İnebahtı Savaşı7 Ekim 1571’de Osmanlı ve Haçlı donanmaları arasında geçen büyük deniz savaşıdır. Bu savaş, bugünkü Yunanistan’da, Korent Körfezi’nde inebahtı (Lepanto) dolaylarında olmuştur.

Türklerin Kıbrıs’ı alması Avrupa’da büyük tepki yaratmıştı. Papa V. Pius’un 6 yıllık çalışmaları sonucu 25 Mayıs 1571’de Papa, ispanya Kralı ve Venedik Doçu, Osmanlılara saldırmak üzere anlaştılar (Mukaddes İttifak). Bu anlaşmadan haber alınmakla birlikte, Vezirazam Sokollu Mehmet! Paşa gereken önlemleri alamadı. O sıralarda Preveze’de bulunan Donanma Büyükamiralliği’nden hükümete devamlı haberler ve kuvvetlendirilme istekleri geliyordu. Bunun yanında donanmanın başına getirilen Müezzinzade bir kara generaliydi, denizcilikle hiçbir ilgisi yoktu. Haçlı donanmasının geleceği haberi İstanbul’a bildirilince, Sokullu, bu donanmayı karşılama görevini gene bir kara askeri ve hayatı boyunca hiç denize açılmamış olan İkinci Vezir1 Pertev Paşa’ya verdi.

Osmanlı donanmasında 1 vezir; 4 oramiral, 15 tümamiral bulunuyordu. Hıristiyan donanmasına Hollanda Genel Valisi Don Juan d’Autriche kumanda ediyordu. Venedik donanmasının başında Vaniero, Ceneviz donanmasının başında Giovanni Andrea Doria vardı. Kısacası Avrupa’nın en tanınmış prensleri, asilzadeleri, amiral ve generalleri Hıristiyan donanmasında bulunuyordu.

Pertev Paşa ile Ali Paşa düşmana hücum emri almışlardı. Ancak Osmanlı amiralleri, gemi sayısı, donatımı, asker sayısını eksik buluyorlardı. Amiraller arasında bir bağlılık yoktu. Herkes ayrı bir saldırı planı yapıyordu. Sonunda iş çığrından çıktı. Her amiral kendi anlayışına göre savaşa girişti. Bu sebeple savaş, tek elden idaredeki taktik üstünlüğünden yoksun kaldı. 7 Ekim’de iki donanma arasında Dünya tarihinin en büyük deniz savaşlarından biri başladı. Osmanlı donanması bozuldu. 142 Osmanlı savaş gemisi batarak karaya vurarak, ya da düşman eline geçerek yok oldu. 20.000 Türk şehit oldu. Buna karşılık düşmanın da kaybı büyüktü. 8.000 ölü verdi. Bunun yanında zaferi de büyüktü.

Bu savaşta, yalnız Uluç Ali Paşa kumandasındaki sağ kanat başarı gösterdi. 42 savaş gemisinden meydana gelen bu kanat kayıp vermediği gibi, birçok savaş gemisini de ele geçirerek savaş alanından ayrıldı.
Bu felaket, tarihte “Sıngın Donanma Harbi”  ünlüdür. Padişah o kış içindeı kaybedilen gemilere eşit sayıda gemi yapılmasını emretti. Gerçekten, bahara 158 parça savaş gemisi, bütün donatımı tamamlanarak denize indirildi ve donanma, ispanya üzerine gidip, inebahtı‘nın öcünü almak için denize açıldı. İnebahtı Savaşı sonunda Osmanlı Devleti toprak kaybetmedi. Hedefleri Kıbrıs olmasına rağmen Haçlılar, oraya bir çıkarma yapamadılar.

Bu savaşın sonunda Sokullu’nun Venedik elçisine:  “Biz Kıbrıs’ı almakla sizin kolunuzu kestik. Siz İnebahtı‘nda donanmamızı bozmakla sakalımızı tıraş ettiniz. Tıraş edilen sakal yeniden çıkar ama, bir kolun yerine gelmesi imkansızdır” şeklindeki sözleri ünlüdür.

Yazar Hakkında
azerkaya
Hayat Paylaşınca Güzel...
Diğer Yazılarım: azerkaya

azerkaya
bg
Hayat Paylaşınca Güzel...

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

  RSS Spor

  • Three Pronged Thesis buywritingpaper.com
   Or simply qualified academic-free a short time? Experiencing worry-free class days or weeks merely will mean being allowed to snooze early on, deal with individual and family matters as well as that has a unwind night really searching on typically the insights together with evaluating for the upcoming daily classification. Worry-free higher education days does […]
  • Where Can I Find Essay Help Online bestmyessays.com
   Name Reports – an Inevitable Task Free Essays Help On Writing Essays Pay For Essay Online Ukessay Free Research Paper Writer Time Order Essay A term essay is surely an assignment offered at universites and colleges commonly towards the end of the semester. Its objective would be to discover scholarly parts which might be tightly […]
  • Android Root Program at Root Funder
   As Android grows, the extensive-opened model of root get access to we could have become which is used to with legacy options went away from. Because Android is ideal for mobile devices, the attention is on safety and security – accurately the safety regarding your life’s information and facts you could have placed down on […]
  • Ap Chemistry Help Websites premiumresearcher.com
   Will your essay editor create my essay exactly how I would like it? online essays english writing tutor online how to type a paper examples of creative writing essays we write essays argumentative essay thesis statement generator free essays research papers money essays Qualified professional essay freelance writers are as well. They arrive and get […]
  • Where Research Paper Typer buyessaycheaper.com
   Buying essays for college? Buying A Research Paper We all talk about the same objectives with his purchasers — to prepare the most effective composition possible. For this function, it is important for the buyers to produce the whole and utter information and facts concerning your article. Produce your own . for all our win-win […]
Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.