ülser şiddetli ağrılara sebep olur, bazen delinebilir, ya da kanama yapar. Tedavisi için ilk günlerde, yalnız süt içilir! sonra sütlaç, mahallebi hazırlop yumurta gibi besinlere geçilir. Ülserde mide asidi fazlalaşmış. Bu aside karşı ilâçlar kullanılmalıdır. Ayrıca mideyi yatıştıran ve mide sinirlerine tesir eden ilaçlar da bulunmaktadır. Ruhsal etkenler önemli olduğundan sınır yatıştırıcı ilaçları faydalıdır. Yapılan bütün tedavilere rağmen ülser iyileşmezse ameliyatla midenin bir kısmı çıkarılır. Bu işlemle çok zaman ülseri iyileştirmek mümkün olur.

Mide Ülseri Belirtileri :

 • Karın bölgesinin üst ve orta kısmında oluşan ağrılar
 • Mide ekşimesinden kaynaklanan göğüste yanma
 • Geceleri uyku bozukluğuna sebep olan ağrılar
 • Mide bulantısı
Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • mide

   Mide Hastalıkları

   Sindirim sistemi ağız, yutak, yemek borusu, mide, bağırsak ve karaciğerin bütününe verilen isimdir. İnsanın yürüme­si, düşünmesi, çalışması v.s. gibi bü­tün işlemleri ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.