Jonathan Ive

Eyl - 10 - 2013
zikoroya

Efsanevi ürünlerin tasarımcısı
iPod, iPad, Phone, MacBook gibi efsanevi Apple ürünlerini tasarlayan Jonathan Ive, iOS 7 de de başarısını ortaya koydu.

Jonathan Ive

Apple’ın Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Jonathan Ive, 27 Şubat 1967’de Londra’da doğdu. Bir kuyumcunun oğlu olarak dünyaya gelen Ive, okula Chingford Foundation’da başladı.

Ardından Stafford’daki Walton High School’a devam etti. Walton’a kayıt olduktan sonra, babasının yaptığı gibi teknik ve çizim gibi dersleri aldı. Walton’dan sonra, şu anki adı Northumbria Üniversitesi olan Newcastle Politeknik Üniversitesi’nde endüstriyel tasarım eğitimi aldı.

Ive, 14 yaşından beri çizime ve bir şeyler oluşturmaya meraklıydı. Aklında her zaman tasarım vardı. Fakat bir süre kendinden emin olamadı. Gerçekten ne istediğini bilmiyordu. Çalışmak istediği alanlar mobilyacılıktan ve kuyumculuktan, teknelere ve arabalara kadar uzanıyordu. Çeşitli tasarım uzmanlarıyla tanıştıktan sonra, kendisini ürün tasarımı işinin içinde buldu.

Jonathan Ive

Jonathan Ive, üniversiteyi bitirdikten sonra Londra’da bulunan Tangerine adlı bir tasarım ofisinde iş hayatına başladı. 1992 yılında ise Apple’da göreve başladı. Şirketten ayrılan Steve Jobs‘un 1997 yılında şirkete geri dönmesiyle “Apple Baş Tasarımcısı” unvanına layık görüldü. Jonathan Ive‘ın ilk tasarımı iMac oldu.

O zamanlarda karanlık günler geçiren ve hatta iflasın eşiğinden dönen Apple, transparan plastik kasalı iMac ile zararın eşiğinden döndü. Senede 1 milyon sterlin kazandığı iddia edilen Jonathan Ive‘ın daha sonra tasarladığı ürünler ise şunlar oldu; iBook, MacBook, PowerBook G4, MacBook Pro, Mac Mini, iPod. iPad, iPhone ve Apple’ın yeni işletim sistemi olan iOS 7…

KISA KISA

Şövalye ilan edildi!

Jonathan Ive

Apple’da Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev alan Ive, ülkesinin en büyük onurlarından biri olan şövalyelik unvanıyla ödüllendirildi. ‘Büyük Britanya imparatorluğu Şövalyesi’ ilan edilen Jonathan Ive‘ı artık insanlar Sir Jonathan olarak bilecek.

Renklere inat blog açtı

iOS 7nin Iansmanında Apple’daki birçok geliştirici işletim sisteminin yeni arayüzündeki renklerden rahatsız olmuştu. Ive bu duruma inat ‘Jony Ive ReDesign Things’ adında bir blog açtı ve çeşitli alanlardaki mevcut tasarımları farklı renkleriyle yeniden tasarladı.

Steve Jobs hakkında ne dedi?

Ünlü tasarımcının Steve Jobs ile ilgili Wired’a yaptığı şöyle bir açıklama var: “Steve JobsApple’a mali kriz döneminde döndü. Daha iyi ürünler yapma planı sayesinde şirketin piyasanın genelinden farklı bir yerde konumlandı ve yeniden ayağa kaldırmayı başardı”

Hep aynı tişörtü giyiyor

Apple’ın patronu Steve Jobs uzun süre medya karşısına siyah boğazlı kazak, kot pantolon ve spor ayakkabılarıyla çıkmıştı. Ancak Apple’da tek tip kıyafet tercih eden sadece Steve Jobs değil. Jonathan Ive da yıllardır aynı tarz bir tişörtle boy gösteriyor.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • ilk ceptelefonu görüşmesi

      Teknolojide İlk Olaylar

      Öyle Bir Geçer Zamanki... Dünyada ve Türkiye'de cep telefonlarının ve mobil teknolojilerin 20 yıllık süreçte geçirdikleri değişimin kilometre taşları… 1991 ilk cep ...

zikoroya
bg
Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.