Kedi

Kas - 16 - 2012
zikoroya

Kedi (Cat in English), kedigiller ailesinden gelen bu dort ayaklı hayvan evcil ve memeli olmasının yanı sıra etçil olmasıyla da bilinmektedir. Bizler Kedilerin fare gibi haşereleri avlayabilme yeteneklerine hayranızdır. Onların en çok bu özelliklerini bildiğimiz bu hayvanlarla yaklaşık olarak 10.000 yıldır birlikteyiz.

3 kg ile 10 kg arsında değişen ağırlığa sahip ve erkek 70 santimetre, dişileri yaklaşık olarak 50 santimetre boyunda olmaktadırlar.  Değişik renklere sahip bu hayvanların bazıları orjinal olarak genetiklerinden gelen ve onlara has renklere sahiptirler. Kedigiller ailesinin çoğunluklu karekter niteliklerini bulundurmaktadırlar. Bazen evlerimizin en gözde evcil hayvanları arasında bulunana bu hayvanlar ortalama olarak 15 yıl yaşayabilmektedirler (Allah uzun ömürler versin 🙂 )
Kediler sevimli, yuvarlaksı kafalı, sivri kulaklara sahip, uzun bıyıklı yaratıklardır.Bıyıkları sinirlere bağlı olarak dokunma duyusu görevini en hassas şekilde üstlenirler. İlginç bir mekanizmaya sahip patileri sayesinde istedikleri zaman kancalı tırnaklarını içeri çekebilme özelliğine sahip olan bu kedilerin ön patileri 5 parmaklı, arka patileri 4 parmaklıdır genelikle ağaçlardan yardım alarak tırnaklarını sivrileştirmeye çalışırlar. Çok hassas görme ve duyma özelliklerine de sahip Kedi, bizim kulağımızın duyamayacağı yüksek frekanslı ses dalgalarını algılayarak çok düşük sesleri bile duyobiliyorlar ve genel itibariyle geceleri avlanmaya çıkarlar.

Kedi Tarihi

Geçmişi Mısır uygarlığının ortalarına  ve Kuzey Afrika coğrafyasına kadar uzanır. Araştırmalar sonucu ortaya çıkan genel bir düşünceye göre yaygın tarımın başlamasıyla evcilleşme süreci hız kazanmıştır. Günümüzde genetik yapısı itibariyle geçmişi çok eski çağlara giden evcil kedi cinsi iki tanedir. Bu cinsler Mısır Mau’su ve Habeş Kedileri’dir.

Kedi Resimleri

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • Korkak Kedi

   Korkak Kedi

   İşte bir korkak kedi daha. Bu kedi çok komik. Şarkı söyleyen kadının sesinden korkan kedi yüzünü eşkitip sonra çareyi kaçmakta ...

  • Korkan Kedi

   Korku filmlerini aratmayacak bir gerilim ortamı

   Gerçektende korku filmlerini aratmayacak bir gerilim ortamını oluşturmuşlar. 4 kedi içi doldurulmuş bir kediden o kadar korkuyorlar ki adeta ayak ...

  • Çok Tatlı Kedi Köpek Resimleri

   Çok Güzel Kedi Manzara Resimleri

   Kediler memeli ve evcil hayvanlardır her ne kadar et dışında başka şeyler yeselerde genelde et ile beslenirler. İnsanlar, yapılan araştırmalara ...

2 Yorum

 1. dilan mintaş dedi ki:

  çok tatlılar keşke annem hayvanları sevsede bi kedi veya köpek alsak

 2. dilan mintaş dedi ki:

  sizi rüyamda benle oyun oynarken görceme

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.